.
 
ENG
 

.
Künib Taşkent Eğitim Fuarı Başarıyla Tamamlandı
.
KÜNİB Eş Başkanı Pourmuhammedi Tebriz Valisi Olarak Atandı
.
Başkan Korkmaz’a Aytmatov Madalyası

.
Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Özbekistan Orta ve Yükseköğretimden Sorumlu Eğitim Bakanı Inom Majidov ile Taşkent’teki Bakanlık Ofisi’nde Bir Araya Geldi
.
KÜNİB Başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Özbekistan Yüksek Tahsil Bakanı Birinci Yardımcısı Sayın Murodollo M. Kholmukhamedov ile Görüştü
.
Prof. Dr. Ramazan Korkmaz ile Taşkent Devlet Şarkşinaslık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mannonov Abdurraxim Mutaloviç İkili Görüşmede Bulundu

.
Özbekistan’dan KÜNİB’e Yeni Katılım
.
KÜNİB Fuarına Bakü’de Yoğun İlgi
.
KÜNİB’e 5 Ülkeden 29 Yeni Katılım

Sayfa : 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
Ana Sayfa Tüm Etkinlik ve Haberler

16 EKİM 2014

ARDAHAN’DA İNSANLIK TARİHİNE ÖNEMLİ BİR NOT DÜŞÜLDÜ

Türkiye Yardım Sevenler Derneği (TYSD) İstanbul Şubesi üyelerinden oluşan 44 kişilik ekip, 25 Haziran 2014 Çarşamba günü Ardahan Üniversitesi (ARÜ) Yenisey Yerleşkesi’ni ziyaret etti. TYSD İstanbul Şubesi Başkanı Yıldız Laçinel ve beraberindeki üyelerden oluşan ekibi, ARÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Söylemez, ARÜGEM Başkanı ve ARÜ Genel Sekreter Yardımcısı Canan Korkmaz ile ARÜ Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Şube Müdürü Havva Vanlı karşıladı. Ziyaret programı kapsamında ARÜ Yenisey Yerleşkesi’nde bulunan fakülte binaları, yurt binaları ile Ardahan Kongre Merkezi Müzesi gezildi. 
TYSD üyelerinin ilk durağı, ARÜ Yenisey Yerleşkesi’ne TYSD’nin katkıları ile Hayırsever Vasfiye Eriş tarafından yaptırılan ‘Türkiye Yardım Sevenler Derneği, Vasfiye Eriş Kız Bloğu’ oldu. Yurt binasını gezen üyeler çeşitli incelemelerde bulunarak, yetkililerden detaylı bilgiler aldı. Yurt binasının ardından ekip ARÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi’ni gezdi. Gezi süresince üyelere Prof. Dr. Söylemez, Korkmaz ile Vanlı tarafından üniversite ve yerleşke hakkında çeşitli bilgiler verildi. Gezinin tamamlanmasının ardından üyeler ARÜ tarafından organize edilen yemek ve müzik dinletisi programına katıldı. 
ARÜ İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi teras katında gerçekleştirilen programda üyelere yöresel yemekler ikram edildi. Program kapsamında Mevlana Değişim Programı ile ARÜ’de eğitim görmekte olan uluslar arası öğrenci Aynura Osmanova kopuz eşliğinde Kırgızca eserler seslendirdi. Osmanova’nın ardından Çıldırlı Aşık Faruk Erdoğan bağlaması ile katılımcılara müzik ziyafeti sundu. Programda konuşan Korkmaz kız yurdunun yapımında desteği bulunanlara teşekkür ederek, konuşmasına şöyle devam etti; “ sizden güç alarak, iki katlı olan yurdu ARÜGEM olarak bir katta biz yaptırarak üç kata çıkarttık. Şu an 140 öğrencimiz bu yurtta kalmaktadır.” dedi. Üniversite öğrencileri için Ardahan’daki en önemli sorunun barınma olduğuna dikkat çeken Korkmaz sözlerine şöyle devam etti; “Ailelerin yurt olmadığı için çocuklarını geri götürmek istedikleri bir dönemde, bu yurt kız çocuklarının Ardahan’da üniversite okuyabilme fırsatını sağlamıştır.” dedi.
TYSD Başkanı Laçinel; ‘ARÜ’ye Destek Olmaya Devam Edeceğiz’
Programda konuşan TYSD Başkanı Yıldız Laçinel ARÜ’nün yaptığı çalışmalardan duydukları mutluluğu dile getirdi. Laçinel sözlerine şöyle devam etti; “Gezi düzenledik geldik. Çünkü buradaki herkes yaptığı bağışların amacı doğrultusunda kullanıldığını görmek istedi ve şuan herkes çok mutlu. Hem de gördük ki bizim yaptıklarımızın üzerine eklemeler yapılmış. Bu bizi çok mutlu etti. ARÜ’ye her zaman destek olmaya devam edeceğiz.” dedi.
Programın ardından üyeler Ardahan Kongre Merkezi Müzesi’ni ziyaret etti. Müze ziyarete sırasında üyelere ARÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Levent Küçük tarafından müze hakkında detaylı bilgiler verildi. Müze gezisinin tamamlanmasının ardandan ziyaret programı sonlandırıldı. 

