.
 
ENG
 

.
Künib Taşkent Eğitim Fuarı Başarıyla Tamamlandı
.
KÜNİB Eş Başkanı Pourmuhammedi Tebriz Valisi Olarak Atandı
.
Başkan Korkmaz’a Aytmatov Madalyası

.
Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Özbekistan Orta ve Yükseköğretimden Sorumlu Eğitim Bakanı Inom Majidov ile Taşkent’teki Bakanlık Ofisi’nde Bir Araya Geldi
.
KÜNİB Başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Özbekistan Yüksek Tahsil Bakanı Birinci Yardımcısı Sayın Murodollo M. Kholmukhamedov ile Görüştü
.
Prof. Dr. Ramazan Korkmaz ile Taşkent Devlet Şarkşinaslık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mannonov Abdurraxim Mutaloviç İkili Görüşmede Bulundu

.
Özbekistan’dan KÜNİB’e Yeni Katılım
.
KÜNİB Fuarına Bakü’de Yoğun İlgi
.
KÜNİB’e 5 Ülkeden 29 Yeni Katılım

Sayfa : 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
Ana Sayfa Tüm Etkinlik ve Haberler

16 EKİM 2014

DÜNYANIN EN SEÇKİN DİLBİLİMCİLERİ “TEHDİT ALTINDAKİ DİLLERİ” ARDAHAN’DA TARTIŞTI

Türkiye Yardım Sevenler Derneği (TYSD) İstanbul Şubesi üyelerinden oluşan 44 kişilik ekip, 25 Haziran 2014 Çarşamba günü Ardahan Üniversitesi (ARÜ) Yenisey Yerleşkesi’ni ziyaret etti. TYSD İstanbul Şubesi Başkanı Yıldız Laçinel ve beraberindeki üyelerden oluşan ekibi, ARÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Söylemez, ARÜGEM Başkanı ve ARÜ Genel Sekreter Yardımcısı Canan Korkmaz ile ARÜ Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Şube Müdürü Havva Vanlı karşıladı. Ziyaret programı kapsamında ARÜ Yenisey Yerleşkesi’nde bulunan fakülte binaları, yurt binaları ile Ardahan Kongre Merkezi Müzesi gezildi. 
TYSD üyelerinin ilk durağı, ARÜ Yenisey Yerleşkesi’ne TYSD’nin katkıları ile Hayırsever Vasfiye Eriş tarafından yaptırılan ‘Türkiye Yardım Sevenler Derneği, Vasfiye Eriş Kız Bloğu’ oldu. Yurt binasını gezen üyeler çeşitli incelemelerde bulunarak, yetkililerden detaylı bilgiler aldı. Yurt binasının ardından ekip ARÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi’ni gezdi. Gezi süresince üyelere Prof. Dr. Söylemez, Korkmaz ile Vanlı tarafından üniversite ve yerleşke hakkında çeşitli bilgiler verildi. Gezinin tamamlanmasının ardından üyeler ARÜ tarafından organize edilen yemek ve müzik dinletisi programına katıldı. 
ARÜ İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi teras katında gerçekleştirilen programda üyelere yöresel yemekler ikram edildi. Program kapsamında Mevlana Değişim Programı ile ARÜ’de eğitim görmekte olan uluslar arası öğrenci Aynura Osmanova kopuz eşliğinde Kırgızca eserler seslendirdi. Osmanova’nın ardından Çıldırlı Aşık Faruk Erdoğan bağlaması ile katılımcılara müzik ziyafeti sundu. Programda konuşan Korkmaz kız yurdunun yapımında desteği bulunanlara teşekkür ederek, konuşmasına şöyle devam etti; “ sizden güç alarak, iki katlı olan yurdu ARÜGEM olarak bir katta biz yaptırarak üç kata çıkarttık. Şu an 140 öğrencimiz bu yurtta kalmaktadır.” dedi. Üniversite öğrencileri için Ardahan’daki en önemli sorunun barınma olduğuna dikkat çeken Korkmaz sözlerine şöyle devam etti; “Ailelerin yurt olmadığı için çocuklarını geri götürmek istedikleri bir dönemde, bu yurt kız çocuklarının Ardahan’da üniversite okuyabilme fırsatını sağlamıştır.” dedi.
TYSD Başkanı Laçinel; ‘ARÜ’ye Destek Olmaya Devam Edeceğiz’
Programda konuşan TYSD Başkanı Yıldız Laçinel ARÜ’nün yaptığı çalışmalardan duydukları mutluluğu dile getirdi. Laçinel sözlerine şöyle devam etti; “Gezi düzenledik geldik. Çünkü buradaki herkes yaptığı bağışların amacı doğrultusunda kullanıldığını görmek istedi ve şuan herkes çok mutlu. Hem de gördük ki bizim yaptıklarımızın üzerine eklemeler yapılmış. Bu bizi çok mutlu etti. ARÜ’ye her zaman destek olmaya devam edeceğiz.” dedi.
Programın ardından üyeler Ardahan Kongre Merkezi Müzesi’ni ziyaret etti. Müze ziyarete sırasında üyelere ARÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Levent Küçük tarafından müze hakkında detaylı bilgiler verildi. Müze gezisinin tamamlanmasının ardandan ziyaret programı sonlandırıldı. 

