.
 
ENG
 

.
KÜNİB Başkanı Korkmaz, ’’Türk Devletleri Birliğine Giden Yolda BİLGE LİDER NURSULTAN NAZARBAYEV’’ Konferansı’na Katıldı
.
KÜNİB’e Katılımlar Devam Ediyor
.
Künib Taşkent Eğitim Fuarı Başarıyla Tamamlandı

.
KÜNİB Eş Başkanı Pourmuhammedi Tebriz Valisi Olarak Atandı
.
Başkan Korkmaz’a Aytmatov Madalyası
.
Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Özbekistan Orta ve Yükseköğretimden Sorumlu Eğitim Bakanı Inom Majidov ile Taşkent’teki Bakanlık Ofisi’nde Bir Araya Geldi

.
KÜNİB Başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Özbekistan Yüksek Tahsil Bakanı Birinci Yardımcısı Sayın Murodollo M. Kholmukhamedov ile Görüştü
.
Prof. Dr. Ramazan Korkmaz ile Taşkent Devlet Şarkşinaslık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mannonov Abdurraxim Mutaloviç İkili Görüşmede Bulundu
.
Özbekistan’dan KÜNİB’e Yeni Katılım

Sayfa : 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
Ana Sayfa Tüm Etkinlik ve Haberler

21 MART 2018 

ARÜ, AB İLE ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI’NIN OPERASYON TEKLİF ÇAĞRISI’NA YANIT VERDİ

MİLLİ EĞİTİM BAKANI İSMET YILMAZ KAFKASYA ÜNİVERSİTELER BİRLİĞİ’NİN 7. OLAĞAN KONGRESİNE KATILDI

Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ, Maltepe Üniversitesinde düzenlenen Kafkasya Üniversiteler Birliği VII. Olağan Kongresi´ne katıldı ve KÜNİB adına Maltepe Üniversitesi tarafından "Onursal Doktora" unvanı takdim edilen Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN´ı tebrik etti.

Bakan YILMAZ, Kafkasya Üniversiteler Birliği’nin VII. Olağan Kongresine başarılar dileyerek sözlerine başladı. Gürcistan, İran, Rusya, Azerbaycan ve Ukrayna’dan gelen KÜNİB üyesi Üniversite Rektörleri ve temsilcilerine hoş geldiniz diyerek; “Kültürler birbirini besler, birbirine destek olur, birbirini geliştirir. Bu bakımdan bu tür iş birlikleri her zaman desteklenmeli, mutlaka bir araya gelinmelidir.” dedi. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın ARSLAN’ı tevdi edilecek olan Fahri Doktora unvanı vesilesiyle tebrik ediyorum.” diyen Bakan YILMAZ, Bakan ARSLAN’ın ülkemizin gurur tesislerinin birçoğunda Bürokrat olarak ve/ya Bakan olarak emeğinin olmasına değinerek bu unvanın hakkedilmiş bir paye olduğuna vurgu yaptı. KÜNİB Başkanı Prof. Dr. Ramazan KORKMAZ’a ve Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şahin KARASAR’a teşekkür etti. 

Bakan YILMAZ, konuşmasına Milli Eğitim Bakanlığının çalışmaları hakkında bilgiler vererek devam etti.

Eğitimin ülkenin bilgi ekonomisine geçişi için de demokrasinin gelişmesi için de olmazsa olmaz unsur olduğuna dikkati çeken Yılmaz, şunları kaydetti: "Ekonomiyi bir yere taşımak mı istiyorsunuz; mutlaka eğitim şart. Demokrasiyi geliştirmek mi istiyorsunuz; mutlaka eğitim şart. Ülkemizin her alanında hedeflerine ulaşabilmesi, ancak nitelikli bilgi üretimi ve nitelikli insan kaynağıyla mümkündür. Tam bağımsızlık için de mutlaka nitelikli bilgiye sahip olmak lazım. Nitelikli bilgiyi ürüne dönüştürecek bilim adamına da sahip olmak lazım. Nitelikli bilgiye sahip değilseniz tam bağımsızlıktan bahsedemezsiniz. Hem nitelikli bilgiyi üretecek hem de nitelikli bilim adamlarını yetiştirecek yerler de üniversitelerimizdir. Bilimsel ve teknolojik alanda gerçekleştirilecek yenilik ve başarılar ülkemizin sürdürülebilir kalkınmasını ve sosyo-ekonomik gelişmesinin de anahtarı olacaktır."

