.
 
ENG
 

.
Künib Taşkent Eğitim Fuarı Başarıyla Tamamlandı
.
KÜNİB Eş Başkanı Pourmuhammedi Tebriz Valisi Olarak Atandı
.
Başkan Korkmaz’a Aytmatov Madalyası

.
Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Özbekistan Orta ve Yükseköğretimden Sorumlu Eğitim Bakanı Inom Majidov ile Taşkent’teki Bakanlık Ofisi’nde Bir Araya Geldi
.
KÜNİB Başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Özbekistan Yüksek Tahsil Bakanı Birinci Yardımcısı Sayın Murodollo M. Kholmukhamedov ile Görüştü
.
Prof. Dr. Ramazan Korkmaz ile Taşkent Devlet Şarkşinaslık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mannonov Abdurraxim Mutaloviç İkili Görüşmede Bulundu

.
Özbekistan’dan KÜNİB’e Yeni Katılım
.
KÜNİB Fuarına Bakü’de Yoğun İlgi
.
KÜNİB’e 5 Ülkeden 29 Yeni Katılım

Sayfa : 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
Ana Sayfa Tüm Etkinlik ve Haberler

04 ARALIK 2014

KÜNİB HEYETİ ÜSKÜP’TE BİR DİZİ ZİYARETTE BULUNDU

Türkiye Yardım Sevenler Derneği (TYSD) İstanbul Şubesi üyelerinden oluşan 44 kişilik ekip, 25 Haziran 2014 Çarşamba günü Ardahan Üniversitesi (ARÜ) Yenisey Yerleşkesi’ni ziyaret etti. TYSD İstanbul Şubesi Başkanı Yıldız Laçinel ve beraberindeki üyelerden oluşan ekibi, ARÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Söylemez, ARÜGEM Başkanı ve ARÜ Genel Sekreter Yardımcısı Canan Korkmaz ile ARÜ Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Şube Müdürü Havva Vanlı karşıladı. Ziyaret programı kapsamında ARÜ Yenisey Yerleşkesi’nde bulunan fakülte binaları, yurt binaları ile Ardahan Kongre Merkezi Müzesi gezildi. 
TYSD üyelerinin ilk durağı, ARÜ Yenisey Yerleşkesi’ne TYSD’nin katkıları ile Hayırsever Vasfiye Eriş tarafından yaptırılan ‘Türkiye Yardım Sevenler Derneği, Vasfiye Eriş Kız Bloğu’ oldu. Yurt binasını gezen üyeler çeşitli incelemelerde bulunarak, yetkililerden detaylı bilgiler aldı. Yurt binasının ardından ekip ARÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi’ni gezdi. Gezi süresince üyelere Prof. Dr. Söylemez, Korkmaz ile Vanlı tarafından üniversite ve yerleşke hakkında çeşitli bilgiler verildi. Gezinin tamamlanmasının ardından üyeler ARÜ tarafından organize edilen yemek ve müzik dinletisi programına katıldı. 
ARÜ İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi teras katında gerçekleştirilen programda üyelere yöresel yemekler ikram edildi. Program kapsamında Mevlana Değişim Programı ile ARÜ’de eğitim görmekte olan uluslar arası öğrenci Aynura Osmanova kopuz eşliğinde Kırgızca eserler seslendirdi. Osmanova’nın ardından Çıldırlı Aşık Faruk Erdoğan bağlaması ile katılımcılara müzik ziyafeti sundu. Programda konuşan Korkmaz kız yurdunun yapımında desteği bulunanlara teşekkür ederek, konuşmasına şöyle devam etti; “ sizden güç alarak, iki katlı olan yurdu ARÜGEM olarak bir katta biz yaptırarak üç kata çıkarttık. Şu an 140 öğrencimiz bu yurtta kalmaktadır.” dedi. Üniversite öğrencileri için Ardahan’daki en önemli sorunun barınma olduğuna dikkat çeken Korkmaz sözlerine şöyle devam etti; “Ailelerin yurt olmadığı için çocuklarını geri götürmek istedikleri bir dönemde, bu yurt kız çocuklarının Ardahan’da üniversite okuyabilme fırsatını sağlamıştır.” dedi.
TYSD Başkanı Laçinel; ‘ARÜ’ye Destek Olmaya Devam Edeceğiz’
Programda konuşan TYSD Başkanı Yıldız Laçinel ARÜ’nün yaptığı çalışmalardan duydukları mutluluğu dile getirdi. Laçinel sözlerine şöyle devam etti; “Gezi düzenledik geldik. Çünkü buradaki herkes yaptığı bağışların amacı doğrultusunda kullanıldığını görmek istedi ve şuan herkes çok mutlu. Hem de gördük ki bizim yaptıklarımızın üzerine eklemeler yapılmış. Bu bizi çok mutlu etti. ARÜ’ye her zaman destek olmaya devam edeceğiz.” dedi.
Programın ardından üyeler Ardahan Kongre Merkezi Müzesi’ni ziyaret etti. Müze ziyarete sırasında üyelere ARÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Levent Küçük tarafından müze hakkında detaylı bilgiler verildi. Müze gezisinin tamamlanmasının ardandan ziyaret programı sonlandırıldı. 

