.
 
ENG
 

.
Künib Taşkent Eğitim Fuarı Başarıyla Tamamlandı
.
KÜNİB Eş Başkanı Pourmuhammedi Tebriz Valisi Olarak Atandı
.
Başkan Korkmaz’a Aytmatov Madalyası

.
Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Özbekistan Orta ve Yükseköğretimden Sorumlu Eğitim Bakanı Inom Majidov ile Taşkent’teki Bakanlık Ofisi’nde Bir Araya Geldi
.
KÜNİB Başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Özbekistan Yüksek Tahsil Bakanı Birinci Yardımcısı Sayın Murodollo M. Kholmukhamedov ile Görüştü
.
Prof. Dr. Ramazan Korkmaz ile Taşkent Devlet Şarkşinaslık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mannonov Abdurraxim Mutaloviç İkili Görüşmede Bulundu

.
Özbekistan’dan KÜNİB’e Yeni Katılım
.
KÜNİB Fuarına Bakü’de Yoğun İlgi
.
KÜNİB’e 5 Ülkeden 29 Yeni Katılım

Sayfa : 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
Ana Sayfa Tüm Etkinlik ve Haberler

14 EKİM 2014

ARDAHAN’DAKİ TARİHİ TOPLANTIDA ÖNEMLİ MESAJLAR 

Türkiye Yardım Sevenler Derneği (TYSD) İstanbul Şubesi üyelerinden oluşan 44 kişilik ekip, 25 Haziran 2014 Çarşamba günü Ardahan Üniversitesi (ARÜ) Yenisey Yerleşkesi’ni ziyaret etti. TYSD İstanbul Şubesi Başkanı Yıldız Laçinel ve beraberindeki üyelerden oluşan ekibi, ARÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Söylemez, ARÜGEM Başkanı ve ARÜ Genel Sekreter Yardımcısı Canan Korkmaz ile ARÜ Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Şube Müdürü Havva Vanlı karşıladı. Ziyaret programı kapsamında ARÜ Yenisey Yerleşkesi’nde bulunan fakülte binaları, yurt binaları ile Ardahan Kongre Merkezi Müzesi gezildi. 
TYSD üyelerinin ilk durağı, ARÜ Yenisey Yerleşkesi’ne TYSD’nin katkıları ile Hayırsever Vasfiye Eriş tarafından yaptırılan ‘Türkiye Yardım Sevenler Derneği, Vasfiye Eriş Kız Bloğu’ oldu. Yurt binasını gezen üyeler çeşitli incelemelerde bulunarak, yetkililerden detaylı bilgiler aldı. Yurt binasının ardından ekip ARÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi’ni gezdi. Gezi süresince üyelere Prof. Dr. Söylemez, Korkmaz ile Vanlı tarafından üniversite ve yerleşke hakkında çeşitli bilgiler verildi. Gezinin tamamlanmasının ardından üyeler ARÜ tarafından organize edilen yemek ve müzik dinletisi programına katıldı. 
ARÜ İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi teras katında gerçekleştirilen programda üyelere yöresel yemekler ikram edildi. Program kapsamında Mevlana Değişim Programı ile ARÜ’de eğitim görmekte olan uluslar arası öğrenci Aynura Osmanova kopuz eşliğinde Kırgızca eserler seslendirdi. Osmanova’nın ardından Çıldırlı Aşık Faruk Erdoğan bağlaması ile katılımcılara müzik ziyafeti sundu. Programda konuşan Korkmaz kız yurdunun yapımında desteği bulunanlara teşekkür ederek, konuşmasına şöyle devam etti; “ sizden güç alarak, iki katlı olan yurdu ARÜGEM olarak bir katta biz yaptırarak üç kata çıkarttık. Şu an 140 öğrencimiz bu yurtta kalmaktadır.” dedi. Üniversite öğrencileri için Ardahan’daki en önemli sorunun barınma olduğuna dikkat çeken Korkmaz sözlerine şöyle devam etti; “Ailelerin yurt olmadığı için çocuklarını geri götürmek istedikleri bir dönemde, bu yurt kız çocuklarının Ardahan’da üniversite okuyabilme fırsatını sağlamıştır.” dedi.
TYSD Başkanı Laçinel; ‘ARÜ’ye Destek Olmaya Devam Edeceğiz’
Programda konuşan TYSD Başkanı Yıldız Laçinel ARÜ’nün yaptığı çalışmalardan duydukları mutluluğu dile getirdi. Laçinel sözlerine şöyle devam etti; “Gezi düzenledik geldik. Çünkü buradaki herkes yaptığı bağışların amacı doğrultusunda kullanıldığını görmek istedi ve şuan herkes çok mutlu. Hem de gördük ki bizim yaptıklarımızın üzerine eklemeler yapılmış. Bu bizi çok mutlu etti. ARÜ’ye her zaman destek olmaya devam edeceğiz.” dedi.
Programın ardından üyeler Ardahan Kongre Merkezi Müzesi’ni ziyaret etti. Müze ziyarete sırasında üyelere ARÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Levent Küçük tarafından müze hakkında detaylı bilgiler verildi. Müze gezisinin tamamlanmasının ardandan ziyaret programı sonlandırıldı. 

