.
 
ENG
 

.
KÜNİB, California State University İle İkili Protokol İmzaladı
.
KÜNİB Başkanı Korkmaz, ’’Türk Devletleri Birliğine Giden Yolda BİLGE LİDER NURSULTAN NAZARBAYEV’’ Konferansı’na Katıldı
.
KÜNİB’e Katılımlar Devam Ediyor

.
Künib Taşkent Eğitim Fuarı Başarıyla Tamamlandı
.
KÜNİB Eş Başkanı Pourmuhammedi Tebriz Valisi Olarak Atandı
.
Başkan Korkmaz’a Aytmatov Madalyası

.
Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Özbekistan Orta ve Yükseköğretimden Sorumlu Eğitim Bakanı Inom Majidov ile Taşkent’teki Bakanlık Ofisi’nde Bir Araya Geldi
.
KÜNİB Başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Özbekistan Yüksek Tahsil Bakanı Birinci Yardımcısı Sayın Murodollo M. Kholmukhamedov ile Görüştü
.
Prof. Dr. Ramazan Korkmaz ile Taşkent Devlet Şarkşinaslık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mannonov Abdurraxim Mutaloviç İkili Görüşmede Bulundu

Sayfa : 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
Ana Sayfa Tüm Etkinlik ve Haberler

 

ARÜ, AB İLE ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI’NIN OPERASYON TEKLİF ÇAĞRISI’NA YANIT VERDİ

Künib Taşkent Eğitim Fuarı Başarıyla Tamamlandı

Kafkasya üniversiteler Birliği (KÜNİB)’nin 18-19 Mayıs 2019 tarihinde Özbekistan’ın Başkenti Taşkent’te gerçekleştirdiği Eğitim Fuar’ı büyük bir coşku ve katılım ile tamamlandı. 24 üniversitenin katılımıyla gerçekleşen fuar, Türk Dünyasının parlayan yıldızı Özbekistan’daki gençlerden ve eğitimcilerden büyük ilgi gördü.

Fuar öncesinde Taşkent’teki Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği ve çeşitli üniversitelere ziyaret gerçekleştiren KÜNİB heyeti oldukça sıcak karşılandı.

Fuar’ın açış konuşmasını Türkiye Cumhuriyeti Taşkent Büyükelçisi Sayın M. Süreyya ER gerçekleştirdi. Büyükelçi konuşmasında; Türkiye’nin uluslararası alanda gelişme göstermesinin getirisi olarak bölgedeki dost ve kardeş devletlerle eğitim alanında da ortak çalışmalar içerisinde olduğunu belirtti. Türkiye’nin kardeş Özbekistan’ın her zaman yanında olduğuna deyinen ER, KÜNİB vasıtasıyla gerçekleştirilen Fuarın akademik diplomasi görevi ile Özbekistan ve Türkiye gibi kardeş ülkeler için önemine vurgu yaptı. Refah, kardeşlik ve barış için üniversitelerin ortak hareket etme ve birlikte projeler gerçekleştirmelerinin önemine vurgu yapan ER, konuşmasının sonunda Özbekistan’lı katılımcıları Türkiye ve Türkiye üniversitelerini tanımaya davet etti.

Büyükelçi’nin ardından kürsüye çıkan Korkmaz, Özbekistan’ın tarihsel ve kültürel önemine değindiği konuşmasında: “Ruh köklerimizin bulunduğu bu coğrafyada kendimizi yeniden keşfetmeli ve birlikte yeni dünyalar kurmalıyız...” diyerek iki kardeş ülke arasında eğitim ve kültürle kurulacak köprülerin önemine değindi: “Coğrafyaya sahip çıkmak, kaderimize de sahip çıkmaktır. Geleceğimiz olan gençlerimizi iyi yetiştirmeliyiz. Türkiye’den gelen konuklarımız eğitimle ilgili ve akademik deneyimlerini paylaşmaya geldiler. Burada birçok üniversite arasında anlaşmalar ve protokeler imzalandı. Akademik diplomasi görevi ile KÜNİB’in rolü bu anlamda yapıcı ve geleceğe yönelik bir çizgide devam etmektedir.” dedi.

Fuarın açılışında birer konuşma gerçekleştiren Özbekistan Ali Şir Nevai Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Şöhret SİRACİDDİNOV ve Rusya Rostov Üniversitesi Rektörü Prof Dr. İmran AKBAROV konuşmalarında KÜNİB ve faaliyetlerinden övgüyle bahsederken, bölgede üniversitelerin yüklenmesi gereken misyona işaret ettiler. İki ülkenin akademik gücünün yakınlaşmasından duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Ali Şir Nevai Üniversitesi ve Cihan Dilleri üniversitesi rektörleri fuara katılan KÜNİB üyesi üniversitelerle çeşitli konularda karşılıklı işbirliği protokolleri imzaladılar.

Fuara katılan gençlerle biraraya gelen KORKMAZ ve KÜNİB Heyeti Türkiye’deki eğitim olanakları hakkında öğrencilere detaylı bilgi veren stantlarda hatıra fotoğrafı çektirdiler. Özbekistan ve Türkiye arasındaki eğitim konusunda işbirliği çalışmaları ve projeleri hakkında görüşmeler gerçekleştiren KÜNİB Heyeti ilerleyen süreçte karşılıklı işbirliklerinin ve projelerin iki ülke arasındaki bağı daha da kuvvetlendireceğini ve bir gönül köprüsü oluşturacağı ve akademik diplomasinin en başarılı şekilde gerçekleştiği KÜNİB’in gelecekte ülkemizin yüz akı eğitim platformu olacağı konusunda hemfikir olduklarını belirttiler.

Fuarın ardından bir gezi programı düzenlendi. Ali Şir Nevai, Uluğ Bey, İmam Buhari gibi medeniyetimizin aydınlık ve âlim şahsiyetlerinin kabirlerine ev sahipliği yapan toprakların manevi iklimini teneffüs edilirken kültür ve ilim kaynağı Özbekistan’ın tarihsel dokusu katılımcılarda hayranlık uyandırdı. Gezi programına katılan rektörler, ziyaret edilen yerlerde incelemelerde bulundular. Özellikle rüya iklimi, yüksek sanat değeri, kardeşliğin önemi ve bilginin kutsallığının anlatıldığı Semerkant’taki Uluğ Bey Medresesi herkesin takdirini topladı.


                                                            
 
.
Adres: Soğanlık Yeni mah. Baltacı Mehmetpaşa sk. No 4 AC Moment Yapı B blok no:239 Kartal / İstanbul    Telefon: 0 850 346 4967    E-Mail : info@kunib.com