.
 
ENG
 

.
KÜNİB Fuarına Bakü’de Yoğun İlgi
.
KÜNİB’e 5 Ülkeden 29 Yeni Katılım
.
Ulaştırma, Denizcilik Ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’a KÜNİB’den Fahri Doktora

.
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Kafkasya Üniversiteler Birliği’nin 7. Olağan Kongresine Katıldı
.
Kafkasya Üniversiteler Birliği 7. Olağan Kongresi Yapıldı
.
KÜNİB Kurucu Başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz AZ TV’ye Konuk Oldu

.
KÜNİB TRT AVAZ’a Konuk Oldu
.
KÜNİB Eğitim Fuarı Büyük Katılımla Gerçekleştirildi
.
KÜNİB Başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz Bakü’de Türkloji Kongresine Katıldı

Sayfa : 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
Ana Sayfa Tüm Etkinlik ve Haberler

10 MART 2015

ÜNİVERSİTELER ÜSKÜP’TE AVRUPALI ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU

Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen “Gençlik Projeleri Destek Programı (GPDP)"  kapsamında Ardahan Şehit Aileleri Yardımlaşma Derneği tarafından uygulanmakta olan "100. Yılında 100 Gençle Çanakkale’ye"  Projesi çerçevesinde okullarda "Tarihimizde ve Coğrafyamızda Çanakkale" adlı konferans düzenlendi.
26 Şubat 2015 tarihinde Ardahan Halitpaşa Anadolu Lisesi ve Yunus Emre Anadolu Öğretmen Lisesinde düzenlenen konferansa Ardahan Üniversitesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Ahmet Evren Erginal ve Yrd. Doç. Dr. Levent Küçük konuşmacı olarak katıldı.  
 Proje koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Levent Küçük,  Çanakkale Savaşı’nın başlamasından bitimine kadar olan çeşitli tarihsel olaylarla ilgili bilgiler verdi. Yrd. Doç. Dr. Küçük,  zaferin yokluk ve imkânsızlıklarla kazanıldığını dile getirerek, "Çanakkale zaferi, milletimizin zor şartlar altında çok güçlü ordulara karşı verdiği mücadeleyle destanlaşmıştır. Eşine az rastlanır bir kahramanlık destanı ve tarihimizin dönüm noktalarından biridir. Anadolu’nun farklı bölgelerinden gelen milli ve manevi duyguları ortak yüz binlerce Türk insanı, adeta Çanakkale siperlerinde tek vücut olmuştur. Çanakkale Zaferi’nin başarılmasında ki en büyük güç, milletin milli ve manevi yönden bir bütün haline gelmiş olmasıdır" dedi. 
 Ardahan Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Evren Erginal konuşmasında Çanakkale Savaşı’nın manevi değerinin yanı sıra coğrafik önemine de değindi. Doç. Dr. Erginal, "Bugün bile Gelibolu yarımadasını ve Çanakkale Boğazı’nı gezip görenler halen mermi ve kemiklerle karşılaşıyor. Savaşların geçtiği yarımadadaki tatlı su kaynaklarının tamamı, Türk askerlerinin kontrolündeydi. Ayrıca boğazın topografik özelliği, düşman gemilerinin ilerlemesine engel olmuştur. Bölgeye hâkim tepeler ve tatlı su kaynaklarının mevcudiyeti, Türk ordusunun düşman kuvvetlere karşı üstünlüğünü sağlamıştır. Gelibolu yarımadasına yapılan çıkartma gecesi aniden çıkan fırtına, İngiliz kuvvetlerinin farklı bölgeden karaya çıkmasına sebep olur. Bu gelişme savaşın seyrini değiştirerek Türk milletini galibiyeti getirir" ifadelerini kullandı.
 Programın sonunda proje koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Levent Küçük Ardahan Şehit Aileleri Yardımlaşma Derneği tarafından uygulanmakta olan "100. Yılında 100 Gençle Çanakkale’ye"  Projesi kapsamında Ardahan’da eğitim veren bütün okullarda projeyle ilgili konferansların verileceğini belirtti.

2009 yılında Ardahan Üniversitesi öncülüğünde kurulan ve günümüzde 14 ülkeden 82 üniversitenin üyesi olduğu uluslararası bir akademik işbirliği kuruluşu olarak dikkat çeken Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB), bu yıl “KÜNİB Eğitim Fuarı”nın ikincisini 14-15 Mart 2015 tarihleri arasında Makedonya’nın Başkenti Üsküp’te düzenledi. Fuarın ikinci ayağı ise 11-12 Nisan 2015 tarihleri arasında Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de gerçekleştirilecek.

“Uluslararasılaşma” Vizyonuna Büyük Katkı

Ülkemize yönelik uluslar arası öğrenci akışını arttırarak Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) “uluslararasılaşma” vizyonuna katkı sağlayacak nitelikteki “Tanıtım Günleri”nin ilkini 03-04 Mayıs 2014 tarihleri arasında Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de düzenleyen KÜNİB’in bu yıl kapsamını genişleterek planlığı tarihi etkinliğe T.C Ekonomi Bakanlığı, YÖK, Study In Turkey, Uluslararası Balkan Üniversitesi ve Metropol Eğitim Kurumları destek veriyor. 

Üniversiteler Avrupalı Öğrencilerle Buluştu

14 Mart 2015 tarihi saat 10.00’dan itibaren başlayan fuarda katılımcı üniversiteler, Avrupalı öğrenciler ile buluştu. Çeşitli ülkelerden rektörler ile üst düzey yöneticilerin, devlet adamlarının ve yerli-yabancı medya mensuplarının da teşrif ettiği program birbirinden renkli anlara sahne oldu. Etkinlik çerçevesinde öğrencilerle çekilişler yapıldı ve çekilişi kazananlara çeşitli hediyeler verildi. 

Fuarın İkinci Ayağı Bakü’de Yapılacak

Fuarın ikinci ayağıysa 11-12 Nisan 2015 tarihlerinde Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yapılacak. 


               
 
.
Adres: Maltepe Üniversitesi 34857 Maltepe / İstanbul    Telefon: 0 850 346 4967   Faks: +90 216 626 10 93:  E-Mail : info@kunib.com