.
 
ENG
 

.
KÜNİB Başkanı Korkmaz, ’’Türk Devletleri Birliğine Giden Yolda BİLGE LİDER NURSULTAN NAZARBAYEV’’ Konferansı’na Katıldı
.
KÜNİB’e Katılımlar Devam Ediyor
.
Künib Taşkent Eğitim Fuarı Başarıyla Tamamlandı

.
KÜNİB Eş Başkanı Pourmuhammedi Tebriz Valisi Olarak Atandı
.
Başkan Korkmaz’a Aytmatov Madalyası
.
Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Özbekistan Orta ve Yükseköğretimden Sorumlu Eğitim Bakanı Inom Majidov ile Taşkent’teki Bakanlık Ofisi’nde Bir Araya Geldi

.
KÜNİB Başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Özbekistan Yüksek Tahsil Bakanı Birinci Yardımcısı Sayın Murodollo M. Kholmukhamedov ile Görüştü
.
Prof. Dr. Ramazan Korkmaz ile Taşkent Devlet Şarkşinaslık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mannonov Abdurraxim Mutaloviç İkili Görüşmede Bulundu
.
Özbekistan’dan KÜNİB’e Yeni Katılım

Sayfa : 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
Ana Sayfa Tüm Etkinlik ve Haberler

14 EKİM 2014

TEHLİKE ALTINDAKİ DİLLER İÇİN ARDAHAN’DA TARİHİ BULUŞMA

Türkiye Yardım Sevenler Derneği (TYSD) İstanbul Şubesi üyelerinden oluşan 44 kişilik ekip, 25 Haziran 2014 Çarşamba günü Ardahan Üniversitesi (ARÜ) Yenisey Yerleşkesi’ni ziyaret etti. TYSD İstanbul Şubesi Başkanı Yıldız Laçinel ve beraberindeki üyelerden oluşan ekibi, ARÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Söylemez, ARÜGEM Başkanı ve ARÜ Genel Sekreter Yardımcısı Canan Korkmaz ile ARÜ Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Şube Müdürü Havva Vanlı karşıladı. Ziyaret programı kapsamında ARÜ Yenisey Yerleşkesi’nde bulunan fakülte binaları, yurt binaları ile Ardahan Kongre Merkezi Müzesi gezildi. 
TYSD üyelerinin ilk durağı, ARÜ Yenisey Yerleşkesi’ne TYSD’nin katkıları ile Hayırsever Vasfiye Eriş tarafından yaptırılan ‘Türkiye Yardım Sevenler Derneği, Vasfiye Eriş Kız Bloğu’ oldu. Yurt binasını gezen üyeler çeşitli incelemelerde bulunarak, yetkililerden detaylı bilgiler aldı. Yurt binasının ardından ekip ARÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi’ni gezdi. Gezi süresince üyelere Prof. Dr. Söylemez, Korkmaz ile Vanlı tarafından üniversite ve yerleşke hakkında çeşitli bilgiler verildi. Gezinin tamamlanmasının ardından üyeler ARÜ tarafından organize edilen yemek ve müzik dinletisi programına katıldı. 
ARÜ İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi teras katında gerçekleştirilen programda üyelere yöresel yemekler ikram edildi. Program kapsamında Mevlana Değişim Programı ile ARÜ’de eğitim görmekte olan uluslar arası öğrenci Aynura Osmanova kopuz eşliğinde Kırgızca eserler seslendirdi. Osmanova’nın ardından Çıldırlı Aşık Faruk Erdoğan bağlaması ile katılımcılara müzik ziyafeti sundu. Programda konuşan Korkmaz kız yurdunun yapımında desteği bulunanlara teşekkür ederek, konuşmasına şöyle devam etti; “ sizden güç alarak, iki katlı olan yurdu ARÜGEM olarak bir katta biz yaptırarak üç kata çıkarttık. Şu an 140 öğrencimiz bu yurtta kalmaktadır.” dedi. Üniversite öğrencileri için Ardahan’daki en önemli sorunun barınma olduğuna dikkat çeken Korkmaz sözlerine şöyle devam etti; “Ailelerin yurt olmadığı için çocuklarını geri götürmek istedikleri bir dönemde, bu yurt kız çocuklarının Ardahan’da üniversite okuyabilme fırsatını sağlamıştır.” dedi.
TYSD Başkanı Laçinel; ‘ARÜ’ye Destek Olmaya Devam Edeceğiz’
Programda konuşan TYSD Başkanı Yıldız Laçinel ARÜ’nün yaptığı çalışmalardan duydukları mutluluğu dile getirdi. Laçinel sözlerine şöyle devam etti; “Gezi düzenledik geldik. Çünkü buradaki herkes yaptığı bağışların amacı doğrultusunda kullanıldığını görmek istedi ve şuan herkes çok mutlu. Hem de gördük ki bizim yaptıklarımızın üzerine eklemeler yapılmış. Bu bizi çok mutlu etti. ARÜ’ye her zaman destek olmaya devam edeceğiz.” dedi.
Programın ardından üyeler Ardahan Kongre Merkezi Müzesi’ni ziyaret etti. Müze ziyarete sırasında üyelere ARÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Levent Küçük tarafından müze hakkında detaylı bilgiler verildi. Müze gezisinin tamamlanmasının ardandan ziyaret programı sonlandırıldı. 

