.
 
ENG
 

.
KÜNİB Başkanı Korkmaz, ’’Türk Devletleri Birliğine Giden Yolda BİLGE LİDER NURSULTAN NAZARBAYEV’’ Konferansı’na Katıldı
.
KÜNİB’e Katılımlar Devam Ediyor
.
Künib Taşkent Eğitim Fuarı Başarıyla Tamamlandı

.
KÜNİB Eş Başkanı Pourmuhammedi Tebriz Valisi Olarak Atandı
.
Başkan Korkmaz’a Aytmatov Madalyası
.
Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Özbekistan Orta ve Yükseköğretimden Sorumlu Eğitim Bakanı Inom Majidov ile Taşkent’teki Bakanlık Ofisi’nde Bir Araya Geldi

.
KÜNİB Başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Özbekistan Yüksek Tahsil Bakanı Birinci Yardımcısı Sayın Murodollo M. Kholmukhamedov ile Görüştü
.
Prof. Dr. Ramazan Korkmaz ile Taşkent Devlet Şarkşinaslık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mannonov Abdurraxim Mutaloviç İkili Görüşmede Bulundu
.
Özbekistan’dan KÜNİB’e Yeni Katılım

Sayfa : 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
Ana Sayfa Tüm Etkinlik ve Haberler

14 NİSAN 2015

KAFKASYA’DAKİ ÖĞRENCİLERDEN TÜRKİYE ÜNİVERSİTELERİNE BÜYÜK İLGİ

Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen “Gençlik Projeleri Destek Programı (GPDP)"  kapsamında Ardahan Şehit Aileleri Yardımlaşma Derneği tarafından uygulanmakta olan "100. Yılında 100 Gençle Çanakkale’ye"  Projesi çerçevesinde okullarda "Tarihimizde ve Coğrafyamızda Çanakkale" adlı konferans düzenlendi.
26 Şubat 2015 tarihinde Ardahan Halitpaşa Anadolu Lisesi ve Yunus Emre Anadolu Öğretmen Lisesinde düzenlenen konferansa Ardahan Üniversitesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Ahmet Evren Erginal ve Yrd. Doç. Dr. Levent Küçük konuşmacı olarak katıldı.  
 Proje koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Levent Küçük,  Çanakkale Savaşı’nın başlamasından bitimine kadar olan çeşitli tarihsel olaylarla ilgili bilgiler verdi. Yrd. Doç. Dr. Küçük,  zaferin yokluk ve imkânsızlıklarla kazanıldığını dile getirerek, "Çanakkale zaferi, milletimizin zor şartlar altında çok güçlü ordulara karşı verdiği mücadeleyle destanlaşmıştır. Eşine az rastlanır bir kahramanlık destanı ve tarihimizin dönüm noktalarından biridir. Anadolu’nun farklı bölgelerinden gelen milli ve manevi duyguları ortak yüz binlerce Türk insanı, adeta Çanakkale siperlerinde tek vücut olmuştur. Çanakkale Zaferi’nin başarılmasında ki en büyük güç, milletin milli ve manevi yönden bir bütün haline gelmiş olmasıdır" dedi. 
 Ardahan Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Evren Erginal konuşmasında Çanakkale Savaşı’nın manevi değerinin yanı sıra coğrafik önemine de değindi. Doç. Dr. Erginal, "Bugün bile Gelibolu yarımadasını ve Çanakkale Boğazı’nı gezip görenler halen mermi ve kemiklerle karşılaşıyor. Savaşların geçtiği yarımadadaki tatlı su kaynaklarının tamamı, Türk askerlerinin kontrolündeydi. Ayrıca boğazın topografik özelliği, düşman gemilerinin ilerlemesine engel olmuştur. Bölgeye hâkim tepeler ve tatlı su kaynaklarının mevcudiyeti, Türk ordusunun düşman kuvvetlere karşı üstünlüğünü sağlamıştır. Gelibolu yarımadasına yapılan çıkartma gecesi aniden çıkan fırtına, İngiliz kuvvetlerinin farklı bölgeden karaya çıkmasına sebep olur. Bu gelişme savaşın seyrini değiştirerek Türk milletini galibiyeti getirir" ifadelerini kullandı.
 Programın sonunda proje koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Levent Küçük Ardahan Şehit Aileleri Yardımlaşma Derneği tarafından uygulanmakta olan "100. Yılında 100 Gençle Çanakkale’ye"  Projesi kapsamında Ardahan’da eğitim veren bütün okullarda projeyle ilgili konferansların verileceğini belirtti.

Kafkasya bölgesi başta olmak üzere, insanlığın geleceğinde çok önemli roller üstlenecek olan gençlerle ilgili birbirinden önemli ve değerli projeleri hayata geçiren Kafkasya Üniversiteler Birliği’nin (KÜNİB) “KÜNİB 2015 Eğitim Fuarı”na öğrenciler büyük ilgi gösterdi. Üniversiteyi yurt dışında okumayı planlayan Azerbaycanlı öğrenciler, 11-12 Nisan 2015 tarihleri arasında Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de gerçekleştirilen organizasyonda üniversitelerin hazırladıkları stantları ziyaret etti. Fuarda üniversitelerin bölümleri hakkında görsel sunumlar yapıldı. Ayrıca fuarda katılımcı üniversiteleri tanıtıcı materyaller dağıtıldı.

Tanıtım günleri etkinliğinde konuşan İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güden rektörü olduğu üniversite hakkında bilgi verdi. Rektör Prof. Dr. Güden, “Kendi fikri olan ve teknik birikimi olan mezun öğrencilere, Yüksek lisans ve Doktora öğrencilerine 3 yıllığına maaş vererek projesini destekliyoruz.” dedi.

Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Bircan, “Bölge coğrafyasının imkânlarını ön plana çıkaracak bir konumda olarak su ürünleri ve turizm gibi alanlara çok önem veriyoruz. Yeni parlayan bir ışık olarak ‘Nükleer Enerji’de de ön plana çıkmayı planladık. Bu kapsamda bu sene Nükleer Enerji Mühendisliği ve Enerji Sistemleri bölümlerine öğrenci alacağız. Böylece Sinop Üniversitesi’nin altı bin civarında öğrencisi olacak.” diye konuştu. 

Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muammer Yaylalı, teknik bir üniversite olarak Doğu Anadolu bölgesinde faaliyet gösterdiklerini ve Orta Doğu, Orta Asya ve Kafkasya üniversitelerinin taleplerini karşılayacak bir üs olmayı hedeflediklerini açıkladı. 

Etkinlikler kapsamında tanıtım günlerine katılan üniversiteler karşılıklı öğrenci değişim protokolleri imzaladı. 


                                                                                    
 
.
Adres: Maltepe Üniversitesi 34857 Maltepe / İstanbul    Telefon: 0 850 346 4967   Faks: +90 216 626 10 93:  E-Mail : info@kunib.com