.
 
ENG
 

.
Künib Taşkent Eğitim Fuarı Başarıyla Tamamlandı
.
KÜNİB Eş Başkanı Pourmuhammedi Tebriz Valisi Olarak Atandı
.
Başkan Korkmaz’a Aytmatov Madalyası

.
Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Özbekistan Orta ve Yükseköğretimden Sorumlu Eğitim Bakanı Inom Majidov ile Taşkent’teki Bakanlık Ofisi’nde Bir Araya Geldi
.
KÜNİB Başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Özbekistan Yüksek Tahsil Bakanı Birinci Yardımcısı Sayın Murodollo M. Kholmukhamedov ile Görüştü
.
Prof. Dr. Ramazan Korkmaz ile Taşkent Devlet Şarkşinaslık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mannonov Abdurraxim Mutaloviç İkili Görüşmede Bulundu

.
Özbekistan’dan KÜNİB’e Yeni Katılım
.
KÜNİB Fuarına Bakü’de Yoğun İlgi
.
KÜNİB’e 5 Ülkeden 29 Yeni Katılım

Sayfa : 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
Ana Sayfa Tüm Etkinlik ve Haberler

14 EKİM 2014

CUMHURBAŞKANLIĞI BAŞDANIŞMANI PROF. DR. İSEN: “ARDAHAN’DAKİ TOPLANTI TARİHE DÜŞÜLEN BİR NOTTUR”

Türkiye Yardım Sevenler Derneği (TYSD) İstanbul Şubesi üyelerinden oluşan 44 kişilik ekip, 25 Haziran 2014 Çarşamba günü Ardahan Üniversitesi (ARÜ) Yenisey Yerleşkesi’ni ziyaret etti. TYSD İstanbul Şubesi Başkanı Yıldız Laçinel ve beraberindeki üyelerden oluşan ekibi, ARÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Söylemez, ARÜGEM Başkanı ve ARÜ Genel Sekreter Yardımcısı Canan Korkmaz ile ARÜ Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Şube Müdürü Havva Vanlı karşıladı. Ziyaret programı kapsamında ARÜ Yenisey Yerleşkesi’nde bulunan fakülte binaları, yurt binaları ile Ardahan Kongre Merkezi Müzesi gezildi. 
TYSD üyelerinin ilk durağı, ARÜ Yenisey Yerleşkesi’ne TYSD’nin katkıları ile Hayırsever Vasfiye Eriş tarafından yaptırılan ‘Türkiye Yardım Sevenler Derneği, Vasfiye Eriş Kız Bloğu’ oldu. Yurt binasını gezen üyeler çeşitli incelemelerde bulunarak, yetkililerden detaylı bilgiler aldı. Yurt binasının ardından ekip ARÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi’ni gezdi. Gezi süresince üyelere Prof. Dr. Söylemez, Korkmaz ile Vanlı tarafından üniversite ve yerleşke hakkında çeşitli bilgiler verildi. Gezinin tamamlanmasının ardından üyeler ARÜ tarafından organize edilen yemek ve müzik dinletisi programına katıldı. 
ARÜ İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi teras katında gerçekleştirilen programda üyelere yöresel yemekler ikram edildi. Program kapsamında Mevlana Değişim Programı ile ARÜ’de eğitim görmekte olan uluslar arası öğrenci Aynura Osmanova kopuz eşliğinde Kırgızca eserler seslendirdi. Osmanova’nın ardından Çıldırlı Aşık Faruk Erdoğan bağlaması ile katılımcılara müzik ziyafeti sundu. Programda konuşan Korkmaz kız yurdunun yapımında desteği bulunanlara teşekkür ederek, konuşmasına şöyle devam etti; “ sizden güç alarak, iki katlı olan yurdu ARÜGEM olarak bir katta biz yaptırarak üç kata çıkarttık. Şu an 140 öğrencimiz bu yurtta kalmaktadır.” dedi. Üniversite öğrencileri için Ardahan’daki en önemli sorunun barınma olduğuna dikkat çeken Korkmaz sözlerine şöyle devam etti; “Ailelerin yurt olmadığı için çocuklarını geri götürmek istedikleri bir dönemde, bu yurt kız çocuklarının Ardahan’da üniversite okuyabilme fırsatını sağlamıştır.” dedi.
TYSD Başkanı Laçinel; ‘ARÜ’ye Destek Olmaya Devam Edeceğiz’
Programda konuşan TYSD Başkanı Yıldız Laçinel ARÜ’nün yaptığı çalışmalardan duydukları mutluluğu dile getirdi. Laçinel sözlerine şöyle devam etti; “Gezi düzenledik geldik. Çünkü buradaki herkes yaptığı bağışların amacı doğrultusunda kullanıldığını görmek istedi ve şuan herkes çok mutlu. Hem de gördük ki bizim yaptıklarımızın üzerine eklemeler yapılmış. Bu bizi çok mutlu etti. ARÜ’ye her zaman destek olmaya devam edeceğiz.” dedi.
Programın ardından üyeler Ardahan Kongre Merkezi Müzesi’ni ziyaret etti. Müze ziyarete sırasında üyelere ARÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Levent Küçük tarafından müze hakkında detaylı bilgiler verildi. Müze gezisinin tamamlanmasının ardandan ziyaret programı sonlandırıldı. 