"Yükseköğretime erişimi ve Yükseköğretimde okullaşma oranını arttırdık"

Uluslararası alanda rekabetçi bir yüksek öğrenim sistemine sahip olmak istediklerini bu amaçla üniversitelere ayırdıkları kaynakları arttırdıklarını dile getiren Yılmaz, şunları kaydetti; "2018 yılında yüksek öğrenim kurulu ve üniversitelerimiz için 27 milyar 760 milyon liranın üzerinde bir kaynak ayırdık. Toplam eğitim içindeki oranı yüzde 20´den fazladır. Bugün itibarıyla yüksek öğretim kurulu çatısı altında 112´si devlet 68´si vakıf üniversitesi 5´i de vakıf meslek yüksek okulu olmak üzere toplam 185 yüksek öğretim kurumumuz vardır. Buna Milli Savunma Üniversitesi´ni bir de özel statüde olan Türk Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi´ni eklediğimizde Türkiye´de üniversite sayısı 187´ye çıkar. Öğrenci sayımız 7 milyonun üzerinde. Nereden nereye geldiğimizi görmek için 2002´deki öğrenci sayımıza baktığımızda 1 milyon 600 bindi. Yüksek öğretime erişim ve yüksek öğretim okullaşma oranını arttırdık. 2002 yılında yüzde 14´tü. Yüksek öğrenimde okullaşma oranı bugün ise yüzde 42. Erkeklerde yüksek öğretimde okullaşma oranı yüzde 40 kadınlarda ise yüzde 44´tür. Bu okullaşma oranıyla yüksek öğretimde en fazla okullaşma oranına sahip ülke Türkiye´dir."

Bakan Yılmaz, yüksek öğretim sisteminde yaşanan büyüme sürecinin nitelik ve kalite bakımından da yaşanması için kurumsal değerlendirme ve program akreditasyonu görevlerini koordine etmek için Yükseköğretim Kalite Kurulu´nu kurduklarını söyledi.

Üniversitelerin bütün alanlarda faaliyet gösterirken bir alanda öne çıkmasını istediklerini kaydeden Yılmaz, "Üniversitelerimizin her biri farklı alanlarda ihtisaslaşmalıdır. Her üniversitemiz farklı değer üretmeli ve ürettiği değerle diğer üniversitelerden farklılaşmalıdır. Bu amaçla misyon farklılaşmasını ve ihtisaslaşma projesi hayata geçirildi. Bölgesel kalkınma odaklı misyon farklılaşması projesinin pilot yüksek öğretim kurumları olarak da Bingöl, Burdur Mehmet Akif Üniversitesi, Düzce, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi ve Uşak Üniversiteleri seçildi. Misyon farklılaşması çalışmasının bir sonraki aşaması araştırma üniversiteleridir. 5 üniversiteyi de aday araştırma üniversitesi olarak belirledik." ifadelerini kullandı.

Üniversitelerde kaliteyi arttırmak için birçok yapısal düzenlemeyi hayata geçirdiklerini vurgulayan Yılmaz, "2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu´nda yapılan değişiklikle kalite odaklı dönüşüm süreci başlatıldı. Yapılan yasal değişikliklerle eğitim programları danışma kurulu kuruldu. Bundan sonra da Yükseköğretimde kaliteyi arttırmak için gereken çalışmalara devam edeceğiz." değerlendirmesini yaptı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN, KÜNİB adına Maltepe Üniversitesi tarafından kendisine takdim edilen "Fahri Doktora" payesi dolayısıyla teşekkür etti. Bakan Aslan, yaptıkları her çalışmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım olmak üzere tüm kabine üyelerinin çok ciddi katkıları olduğunu bildirdi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı olarak müsteşar ve genel müdürlerden yol boyunca çalışan işçilere kadar 250 bin kişilik bir aile olduklarını aktaran Arslan, bu fahri doktorayı onlar adına aldıklarını bildirdi. “Bu doktora bana daha büyük sorumluluklar yüklemiş ve beni daha çok motive etmiştir." dedi. Fahri Doktora takdiminden ötürü Kafkasya Üniversiteler Birliği ve Maltepe Üniversitesi’ne teşekkür etti.  

Kafkasya Üniversiteler Birliği’nin Maltepe Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşen VII. Olağan Kongresi 5 ülkeden 29 yeni üniversitenin katılımıyla devam etti.  

Kurulduğu 2009 yılından bu yana her yıl artarak devam eden katılımlarla daha da güçlenen Kafkasya Üniversiteler Birliği, bölgede büyük bir eğitim işbirliği kuruluşu olarak bilimsel faaliyetlerine ve “akademik diplomasi” misyonuna yeni katılımlarla devam ediyor. 

Yeni katılan üniversitelerle birlikte KÜNİB üyesi üniversite sayısı 14 ülkeden 160’a ulaşmıştır. 


                        
 
.
Adres: Maltepe Üniversitesi 34857 Maltepe / İstanbul    Telefon: 0 850 346 4967   Faks: +90 216 626 10 93:  E-Mail : info@kunib.com