Kafkasya Üniversiteler Birliği’nin (KÜNİB) Başkanlığını yürüten Ardahan Üniversitesi (ARÜ) Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Makedonya’nın başkenti Üsküp’te temaslarda bulundu. 

ARÜ Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz ilk olarak Üsküp Büyükelçimiz Ömür Şölendil’i ziyaret etti. Prof. Dr. Ramazan Korkmaz; 550 yıl Osmanlı idaresinde kalan, halen Osmanlı’ya ait tarihi ve kültürel izleri bünyesinde barındıran, Yahya Kemal’in de doğduğu ve ilköğrenimini tamamladığı yer olan Üsküp’te bulunmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu ifade etti. Prof. Dr. Korkmaz Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil’e, Ardahan Üniversitesi ve KÜNİB hakkında bilgi sunuldu. Ziyaret sırasında Makedonya’daki yüksek öğrenimin günümüzdeki durumu hakkında ve Türkiye’deki üniversitelerin bölgedeki tanınırlığının artırılmasına ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu. Türkiye’deki üniversitelerin bölgede yüksek öğrenime olan talebi değerlendirmek bakımından etkin stratejiler izlenmesinin yararlı olacağı değerlendirmesi yapıldı. Bu doğrultuda; 14-15 Nisan tarihlerinde Üsküp’te düzenlenecek olan KÜNİB Eğitim Fuarı’nın hem Makedonya’daki hem de çevre ülkelerdeki gençler için önemli fırsatlar sağlayacağı hususunda görüş birliğine varıldı.

Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Üsküp’te eğitim veren Balkan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şinasi Gündüz’ü ziyaret ederek Balkan Üniversitesi hakkında bilgi aldı. Rektör Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Balkan Üniversitesi’nin başarılı ve nitelikli gelişimini büyük bir memnuniyetle takip ettiğini ifade ederek, “Rektör hocamız Prof. Dr. Şinasi Gündüz’ü bu başarılarından dolayı tebrik ediyorum. Ardahan Üniversitesi ve KÜNİB hakkında bilgi verdik. 14-15 Nisan 2015 tarihlerinde Üsküp’te düzenlenecek olan KÜNİB Eğitim Fuarı’nın ne kadar anlamlı bir eğitim hamlesi olacağını birlikte konuşma fırsatı bulduk” dedi. Balkan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şinasi Gündüz, “Söz konusu fuar bölge için çok önemli bir etkinlik olacak. Balkan Üniversitesi olarak söz konusu eğitim fuarının düzenlenmesinde her türlü desteği vermeye hazırız” diyerek, bu etkinliğin Üsküp’te düzenlenmesine katkı sağlayan KÜNİB heyetine teşekkür etti. Görüşme sırasında, Ardahan ve Balkan Üniversitesi arasında Mevlana Değişim Programı kapsamında protokol imzalanmasına karar verildi. Ayrıca Balkan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gündüz, KÜNİB’e üye olmak istediklerini belirtti. KÜNİB Başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz,  bu talebi büyük bir memnuniyetle karşıladığını ve katılım için resmi imza töreninin Mayıs ayında Tebriz’de yapılacak olan 5. Olağan Kongre’de gerçekleşeceğini ifade etti. Prof. Dr. Korkmaz, iki üniversite arasında ortak projeler yürütülmesi, öğrenci ve öğretim üyesi değişiminin etkin bir biçimde uygulanması konusunda fikir birliğine varıldığını ifade etti.

Üsküp’te son olarak Yunus Emre Enstitüsü’nün Merkezi ziyaret edildi. Rektör Korkmaz burada Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Feyzullah Bahçi ile görüşerek, Yunus Emre Enstitüsü’nün Üsküp’teki faaliyetleri hakkında bilgi aldı.


               
 
.
Adres: Maltepe Üniversitesi 34857 Maltepe / İstanbul    Telefon: 0 850 346 4967   Faks: +90 216 626 10 93:  E-Mail : info@kunib.com