Kafkasya Üniversiteler Birliği’nin (KÜNİB), Kafkasya Bölgesi başta olmak üzere, hemen hemen dünyanın birçok kültürünün geleceğini yakından etkileyecek nitelikteki “I. Uluslararası Tehlike Altındaki Diller Konferansı’nda dilbilimciler tarafından önemli bildiriler sunuldu. 13 Ekim 2014 – 16 Ekim 2014 tarihleri arasında Ardahan Üniversitesi’nde yapılan konferans çerçevesindeki oturumlarda, dünyadaki yaşayan dillerle ilgili sorun alanları, çözüm önerileri, çeşitli projeler ve yapılan diğer çalışmalar masaya yatırıldı. Paul Michael Taylor, Greg Anderson, David Harrison, Mark Turin, Mehmet Ölmez, Nur Yalman, George van Driem, Gabriela Perez Baez, Elisabetta Ragagnin, Lucy Thomason, Lindsay J. Whaley, Johnny Cheung, Tariel Skharulidze, Eser Erguvanlı Taylan gibi isimler tarafından tehdit altındaki diller için somut öneriler gündeme getirildi. Ayrıca programda, önümüzdeki süreçte KÜNİB ve paydaş kurumlar tarafından, tüm dünyayı kapsayacak nitelikte ‘bir dil araştırma merkezi’nin kurulması gerekliliği gündeme getirildi.  

Dil Araştırma Merkezinin Temeli Atılıyor

Oturumlarda toplantının teması ve amacıyla ilgili kısa bir konuşma yapan KÜNİB Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, tehlike altındaki dillerle ilgili Ardahan’daki tarihi toplantının gelecekte somut adımlara dönüşmesi gerektiğini, “Böyle bir yolda yürümeli ve bunun onurunu devam ettirmeliyiz. Bu bakımdan somut adımlar atmalıyız. Ayrıca Prof. Dr. Nur Yalman hocamızın onursal başkanlığını üsteleneceği dil araştırma merkezini kurmalıyız. Tabi bunun öncesinde bir kongre düzenlememiz gerekiyor.” sözleriyle ifade etti. Öte yandan Prof. Dr. Korkmaz, dil merkezi projesiyle ilgili çalışmalarda TDK ve Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu gibi kurumlardan destek alınması gerektiğini kaydetti. 

Oturumlarda Birbirinden Zengin Bildiriler Sunuldu

Konferans kapsamında yapılan yedi oturumda dünyanın en seçkin dilbilimcileri tarafından dillerin dokümantasyon metotları, arşivleme, çevrimiçi yayıncılık, dijital sözlük çalışmaları, yaşayan tehlike altındaki dillerin çeşitliliği-riskleri-şiir tekniği-yazım dili, biyoçeşitlilik-dil çeşitliliği ilişkisi, dil tipografisi, Ossetic ve Türk Komşuları Karaçay ve Balkar dilleri, Kafkasya bölgesindeki çeşitli dil politikaları-alfabeleri ve Anadolu’daki dil iletişimi sistemleri konularıyla ilgili değerli bildiriler sunuldu. Öte yandan organizasyonu takip eden TRT başta olmak üzere birçok basın yayın kuruluşu tarafından, konferansa teşrif eden dilbilimcilerle çeşitli röportajlar gerçekleştirildi.  

İlgili Haberler: 

Ardahan’da İnsanlık Tarihine Önemli Bir Not Düşüldü

KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz: ’’Dillere Karşı Duyulan Saygı, Varlığa Karşı Duyulan Saygıdır...’’

Tarihi Toplantıda Tarihi Karar: ’’Dil Enstitüsünün Temelleri’’ Ardahan’da Atılıyor

Ardahan’daki Tarihi Toplantıda Önemli Mesajlar

Prof. Dr. İsen ve Prof. Dr. Korkmaz TRT’den Tüm Dünyaya Seslendi

KÜNİB Başkanı Rektör Korkmaz’dan Tehlike Altındaki Diller İçin Tarihi Çağrı

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. İsen: ’’Ardahan’daki Toplantı Tarihe Düşülen Bir Nottur’’

Tehlike Altındaki Diller İçin Ardahan’da Tarihi Buluşma


                                                                                       
 
.
Adres: Maltepe Üniversitesi 34857 Maltepe / İstanbul    Telefon: 0 850 346 4967   Faks: +90 216 626 10 93:  E-Mail : info@kunib.com