.
 
ENG
 

.
KÜNİB Başkanı Korkmaz, ’’Türk Devletleri Birliğine Giden Yolda BİLGE LİDER NURSULTAN NAZARBAYEV’’ Konferansı’na Katıldı
.
KÜNİB’e Katılımlar Devam Ediyor
.
Künib Taşkent Eğitim Fuarı Başarıyla Tamamlandı

.
KÜNİB Eş Başkanı Pourmuhammedi Tebriz Valisi Olarak Atandı
.
Başkan Korkmaz’a Aytmatov Madalyası
.
Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Özbekistan Orta ve Yükseköğretimden Sorumlu Eğitim Bakanı Inom Majidov ile Taşkent’teki Bakanlık Ofisi’nde Bir Araya Geldi

.
KÜNİB Başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Özbekistan Yüksek Tahsil Bakanı Birinci Yardımcısı Sayın Murodollo M. Kholmukhamedov ile Görüştü
.
Prof. Dr. Ramazan Korkmaz ile Taşkent Devlet Şarkşinaslık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mannonov Abdurraxim Mutaloviç İkili Görüşmede Bulundu
.
Özbekistan’dan KÜNİB’e Yeni Katılım

Sayfa : 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
Ana Sayfa Tüm Etkinlik ve Haberler

14 EKİM 2014

PROF. DR. İSEN VE KÜNİB BAŞKANI REKTÖR PROF. DR. KORKMAZ TRT’DEN TÜM DÜNYAYA SESLENDİ

Türkiye Yardım Sevenler Derneği (TYSD) İstanbul Şubesi üyelerinden oluşan 44 kişilik ekip, 25 Haziran 2014 Çarşamba günü Ardahan Üniversitesi (ARÜ) Yenisey Yerleşkesi’ni ziyaret etti. TYSD İstanbul Şubesi Başkanı Yıldız Laçinel ve beraberindeki üyelerden oluşan ekibi, ARÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Söylemez, ARÜGEM Başkanı ve ARÜ Genel Sekreter Yardımcısı Canan Korkmaz ile ARÜ Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Şube Müdürü Havva Vanlı karşıladı. Ziyaret programı kapsamında ARÜ Yenisey Yerleşkesi’nde bulunan fakülte binaları, yurt binaları ile Ardahan Kongre Merkezi Müzesi gezildi. 
TYSD üyelerinin ilk durağı, ARÜ Yenisey Yerleşkesi’ne TYSD’nin katkıları ile Hayırsever Vasfiye Eriş tarafından yaptırılan ‘Türkiye Yardım Sevenler Derneği, Vasfiye Eriş Kız Bloğu’ oldu. Yurt binasını gezen üyeler çeşitli incelemelerde bulunarak, yetkililerden detaylı bilgiler aldı. Yurt binasının ardından ekip ARÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi’ni gezdi. Gezi süresince üyelere Prof. Dr. Söylemez, Korkmaz ile Vanlı tarafından üniversite ve yerleşke hakkında çeşitli bilgiler verildi. Gezinin tamamlanmasının ardından üyeler ARÜ tarafından organize edilen yemek ve müzik dinletisi programına katıldı. 
ARÜ İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi teras katında gerçekleştirilen programda üyelere yöresel yemekler ikram edildi. Program kapsamında Mevlana Değişim Programı ile ARÜ’de eğitim görmekte olan uluslar arası öğrenci Aynura Osmanova kopuz eşliğinde Kırgızca eserler seslendirdi. Osmanova’nın ardından Çıldırlı Aşık Faruk Erdoğan bağlaması ile katılımcılara müzik ziyafeti sundu. Programda konuşan Korkmaz kız yurdunun yapımında desteği bulunanlara teşekkür ederek, konuşmasına şöyle devam etti; “ sizden güç alarak, iki katlı olan yurdu ARÜGEM olarak bir katta biz yaptırarak üç kata çıkarttık. Şu an 140 öğrencimiz bu yurtta kalmaktadır.” dedi. Üniversite öğrencileri için Ardahan’daki en önemli sorunun barınma olduğuna dikkat çeken Korkmaz sözlerine şöyle devam etti; “Ailelerin yurt olmadığı için çocuklarını geri götürmek istedikleri bir dönemde, bu yurt kız çocuklarının Ardahan’da üniversite okuyabilme fırsatını sağlamıştır.” dedi.
TYSD Başkanı Laçinel; ‘ARÜ’ye Destek Olmaya Devam Edeceğiz’
Programda konuşan TYSD Başkanı Yıldız Laçinel ARÜ’nün yaptığı çalışmalardan duydukları mutluluğu dile getirdi. Laçinel sözlerine şöyle devam etti; “Gezi düzenledik geldik. Çünkü buradaki herkes yaptığı bağışların amacı doğrultusunda kullanıldığını görmek istedi ve şuan herkes çok mutlu. Hem de gördük ki bizim yaptıklarımızın üzerine eklemeler yapılmış. Bu bizi çok mutlu etti. ARÜ’ye her zaman destek olmaya devam edeceğiz.” dedi.
Programın ardından üyeler Ardahan Kongre Merkezi Müzesi’ni ziyaret etti. Müze ziyarete sırasında üyelere ARÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Levent Küçük tarafından müze hakkında detaylı bilgiler verildi. Müze gezisinin tamamlanmasının ardandan ziyaret programı sonlandırıldı. 

