.
 
ENG
 

.
Künib Taşkent Eğitim Fuarı Başarıyla Tamamlandı
.
KÜNİB Eş Başkanı Pourmuhammedi Tebriz Valisi Olarak Atandı
.
Başkan Korkmaz’a Aytmatov Madalyası

.
Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Özbekistan Orta ve Yükseköğretimden Sorumlu Eğitim Bakanı Inom Majidov ile Taşkent’teki Bakanlık Ofisi’nde Bir Araya Geldi
.
KÜNİB Başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Özbekistan Yüksek Tahsil Bakanı Birinci Yardımcısı Sayın Murodollo M. Kholmukhamedov ile Görüştü
.
Prof. Dr. Ramazan Korkmaz ile Taşkent Devlet Şarkşinaslık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mannonov Abdurraxim Mutaloviç İkili Görüşmede Bulundu

.
Özbekistan’dan KÜNİB’e Yeni Katılım
.
KÜNİB Fuarına Bakü’de Yoğun İlgi
.
KÜNİB’e 5 Ülkeden 29 Yeni Katılım

Sayfa : 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
Ana Sayfa Tüm Etkinlik ve Haberler

14 EKİM 2014

KÜNİB BAŞKANI REKTÖR KORKMAZ’DAN TEHLİKE ALTINDAKİ DİLLER İÇİN TARİHİ ÇAĞRI

Türkiye Yardım Sevenler Derneği (TYSD) İstanbul Şubesi üyelerinden oluşan 44 kişilik ekip, 25 Haziran 2014 Çarşamba günü Ardahan Üniversitesi (ARÜ) Yenisey Yerleşkesi’ni ziyaret etti. TYSD İstanbul Şubesi Başkanı Yıldız Laçinel ve beraberindeki üyelerden oluşan ekibi, ARÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Söylemez, ARÜGEM Başkanı ve ARÜ Genel Sekreter Yardımcısı Canan Korkmaz ile ARÜ Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Şube Müdürü Havva Vanlı karşıladı. Ziyaret programı kapsamında ARÜ Yenisey Yerleşkesi’nde bulunan fakülte binaları, yurt binaları ile Ardahan Kongre Merkezi Müzesi gezildi. 
TYSD üyelerinin ilk durağı, ARÜ Yenisey Yerleşkesi’ne TYSD’nin katkıları ile Hayırsever Vasfiye Eriş tarafından yaptırılan ‘Türkiye Yardım Sevenler Derneği, Vasfiye Eriş Kız Bloğu’ oldu. Yurt binasını gezen üyeler çeşitli incelemelerde bulunarak, yetkililerden detaylı bilgiler aldı. Yurt binasının ardından ekip ARÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi’ni gezdi. Gezi süresince üyelere Prof. Dr. Söylemez, Korkmaz ile Vanlı tarafından üniversite ve yerleşke hakkında çeşitli bilgiler verildi. Gezinin tamamlanmasının ardından üyeler ARÜ tarafından organize edilen yemek ve müzik dinletisi programına katıldı. 
ARÜ İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi teras katında gerçekleştirilen programda üyelere yöresel yemekler ikram edildi. Program kapsamında Mevlana Değişim Programı ile ARÜ’de eğitim görmekte olan uluslar arası öğrenci Aynura Osmanova kopuz eşliğinde Kırgızca eserler seslendirdi. Osmanova’nın ardından Çıldırlı Aşık Faruk Erdoğan bağlaması ile katılımcılara müzik ziyafeti sundu. Programda konuşan Korkmaz kız yurdunun yapımında desteği bulunanlara teşekkür ederek, konuşmasına şöyle devam etti; “ sizden güç alarak, iki katlı olan yurdu ARÜGEM olarak bir katta biz yaptırarak üç kata çıkarttık. Şu an 140 öğrencimiz bu yurtta kalmaktadır.” dedi. Üniversite öğrencileri için Ardahan’daki en önemli sorunun barınma olduğuna dikkat çeken Korkmaz sözlerine şöyle devam etti; “Ailelerin yurt olmadığı için çocuklarını geri götürmek istedikleri bir dönemde, bu yurt kız çocuklarının Ardahan’da üniversite okuyabilme fırsatını sağlamıştır.” dedi.
TYSD Başkanı Laçinel; ‘ARÜ’ye Destek Olmaya Devam Edeceğiz’
Programda konuşan TYSD Başkanı Yıldız Laçinel ARÜ’nün yaptığı çalışmalardan duydukları mutluluğu dile getirdi. Laçinel sözlerine şöyle devam etti; “Gezi düzenledik geldik. Çünkü buradaki herkes yaptığı bağışların amacı doğrultusunda kullanıldığını görmek istedi ve şuan herkes çok mutlu. Hem de gördük ki bizim yaptıklarımızın üzerine eklemeler yapılmış. Bu bizi çok mutlu etti. ARÜ’ye her zaman destek olmaya devam edeceğiz.” dedi.
Programın ardından üyeler Ardahan Kongre Merkezi Müzesi’ni ziyaret etti. Müze ziyarete sırasında üyelere ARÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Levent Küçük tarafından müze hakkında detaylı bilgiler verildi. Müze gezisinin tamamlanmasının ardandan ziyaret programı sonlandırıldı. 

