.
 
ENG
 

.
KÜNİB Başkanı Korkmaz, ’’Türk Devletleri Birliğine Giden Yolda BİLGE LİDER NURSULTAN NAZARBAYEV’’ Konferansı’na Katıldı
.
KÜNİB’e Katılımlar Devam Ediyor
.
Künib Taşkent Eğitim Fuarı Başarıyla Tamamlandı

.
KÜNİB Eş Başkanı Pourmuhammedi Tebriz Valisi Olarak Atandı
.
Başkan Korkmaz’a Aytmatov Madalyası
.
Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Özbekistan Orta ve Yükseköğretimden Sorumlu Eğitim Bakanı Inom Majidov ile Taşkent’teki Bakanlık Ofisi’nde Bir Araya Geldi

.
KÜNİB Başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Özbekistan Yüksek Tahsil Bakanı Birinci Yardımcısı Sayın Murodollo M. Kholmukhamedov ile Görüştü
.
Prof. Dr. Ramazan Korkmaz ile Taşkent Devlet Şarkşinaslık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mannonov Abdurraxim Mutaloviç İkili Görüşmede Bulundu
.
Özbekistan’dan KÜNİB’e Yeni Katılım

Sayfa : 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
Ana Sayfa Tüm Etkinlik ve Haberler

21 MART 2018 

ARÜ, AB İLE ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI’NIN OPERASYON TEKLİF ÇAĞRISI’NA YANIT VERDİ

KAFKASYA ÜNİVERSİTELER BİRLİĞİ 7. OLAĞAN KONGRESİ YAPILDI

16 Mart 2018 tarihinde Maltepe Üniversitesi ev sahipliğinde Kafkasya Üniversiteler Birliği’nin 7. Olağan Kongresi, “Tarihi İpek Yolunun Yeniden İnşası ve Kafkaslarda Sınırsız İmkanlar” temasıyla İstanbul Maltepe Üniversitesinde başladı. Gerçekleştirilen Kongreye Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN, Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ, Ak Parti Sakarya Milletvekili Prof. Dr. Mustafa İSEN, Ak Parti İstanbul Milletvekilleri Prof. Dr. Burhan KUZU ve Osman BOYRAZ, Bakanlık Müsteşarları, Valiler, 14 ülkeden 160 üniversitenin rektörü ve temsilcisi, 5 ülkeden ilimler akademisi temsilcisi, çok sayıda bürokrat konuk ve basın mensupları katıldı. 

Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şahin KARASAR, Maltepe Üniversitesi olarak iki Sayın bakanımızı kampüsümüzde ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyduğumu belirtmek istiyorum” diyerek söze başladı. “Maltepe Üniversitesi olarak “Türkiye’mizin, Sayın Bakanlarımızın, Müsteşarlarının, Yardımcılarının ve Bürokratlarımızın içeride ve dışarıda Türkiye için verdikleri mücadelesinin Akademik camiadaki temsilcisi olmak için biz de onlar gibi çalışma arkadaşlarımızla birlikte gece gündüz çalışıyoruz.” diyen Rektör KARASAR, “Türkiye’nin bilim hayatında daha iyi noktalara gelmesi için elimizden gelen bütün çabayı sarf ettiğimizi bilgilerinize sunuyorum.” dedi. Rektör Prof. Dr. KARASAR, konuşmasını katılımcılara teşekkür ederek tamamladı.

Kafkasya Üniversiteler Birliği Başkanı Prof. Dr. Ramazan KORKMAZ, açış konuşmasında; “Bölgesel işbirlikleri ve birleşerek büyük bir sinerji oluşturmanın uluslararası alanda büyük etki yaratacağı”na değindi. Dr. KORKMAZ sözlerine şöyle devam etti: “Dünya hızla gelişip büyürken bu büyüyüp gelişen dünyaya ayak uydurmak, yön vermek ve onun önüne geçmek yaşamanın ontolojik anlamdaki en temel sorunlarından birisi haline gelmiştir. Dünya hızla değişirken ona seyirci kalamayız. Çünkü dünyayı seyredenler değil; dünyaya dokunanlar onu değiştiriyor. O zaman kadim medeniyetlerin beşiği olan Kafkasya/Avrasya coğrafyalarının kadim medeniyetlerinin, ruhunu kaybederek robotlaşan, çılgınlaşan dünyamıza sevgi dokunuşları mutlaka erişmelidir. Dünyamıza Yunus’un ve Mevlana’nın sevgi dokunuşlarıyla dokunmalıyız ki, dünyamız çılgınlığa doğru gitmesin, yok olmasın.” dedi. Konuşmasına Kafkasya Üniversiteler Birliğinin faaliyetleri ve hedefleriyle devam eden KÜNİB Başkanı KORKMAZ; “Kafkasya Üniversiteler Birliği 14 ülkeden 160 üyesinin bulunduğu geniş bir eğitim organizasyon örgütü haline gelmiştir. Bu toplantımızda 5 ülkeden 29 yeni üniversite birliğimize dahil olacaktır.” dedi. 

