.
 
ENG
 

.
KÜNİB Başkanı Korkmaz, ’’Türk Devletleri Birliğine Giden Yolda BİLGE LİDER NURSULTAN NAZARBAYEV’’ Konferansı’na Katıldı
.
KÜNİB’e Katılımlar Devam Ediyor
.
Künib Taşkent Eğitim Fuarı Başarıyla Tamamlandı

.
KÜNİB Eş Başkanı Pourmuhammedi Tebriz Valisi Olarak Atandı
.
Başkan Korkmaz’a Aytmatov Madalyası
.
Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Özbekistan Orta ve Yükseköğretimden Sorumlu Eğitim Bakanı Inom Majidov ile Taşkent’teki Bakanlık Ofisi’nde Bir Araya Geldi

.
KÜNİB Başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Özbekistan Yüksek Tahsil Bakanı Birinci Yardımcısı Sayın Murodollo M. Kholmukhamedov ile Görüştü
.
Prof. Dr. Ramazan Korkmaz ile Taşkent Devlet Şarkşinaslık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mannonov Abdurraxim Mutaloviç İkili Görüşmede Bulundu
.
Özbekistan’dan KÜNİB’e Yeni Katılım

Sayfa : 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
Ana Sayfa Tüm Etkinlik ve Haberler

16 MART 2015

BALKANLAR’DA KÜNİB RÜZGÂRI

Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen “Gençlik Projeleri Destek Programı (GPDP)"  kapsamında Ardahan Şehit Aileleri Yardımlaşma Derneği tarafından uygulanmakta olan "100. Yılında 100 Gençle Çanakkale’ye"  Projesi çerçevesinde okullarda "Tarihimizde ve Coğrafyamızda Çanakkale" adlı konferans düzenlendi.
26 Şubat 2015 tarihinde Ardahan Halitpaşa Anadolu Lisesi ve Yunus Emre Anadolu Öğretmen Lisesinde düzenlenen konferansa Ardahan Üniversitesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Ahmet Evren Erginal ve Yrd. Doç. Dr. Levent Küçük konuşmacı olarak katıldı.  
 Proje koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Levent Küçük,  Çanakkale Savaşı’nın başlamasından bitimine kadar olan çeşitli tarihsel olaylarla ilgili bilgiler verdi. Yrd. Doç. Dr. Küçük,  zaferin yokluk ve imkânsızlıklarla kazanıldığını dile getirerek, "Çanakkale zaferi, milletimizin zor şartlar altında çok güçlü ordulara karşı verdiği mücadeleyle destanlaşmıştır. Eşine az rastlanır bir kahramanlık destanı ve tarihimizin dönüm noktalarından biridir. Anadolu’nun farklı bölgelerinden gelen milli ve manevi duyguları ortak yüz binlerce Türk insanı, adeta Çanakkale siperlerinde tek vücut olmuştur. Çanakkale Zaferi’nin başarılmasında ki en büyük güç, milletin milli ve manevi yönden bir bütün haline gelmiş olmasıdır" dedi. 
 Ardahan Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Evren Erginal konuşmasında Çanakkale Savaşı’nın manevi değerinin yanı sıra coğrafik önemine de değindi. Doç. Dr. Erginal, "Bugün bile Gelibolu yarımadasını ve Çanakkale Boğazı’nı gezip görenler halen mermi ve kemiklerle karşılaşıyor. Savaşların geçtiği yarımadadaki tatlı su kaynaklarının tamamı, Türk askerlerinin kontrolündeydi. Ayrıca boğazın topografik özelliği, düşman gemilerinin ilerlemesine engel olmuştur. Bölgeye hâkim tepeler ve tatlı su kaynaklarının mevcudiyeti, Türk ordusunun düşman kuvvetlere karşı üstünlüğünü sağlamıştır. Gelibolu yarımadasına yapılan çıkartma gecesi aniden çıkan fırtına, İngiliz kuvvetlerinin farklı bölgeden karaya çıkmasına sebep olur. Bu gelişme savaşın seyrini değiştirerek Türk milletini galibiyeti getirir" ifadelerini kullandı.
 Programın sonunda proje koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Levent Küçük Ardahan Şehit Aileleri Yardımlaşma Derneği tarafından uygulanmakta olan "100. Yılında 100 Gençle Çanakkale’ye"  Projesi kapsamında Ardahan’da eğitim veren bütün okullarda projeyle ilgili konferansların verileceğini belirtti.

Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB) tarafından Makedonya’nın başkenti Üsküp’te gerçekleştirilen “KÜNİB 2015 Eğitim Fuarı”na Balkanlardaki öğrenciler büyük ilgi gösterdi. Fuara, Türkiye’den 48 üniversitenin yanı sıra Makedonya’dan Uluslararası Balkan Üniversitesi, Vizyon Üniversitesi, Fon Üniversitesi, Güney Doğu Avrupa Üniversitesi ve Yunus Emre Üsküp Merkezi katıldı.  Balkan ülkelerinden yaklaşık üç bin öğrenci, 14-15 Mart 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilen fuara adeta akın etti. Böylelikle KÜNİB, yurt içinde ve yurt dışında ses getiren organizasyonlarına bir yenisi daha eklemiş oldu.

Makedonya’nın başkenti Üsküp’te gerçekleştirilen fuara Makedonya Devlet Bakanı Furkan Çako, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkan Vekili Prof. Dr. Yavuz Atar, KÜNİB Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Türkiye’den 48 üniversitenin rektörleri/vekilleri, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden de rektörler, bölgedeki sivil toplum örgütleri ve çok sayıda basın mensubu katıldı. 

YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Yavuz Atar fuar ile ilgili düşüncelerini, "KÜNİB’i, böylesine büyük bir uluslararası organizasyona imza atması nedeniyle yürekten kutluyorum. Türkiye’deki 48 üniversite’nin Üsküp’te en üst düzeyde temsil edilmesi ve tanıtılması tarihi bir olaydır. KÜNİB, bu bakımdan çok büyük ve önemli bir görevi başarıyla yerine getirmiştir." sözleriyle özetledi. 

KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz: “Uluslararasılaşmanın En Önemli Unsurlarından Biri de Sürdürülebilir İlişkiler Ağı Oluşturmaktır.”

Eğitimdeki çeşitli başarı ve deneyimlerin Balkanlardaki üniversiteler ile paylaşılmasının önemli bir hedef olduğunu belirten KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, “Uluslararasılaşmanın en önemli unsurlarından biri yeni alanlarda sürdürülebilir ilişkiler ağı  oluşturmaktır. Amacımız burada Balkanlar ile iletişimi sağlamak ve eğitim tecrübelerimizi paylaşarak geliştirmektir.” diyerek, fuarın önemli bir amaç taşıdığını dile getirdi. 

Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şinasi Gündüz, KÜNİB 2015 Eğitim Fuarı’nın öğrenciler için önemine vurgu yaparak, "Bu etkili ve güçlü organizasyon sayesinde Makedonya’daki öğrencilerin Türkiye’deki üniversitelere olan ilgisi hızla artacaktır. İmzaladığımız Mevlana Değişim Programı protokolleri ile de öğrencilerimiz için Türkiye’de öğrenim görme fırsatını oluşturmuş bulunmaktayız. Uluslararası Balkan Üniversitesi olarak KÜNİB üyesi olmak için başvuruda bulunduk. 19 Mayıs’ta Tebriz’de yapılacak olan olağan kongrede katılım belgesini imzalamak istiyoruz.” diye konuştu.  

Makedonya Uluslararası Vizyon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fadıl Hoca, KÜNİB fuarına yeni kurulan Uluslararası Vizyon Üniversitesi olarak katıldıklarını ve Türkiye’den katılan üniversiteler arasında bulunmalarının önemli olduğunu ifade etti. Üniversiteler arası öğrenci değişimine katkı sağlamak ve Balkanlar’dan Türkiye’ye öğrenci cezbetmek amacıyla fuarda yer aldıklarını belirten Erzurum Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, eğitim ve öğretimde uluslararasılaşmanın önemine dikkat çekti. 

Balkanlarda Büyük Buluşma

Fuarda, öğrencilere yönelik düzenlenen farklı aktivitelerin yanı sıra rektörler zirvesi de düzenlendi. Düzenlenen zirvede; Türkiye, Makedonya, Arnavutluk, Bulgaristan, Yunanistan, Sırbistan ve Karadağ’dan fuara katılan üniversite rektörleri karşılıklı fikir alış-verişinde bulundu. Ayrıca zirvede üniversite rektörleri tarafından karşılıklı olarak Mevlana Protokolleri imzalandı.


                                                
 
.
Adres: Maltepe Üniversitesi 34857 Maltepe / İstanbul    Telefon: 0 850 346 4967   Faks: +90 216 626 10 93:  E-Mail : info@kunib.com