Kafkasya Üniversiteler Birliği’nin (KÜNİB), Türk Dil Kurumu ve Harvard Üniversitesi’nin paydaşlığı ve Ardahan Üniversitesi, Smithsonian National Museum of Natural History – Asian Cultural History Program (and) Recovering Voices, Foundation For Endangered Languages, Living Tongues – İnstitute for Endangered Langues, Türk-Kırgız Manas Üniversitesi, United Nations Educational and Cultural Organization ve UNESCO Milli Komitesi’nin katkılarıyla organize ettiği “1. Uluslararası Tehlike Altındaki Diller Konferansı”,  13 Ekim 2014 – 16 Ekim 2014 tarihleri arasında Ardahan’da yapıldı. 

Ardahan Üniversitesi’nde düzenlenen konferansa Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. Mustafa İsen, Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçalin, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya Örsyurt, KÜNİB Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, protokol üyeleri, yurtiçi ve yurt dışından birçok üniversitenin rektörü ile dünyanın en seçkin 40’tan fazla dilbilimcisi katıldı. Konferansta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Doç. Dr. Ayşenur İslam, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, bölge milletvekilleri ve rektörlerinin kutlama mesajları okundu.

Somut Projelerin Temeli Atıldı

Yurt içi ve yurtdışından çok sayıda basın yayın kuruluşu temsilcisinin takip ettiği ve yoğun canlı yayın programları gerçekleştirdiği konferansta; dünyadaki yaşayan tehlike altındaki dillerle ilgili sorun alanları, çözüm önerileri, çeşitli projeler ve yapılan diğer çalışmalar masaya yatırıldı. Paul Michael Taylor, Greg Anderson, David Harrison, Mark Turin, Mehmet Ölmez, Nur Yalman, George van Driem, Gabriela Perez Baez, Elisabetta Ragagnin, Lucy Thomason, Lindsay J. Whaley, Johnny Cheung, Tariel Skharulidze, Eser Erguvanlı Taylan gibi isimler tarafından tehlike altındaki diller için somut öneriler gündeme getirildi. Böylece, önümüzdeki süreçte KÜNİB ve paydaş kurumlar tarafından tüm dünyayı kapsayacak nitelikteki ‘bir dil araştırma merkezi’nin kurulması başta olmak üzere, konuyla ilgili çeşitli somut projelerin fikri temeli atıldı. 

Prof. Dr. Yalman: “Yaşayan Tehlike Altındaki Diller İçin Ardahan’da Bir Meşale Yakıldı”