Tüm dünyada büyük yankı uyandıracak nitelikteki tarihi toplantıda Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB) Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, “Dünyada tehlike altındaki dillerle ilgili lokal ve dağınık olan çalışmaları küreselleştirerek, bu konudaki çalışmaları ilerletmek ve bu dilleri gelecek nesillere aktarmak amacımızdır. O muhteşem Tanrı armağanı dilleri insanlığın hafızasına hediye etmeliyiz.” şeklinde mesaj verdi. Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. Mustafa İsen, Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçalin, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya Örs, yurt içi ve yurt dışından birçok üniversitenin rektörü ile dünyanın en seçkin 40’tan fazla dil bilimcisi, akademisyen ve basın mensubunun katıldığı 1. Uluslararası Tehlike Altındaki Diller Konferansında KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz tarafından önemli mesajlar verildi. 

“Bu Dünyayı Seyrederek Değil, Bu Dünyaya Dokunarak Katkıda Bulunabiliriz.”

14 Ekim 2014 Salı günü ARÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’ndaki programda KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, dünyanın değişen ve gelişen durumuna dikkat çekerek, “Dünya hızla değişmekte ve gelişmektedir. Bu dünyayı seyrederek, bu dünyaya katkıda bulunamayız. Bu dünyaya dokunarak katkıda bulunabiliriz.” dedi. 

“Dilin İnsan Yaşamında Kutsal Bir Yeri Vardır.”

KÜNİB’in TDK ve Harvard Üniversitesi başta olmak üzere tüm paydaş kuruluşlar ve KÜNİB üyesi üniversitelerle birlikte organize ettiği konferansa değinen KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, “Dil insan varlığının evidir. Tanrı dil aracılığıyla insanla bağlantı kurar. Biz onunla aydınlanırız, yeniden doğarız. O bakımdan dilin insan yaşamında kutsal bir yeri vardır.” diyerek, bu bağlamda organizasyonun dünyada yaşayan diller için tarihi bir önem barındırdığını vurguladı. 

“O Tanrı Armağanı Muhteşem Dilleri İnsanlığın Hafızasına Hediye Etmeliyiz.”

Dünyada yaklaşık 100 yıl sonra 7000 civarı dilin yüzde 80’inin kaybolma riskiyle karşı karşıya olduğunu aktaran KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, “Şu anda yaşayan dilleri derleyip yaşatarak insanlığın hafızasına kaydetmemiz mümkündür. Öte yandan dünyada tehlike altındaki dillerle ilgili lokal ve dağınık olan çalışmaları küreselleştirerek, bu konudaki çalışmaları ilerletmek ve bu dilleri gelecek nesillere aktarmak amacımızdır. Çünkü hiç bilmediğimiz, sözcük sayısı çok sınırlı olan herhangi bir dilin büyük değerler barındırdığını söyleyebiliriz. Ama ne yazık ki bu dilleri konuşanlar da ne kadar büyük bir hazinenin içinde olduklarının farkında değillerdir. Bu nedenle bizler yaşayanlar, imkânları olanlar fedakârlık ederek, o Tanrı armağanı muhteşem dilleri insanlığın hafızasına hediye etmeliyiz.” sözleriyle, KÜNİB’in yaşayan tehlike altındaki dillerle ilgili hedeflerini ortaya koydu. Ayrıca KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, konferansın tehlike altındaki dillerin kurtulması ve insanlığa miras bırakılmasına öncülük etmesi temennisinde bulundu. 

“Kafkasya’nın Yüzleri: Yaşama Sevgileriyle Dünya İnsanlığına Model Oluyorlar.”

KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, KÜNİB’in tehlike altındaki diller gibi insanlığın geleceğini yakından ilgilendiren “Kafkasya’nın Yüzleri” projesi hakkında da bilgi verdi. KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, proje kapsamında Türkiye ve Kafkasya coğrafyasındaki ülkeler başta olmak üzere, toplam 9 ülkede 108 kişiyle derinlemesine görüşmeler yapıldığını, söz konusu kişilerin hikâyeleri, yaşam öyküleri, şarkıları, efsaneleri gibi kültürel değerlerinin kayıt altına alınarak derlendiğini ve bu çalışmaların sonucunda çok değerli bilgiler elde edildiğini bildirdi. “Yaşama sevgileriyle, dünya insanlığına model olacak çok güzel kültürler ve insanlar tespit ettik.” diyen KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, KÜNİB’in söz konusu kültürel zenginliklerle ilişkili güncel bilgi ve yorumları önümüzdeki süreçte paylaşacağını ifade etti. 

KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. Mustafa İsen, Harvard Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nur Yalman, UNESCO, TDK, KÜNİB üyesi tüm üniversiteler, Ardahan Üniversitesi çalışanları ve tüm basın mensuplarına teşekkür ederek sözlerini tamamladı. 

Prof. Dr. İsen ve KÜNİB Başkanı Prof. Dr. Korkmaz Gazetecilerin Sorularını Yanıtladı

Ayrıca program sırasında Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. Mustafa İsen ve KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz TRT ve Anadolu Ajansı başta olmak üzere çeşitli yayın kuruluşu temsilcisinin sorularını yanıtladı. Prof. Dr. İsen ve KÜNİB Başkanı Prof. Dr. Korkmaz, KÜNİB’in gelecek projeksiyonları çerçevesinde tüm dünyanın dikkatini çekecek nitelikteki “1. Uluslararası Tehlike Altındaki Diller Konferansı” ve bölgesel-küresel çaptaki diğer projeleriyle ilgili görüşlerini paylaştı.  


                                                         
 
.
Adres: Maltepe Üniversitesi 34857 Maltepe / İstanbul    Telefon: 0 850 346 4967   Faks: +90 216 626 10 93:  E-Mail : info@kunib.com