Prof. Dr. KORKMAZ, “Yaşadığımız toprakların rüyasını görmek, o rüyayı gerçekle birleştirmek ve yeni bir dünya kurmak bizim için en temel prensiptir. Biz şuna inanıyoruz ki, bilgisine sahip olamadığımız toprakların kendisine sahip olamayız. Osmanlı Devleti, önce topraklarının bilgisini, sonra da toprakların kendisini kaybetti. İşte Kafkasya Üniversiteler Birliği, yaşadığı coğrafyanın ruhuna uygun olarak birleşerek büyüyen, büyüyerek gelişen dünyaya bölgesel olarak verilmiş bir cevaptır. Kadim medeniyetlerin ruhunu ve kültürünü çılgınlaşan dünyamıza taşımak, dokundurmak ve yeniden doğuşu temel vizyon haline getirmek ana hedeflerimiz arasındadır. İyiliğin elinin dünyaya dokunması için yollar, yapmak, köprüler inşa etmek ve Modern Ferhatlar gibi dağları delmek gerekiyor. İşti Bu perspektivle Asrın Projesinin gerçekleşmesindeki katkıları dolayısıyla UDH Bakanımız Sayın Ahmet ARSLAN’a  KÜNİB adına Maltepe Üniversitesi Senatosu “Fahri Doktora” payesi takdim etme kararı almıştır. 7. Olağan Kongreye ev sahipliği de yapan Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Şahin KARASAR’a ve Maltepe Üniversitesi Senatosuna bu kadirşinaslıkları dolayısıyla KÜNİB Ailesi adına teşekkür ediyorum. 

KÜNİB 7. Olağan Kongresinin yapılması için bütün imkanlarını seferber eden Maltepe Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Sayın Hüseyin ŞİMŞEK Beyefendiye  ayrıca teşekkür ediyorum.

Kongremize katılarak bizleri onurlandıran Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN’a, Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ’a  ve katılımcılara teşriflerinden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. “ diyerek konuşmasını tamamladı.

KÜNİB Eş Başkanı ve İran Tebriz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mohammedreza PURMOHAMMEDİ ise; “Doğudan Batıya, Kuzeyden Güneye bir köprü olan Kafkasya Üniversiteler Birliği’nin çalışmalarının her iki ülkenin bilimsel dayanışmasına ve dostluğuna büyük katkılar sağladığını belirtti ve İran’ın bölgesel işbirliğinin gelişmesi için Üniversitelerin öncü rol üstlenmesi gerektiğine inandığını” vurguladı. 

Azerbaycan Bakü Yabancı Diller Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal ABDULLA, Kafkasya Üniversiteler Birliği’nin Azerbaycan’daki üye üniversiteleri olarak KÜNİB’e katılmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi; “Azerbaycan Üniversiteleri çok büyük bir coşkuyla bu birliğe katıldılar. Öyle inanıyorum ki bu birlik, uluslararası bir merkez olarak bizleri bütün dünyaya en güzel şekilde tanıtacaktır. Kafkasya Üniversiteler Birliği’nin karşısında çok önemli bir hedef vardır; bu hedef Kafkas üniversitelerinin dünyayla iletişimi ve yakınlaşmasını sağlamaktır. İleride Kafkasya coğrafyasının dışındaki ülkeler ve üniversiteler de bu oluşuma katılacaklardır. Ben inanıyorum ki Kafkasya Üniversiteler Birliği bu görevi layıkıyla başaracaktır. Bizler aramızdaki iletişimi artık tercümanlar vasıtasıyla değil kalbimizle sağlamaktayız. Artık kalplerimizin diliyle birbirilerimizle anlaşmaktayız. Bizler Türkiye, İran, Azerbaycan, Gürcistan ve Rusya’daki meslektaşlarımızla çok güzel işlere imza atmaya devam edeceğiz.” diyerek sözlerini tamamladı.

Gürcistan Kutaisi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Giorgi ĞAYTADZE, “Böylesine bir organizasyonda tanınan söz hakkı için teşekkür ederek sözlerine başladı. Konuşmasını “Tarihi İpekyolu’nu yeniden inşasının bölgede refahı, huzuru ve barışı artıracağına” inandığını ve “Gürcistan’ın bütün samimiyetiyle bu projenin arkasında olduğunu” vurguladı. 

Ğaytadze burada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek KÜNİB Başkanı Prof. Dr. Ramazan KORKMAZ’a ve üyelere teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Rusya Federasyonu Bilimler Akademisi temsilcisi Prof. Dr.  Dimitri VASİLİYEV, katılımcılara “Rusya Bilimler Akademisi akademisyenlerinden size selam getirerek müşerref oluyorum” diyerek sözlerine başladı. Rusya Bilimler Akademisi olarak KÜNİB Kongresine ilk defa katılıyoruz; fakat çalıştığım Şarkiyat Enstitüsü ve Akademimiz KÜNİB’in çalışmalarını ilgiyle takip etmektedir.” diyerek KÜNİB ile olan ilgilerinin uzun yıllara dayandığını belirtti. 1724 yılında Büyük Petro tarafından kurulan Rusya Bilimler Akademisinin Türk meslektaşlarıyla uzun bir geçmişe dayanan ortak çalışmaları olduğundan bahseden Prof. Dr. VASİLİYEV, KÜNİB vasıtasıyla da daha güzel işler yapılacağını ümit ettiğini bildirerek konuşmasını tamamladı.

Açış konuşmalarında Rektörler eğitim iş birliklerinin ve bu KÜNİB organizasyonlarının pekiştirilmesine yönelik temennilerini dile getirdiler.


                              
 
.
Adres: Maltepe Üniversitesi 34857 Maltepe / İstanbul    Telefon: 0 850 346 4967   Faks: +90 216 626 10 93:  E-Mail : info@kunib.com