Oturum aralarında birçok ulusal ve uluslararası basın - yayın kuruluşu temsilcisinin sorularını yanıtlayan bilim insanları dil çeşitliliği ve zenginliği açısından dikkat çeken ve Kafkasya bölgesinin eşiğinde bulunan Ardahan’da “I. Uluslararası Tehlike Altındaki Diller Konferansı”nın yapılmasının önemli olduğunu belirtti. Harvard Üniversitesi Sosyal Antropoloji Kürsüsü kıdemli öğretim üyesi Prof. Dr. Nur Yalman, “Toplantının seviyesi son derece yüksek… Sunulan bildiriler birbirinden nitelikli… Ayrıca organizasyonun Kafkas dağlarının eteğinde, Türk dünyasının eşiğinde bulunan bir yer olarak Ardahan’da gerçekleştiriliyor olması beni çok mutlu ediyor.” diye konuştu. Öte yandan Prof. Dr. Yalman, dil merkezinin hayata geçirilmesinin gerekliliğini vurgulayarak, “Dil merkezini hayata geçirmek için Birleşmiş Milletler, UNESCO, üniversiteler, Türk Dil Kurumu gibi birçok kurum, kuruluş ve oluşumun yardımı büyük gereklilik arz ediyor. Ayrıca burada yakılan meşale nedeniyle KÜNİB Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz ve Prof. Dr. Gürkan Doğan başta olmak üzere tüm destekçileri ve katılımcıları kutluyorum” dedi. 

Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ölmez, dünyada alanında yaptığı çalışmalarla adından sıkça söz ettiren birçok ismin Ardahan’da bir araya gelmesinin, insanlığın geleceği açısından hayati bir öneme sahip olduğunu aktardı. 

Prof. Dr. Mark Turin, dünyada özellikle Kafkasya bölgesinde çok çeşitli ve zengin dillerin barındığını hatırlatarak, “Bir dil merkezinin kurulması fikrini çok olumlu buluyorum. Bu tür somut projelere katkı sunabilmeyi her zaman isterim.” ifadelerini kullandı. Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Eser Erguvanlı Taylan KÜNİB, Harvard Üniversitesi, Türk Dil Kurumu, UNESCO gibi çeşitli kurumlar tarafından kaybolma tehdidi altındaki diller için Ardahan’da organize edilen toplantının etkisinin uzun süre devam edeceğini bildirdi. 

KÜNİB Başkanı Prof. Dr. Korkmaz: “Dil Araştırma Merkezini Kurmalıyız.”

Konferansın kapanış programında bir konuşma yapan KÜNİB Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, konferansın verimli geçtiğini belirtti. Ayrıca KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, konferansın tehlike altındaki diller için somut projelerin öncüsü olabileceğini, “Somut adımlar atmalıyız. Ayrıca Prof. Dr. Nur Yalman hocamızın onursal başkanlığını üsteleneceği dil araştırma merkezini kurmalıyız.” sözleriyle dile getirdi. 

34 bildirinin sunulduğu organizasyonun sonunda KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz tarafından, organizasyonun düzenleme kurulu başkanlığını yürüten Ardahan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gürkan Doğan, Prof. Dr. Mehmet Ölmez ve Prof. Dr. Mark Turin’e cübbe giydirilerek birer plaket takdim edildi. Öte yandan programın ardından Ardahanlı âşıklar tarafından mini bir müzik dinletisi gerçekleştirildi. Âşıkların gösterisine katılımcılar tarafından büyük ilgi gösterildi.

İlgili Haberler: 

KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz: ’’Dillere Karşı Duyulan Saygı, Varlığa Karşı Duyulan Saygıdır...’’

Tarihi Toplantıda Tarihi Karar: ’’Dil Enstitüsünün Temelleri’’ Ardahan’da Atılıyor

Ardahan’daki Tarihi Toplantıda Önemli Mesajlar

Prof. Dr. İsen ve Prof. Dr. Korkmaz TRT’den Tüm Dünyaya Seslendi

KÜNİB Başkanı Rektör Korkmaz’dan Tehlike Altındaki Diller İçin Tarihi Çağrı

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. İsen: ’’Ardahan’daki Toplantı Tarihe Düşülen Bir Nottur’’

Tehlike Altındaki Diller İçin Ardahan’da Tarihi Buluşma

Dünyanın En Seçkin Dilbilimcileri ’’Tehdit Altındaki Dilleri’’ Ardahan’da Tartıştı


                                                                                    
 
.
Adres: Maltepe Üniversitesi 34857 Maltepe / İstanbul    Telefon: 0 850 346 4967   Faks: +90 216 626 10 93:  E-Mail : info@kunib.com