Tüm insanlığın geleceği adına tarihi değerlendirmelerin yapıldığı ve önerilerin sıralandığı 1. Uluslararası Tehlike Altındaki Diller Konferansı’nda Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. Mustafa İsen ve KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Ramazan Korkmaz TRT Haber kanalına organizasyon yerinden canlı yayın konuğu olarak katıldı. Dünyanın en seçkin dil bilimcileri ve Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB) üyesi üniversite rektörlerinin akın ettiği Ardahan’daki konferansla ilgili konuşan Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. İsen ve KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz önemli değerlendirmelerde bulundu. 

KÜNİB Başkanı Prof. Dr. Korkmaz: “Gece Vakti Gökyüzünde Yıldızların Birer Birer Söndüğünü ve Birkaç Yıldızın Kaldığını Düşünün…”

Dilin tüm insanlığın bütün kültürel değer, inanç ve tarihsel birikimlerini içinde barındıran büyük bir değer olduğunu belirten KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, “Küreselleşme dolayısıyla teknolojinin yaygınlaşması ve aşırı kullanılması ve diğer sosyal-siyasi sebepler nedeniyle dünya dilleri giderek azalmakta ve çeşitliliğini kaybetmektedir. Gece vakti gökyüzünde yıldızların birer birer sönmesini ve birkaç yıldızın kaldığını düşünün… Dünyanın ne kadar anlam kaybedeceğini sembolik olarak görürsünüz.” sözleriyle, dillerin birer yıldız misali giderek azalabileceğini ve bu yüzden hayatın anlamını kaybedileceğini özetledi. 

Sempozyumun anlam ve önemine değinen KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, Harvard Üniversitesi, Türk Dil Kurumu, UNESCO ve diğer üniversitelerle birlikte dünyada kaybolma tehlikesi altında yaşayan dillere dikkat çektiklerini vurguladı. KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, “Her şeyin parayla, savaşla ve silahla halledildiği bir dönemde dünyamızın bu önemli sorununa, dünyanın en önemli bilim insanlarını Ardahan’da buluşturduk.” diyerek, sempozyum insanlığa karşı bir saygı duruşu niteliği taşıdığını ifade etti. KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, “Umuyorum ki biz bu projeyi, ‘Tehlike Altındaki Diller Araştırma Merkezi ve Tehlike Altındaki Diller Enstitüsü’ kurarak taçlandıracağız.” diyerek sözlerini tamamladı. 

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. İsen: “KÜNİB, Dillerin Yok Olması Riskini Ortadan Kaldıracak Büyük Bir Adım Atmıştır.”

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. Mustafa isen, KÜNİB’in bölgesel ve küresel sorunlara çözüm üretmek amacıyla oluşturulan bir birlik olduğunu ve tehlike altındaki dillerle ilgili Ardahan’da yapılan toplantının bu manada önemli olduğunu hatırlatarak, “Dünyadaki tehlike altındaki dillerin en yoğun yaşandığı bölgelerden bir tanesi Kafkasya bölgesidir. Bu bölgede dik dağlar, derin vadiler, ulaşımı engelleyen akarsular vardır. Bu nedenle tarih içinde bölge bir nevi dinler, diller ve ırklar mozaiği olarak teşkil etmiştir. Ama şimdi küreselleşme çağında küçük dillerin çoğunluğunun bölgede ve tabi dünyanın diğer yerlerinde ortadan kalkmakta yahut risk altında olduğunu biliyoruz. İşte Birlik, böyle bir riski bir anlamda bertaraf etmek için uluslararası bu toplantıyı düzenlemiştir.” diye konuştu. 

Medyadan Dilbilimcilere Yoğun İlgi

Organizasyonu takip eden TRT başta olmak üzere birçok basın yayın kuruluşu, Organizasyon Düzenleme Kurulu Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gürkan Doğan ve konferansa katılan dilbilimcilerle de çeşitli röportajlar gerçekleştirdi. 


                                             
 
.
Adres: Maltepe Üniversitesi 34857 Maltepe / İstanbul    Telefon: 0 850 346 4967   Faks: +90 216 626 10 93:  E-Mail : info@kunib.com