Kafkasya Üniversiteler Birliği’nin (KÜNİB) Harvard Üniversitesi, Türk Dil Kurumu, çeşitli kurum-kuruluşlar ve üye üniversitelerle birlikte Ardahan’da düzenlediği tarihi toplantıyı onurlandıran Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. Mustafa İsen, “Tehlike altındaki dillerle ilgili bu çalışma bize insan unsurunun çok önemli olduğunu gösteriyor. Tarihe düşülen bir not olarak bu organizasyon gerçekleştiriliyor” diye konuştu. 

Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçalin, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya Örs, KÜNİB Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, yurt içi ve yurt dışından birçok üniversitenin rektörü ile dünyanın en seçkin 40’tan fazla dil bilimcisi, akademisyen ve basın mensubunun katıldığı “I. Uluslararası Tehlike Altındaki Diller Konferansı’nda Prof. Dr. İsen önemli mesajlar verdi. 

Prof. Dr. İsen: “Organizasyon Tarihe Düşülen Bir Nottur…”

14 Ekim 2014 Salı günü, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda yapılan konferansta Prof. Dr. İsen, “Bu çalışma bize insan unsurunun çok önemli olduğunu gösteriyor. Tarihe düşülen bir not olarak bu organizasyon gerçekleştiriliyor.” diyerek, KÜNİB Başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz ve tüm ilgili destekçiler ve katılımcılara teşekkür ettiğini bildirdi. 

Prof. Dr. İsen’den “Eylem Planı” Önerisi

Prof. Dr. İsen dillerle ilgili bundan sonra yapılacak çalışmaların bir eylem planına dönüşmesi gerektiğini kaydetti. Ayrıca Prof. Dr. İsen İngilizce’nin ve onun çevresindeki birkaç hâkim dilin adeta hegemonyasına giren bir dünyada olduğumuzu belirterek, “Gelecek yıllarda bunun artarak devam edeceğine tanık olacağız. Ne kadar iyi öğrenilirse öğrenilsin ikinci öğrenilen dil, derinlik bakımından hiçbir zaman anadilin yerini tutmaz” dedi. Prof. Dr. İsen, bağlamda dünyada Türkçe’nin de arasında yer aldığı büyük dillerin küreselleşmesi için çeşitli çalışmaların yapılması ve sanat, kültür ve bilim gibi alanlarda yaygınlaştırılması gerektiğini ifade etti. 

“Ardahan Üniversitesi’nde Muhteşem Bir Kampüs Yükseliyor.”

Prof. Dr. İsen, organizasyonun ev sahipliği ve destekçiliğini yapan, KÜNİB’in başkanlığı ve sekretaryasını yürüten Ardahan Üniversitesi’nin kısa sürede geliştiğini belirterek, “Ardahan Üniversitesi’nde muhteşem bir kampüs yükseliyor.” diye konuştu.

Prof. Dr. İsen’e KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz tarafından şükran plaketi takdim edildi.

Prof. Dr. İsen ve KÜNİB Başkanı Prof. Dr. Korkmaz Gazetecilerin Sorularını Yanıtladı

Ayrıca program sırasında Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. Mustafa İsen ve KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz TRT ve Anadolu Ajansı başta olmak üzere çeşitli yayın kuruluşu temsilcisinin sorularını yanıtladı. Prof. Dr. İsen ve KÜNİB Başkanı Prof. Dr. Korkmaz, KÜNİB’in gelecek projeksiyonları çerçevesinde tüm dünyanın dikkatini çekecek nitelikteki “1. Uluslararası Tehlike Altındaki Diller Konferansı” ve bölgesel-küresel çaptaki diğer projeleriyle ilgili görüşlerini paylaştı. 


                                          
 
.
Adres: Maltepe Üniversitesi 34857 Maltepe / İstanbul    Telefon: 0 850 346 4967   Faks: +90 216 626 10 93:  E-Mail : info@kunib.com