Başkanlığı ve Sekretaryası Ardahan Üniversitesi öncülüğünde yürütülen Kafkasya Üniversiteler Birliği’nin (KÜNİB) insanlık tarihi ve geleceği açısından çok önemli adımlarından birini teşkil eden “1. Uluslararası Tehlike Altındaki Diller Konferansı” 14 Ekim Ekim 2014 Salı günü Ardahan Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda başladı. Ardahan Üniversitesi 2014 - 2015 Akademik Yılı Açılış töreninin de gerçekleştirildiği konferansa Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. Mustafa İsen, Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçalin, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya Örs, Ardahan Valisi Ahmet Deniz, Ardahan Belediye Başkan Vekili Akın Günal, KÜNİB Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Nahcivan Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saleh Maharremov, Kızgızistan – Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabahattin Balcı, yurt içi ve yurt dışından birçok üniversitenin rektörü ile dünyanın en seçkin 40’tan fazla dil bilimcisi, Milliyet Gazetesi Yazarı Abbas Güçlü, çok sayıda ARÜ’lü akademisyen ve basın mensubu katıldı.

Konferans ve Ardahan Üniversitesi akademik yılı açılış töreni nedeniyle programda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Doç. Dr. Ayşenur İslam, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay başta olmak üzere bölge milletvekilleri ve rektörlerinin kutlama mesajları okundu. 

13 Ekim 2014 tarihinde Yenisey Konukevi’ndeki ön çalıştayın ardından, 14 Ekim 2014 Salı günü başlayan konferansta ilk olarak Ardahan Üniversitesi Logosunun İmgesel Açılımı Tanıtım Filmi gösterildi. Ardından Yüksek Mimar Levent Aksüt tarafından katılımcılara müzik dinletisi sunuldu. Kemanıyla birbirinden güzel eserleri paylaşan Aksüt’e KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz tarafından şükran plaketi takdim edildi. 

Protokol üyelerinin ve katılımcıların açış konuşmaları yaptığı program arasında Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. Mustafa İsen ve KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz TRT ve Anadolu Ajansı başta olmak üzere çeşitli yayın kuruluşu temsilcisinin sorularını da yanıtladı. Prof. Dr. İsen ve KÜNİB Başkanı Prof. Dr. Korkmaz, KÜNİB’in gelecek projeksiyonları çerçevesinde tüm dünyanın dikkatini çekecek nitelikteki “1. Uluslararası Tehlike Altındaki Diller Konferansı” ve bölgesel-küresel çaptaki diğer projeleriyle ilgili önemli görüşlerini paylaştı. Ayrıca birçok basın yayın kuruluşu, Organizasyon Düzenleme Kurulu Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gürkan Doğan ve konferansa katılan dilbilimcilerle de çeşitli röportajlar gerçekleştirdi. 

Tüm bunların ardından program çerçevesinde, kaybolan dillerle ilgili bilimsel oturumlar düzenlendi. Dünyanın en seçkin dil bilimcilerinin bildirilerini sunduğu konferans 16 Ekim 2014 tarihine kadar sürecek. 


                                                                                                                                                     

                                                                  
 
.
Adres: Maltepe Üniversitesi 34857 Maltepe / İstanbul    Telefon: 0 850 346 4967   Faks: +90 216 626 10 93:  E-Mail : info@kunib.com