Başkanlığı ve Sekretaryası Ardahan Üniversitesi öncülüğünde yürütülen Kafkasya Üniversiteler Birliği’nin (KÜNİB) insanlık tarihi ve geleceği açısından çok önemli adımlarından birini teşkil eden “1. Uluslararası Tehlike Altındaki Diller Konferansı”nda önemli tespitlerde bulunuldu. Ayrıca tarihi toplantıda KÜNİB’in çalışmalarına destek mesajları geldi. 

14 Ekim 2014 Salı günü ARÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans salonunda başlayan konferansa Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. Mustafa İsen, Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB) Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, yurt içi ve yurt dışından birçok üniversitenin rektörü ile dünyanın en seçkin 40’tan fazla dil bilimcisi ve çok sayıda ARÜ’lü akademisyen ve basın mensubu katıldı. 

Konferansta bir konuşma yapan Organizasyon Düzenleme Kurulu Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gürkan Doğan, “ ‘Önce yoldaş, sonra yol.’ der Sayın Prof. Dr. Ramazan Korkmaz... Bu birlikteliğimizi ömür boyu taşımanın verdiği kıvançla, organizasyona destek veren herkese teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu. 

“Dilini Kaybeden Halk, Özünü De Kaybeder.”

Samstkhe-Javakheti Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Merab Beridze, dilin esas fonksiyonunun sosyal ilişkileri sağlamak olduğunu belirtti. Dil olmadan insanlar arasında düzenli ilişkilerin yürütülemeyeceğini kaydeden Prof. Dr. Beridze, “Bu bakımdan dilini kaybeden halk özünü de kaybeder.” dedi.

Nahcivan Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saleh Meherremov, Ardahan’da yapılan konferansın kaybolma tehlikesi yaşayan diller için büyük bir öneme sahip olduğunu bildirdi. Tehdit altındaki diller için Azerbaycan ve Nahcivan’da yapılan çalışmalardan da bahseden Prof. Dr. Meherremov, dillerin korunması için devlet desteğinin şart olduğunu söyledi. 

Kırgızistan – Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabahattin Balcı, geçmiş zamanlarda Türk dilinin ihmal edildiğini ancak günümüzde bu durumu tersine çevirecek nitelikteki adımların atılmaya başlandığını belirtti. Konferansta Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Hakkı Yılmaz ve KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz tarafından Prof. Dr. Balcı’ya şükran plaketi takdim edildi. Ardından Prof. Dr. Balcı, KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz’a Kırgız kültürünün sembolleri olan “Ak Kalpak”, “Kamçı” ve üniversitelerine ait arkeoloji albümünü hediye etti. 

Prof. Dr. Yalman: Dünya Nimetleri Gibi Diller De Yok Ediliyor

Harvard Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nur Yalman, KÜNİB’in Harvard ve diğer kuruluşlarla birlikte Ardahan’da organize ettiği konferansın dünyada büyük ses getireceğini söyleyerek, “Toplantının bu yüce Kafkas dağlarının hemen yamacında, insanlık tarihi ve medeniyetlerin en köklü yerinde, yani Ardahan’da yapılıyor olması benim için büyük bir mutluluktur” diye konuştu. 

Günümüzde dünya nimetleri gibi dillerin yok edildiğini söyleyen Prof. Dr. Yalman, “Farklı kültürlere ve dillere karşı duygudaşlık yapmak ve onları her zaman sevmek gerekir.” diyerek, tehlike altındaki dillerle ilgili yapılan çalışmayı özetledi. Daha sonra Prof. Dr. Yalman, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. İsen, KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz ve ARÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gürkan Doğan başta olmak üzere, tüm katılımcılara ve destekçilere teşekkürlerini iletti. Prof. Dr. Yalman’a Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç tarafından şükran plaketi takdim edildi. 

TDK’dan KÜNİB’e Tam Destek

Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sinan Kaçalin, kaybolma tehdidi altındaki dillerle ilgili çalışma başlatan KÜNİB’e ve Ardahan Üniversitesi’ne teşekkür ederek, “Türk Dil Kurumu olarak böyle bir çalışmanın içinde olduğumuz için mutluluk duyuyoruz” dedi. Prof. Dr. Kaçalin, tehlike altındaki diller konusundaki çalışmaların merkezileşmesi durumunda, Türk Dil Kurumu’nun bu konuda destek olacağını vurguladı. Prof. Dr. Kaçalin’e Samstkhe-Javakheti Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Merab Beridze tarafından şükran plaketi takdim edildi. 

Prof. Dr. Örs: Konferansın Etkisi Dünyada Uzun Süre Devam Edecek

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya Örs ise konuşmasında, yeni akademik açılışı ve sempozyum nedeniyle Ardahan Üniversitesi’ni tebrik etti. Öte yandan genel olarak sempozyum kavramının anlam ve önemine değinen Prof. Dr. Örs, “Bu nedenle buradaki toplantının içeriği ve katılımcıların profili çok büyük bir öneme sahiptir. Buraya katılan bilim insanlarının hepsi alanında uzman ve çalışmaları çok değerlidir.” diyerek, konferansın verimliği geçeceğine ve etkisinin çok uzun süre devam edeceğine inandığını belirtti. Ayrıca Prof. Dr. Örs, “bir dil merkezinin kurulması” projesine, kurum olarak destek verebileceklerini bildirdi. Prof. Dr. Örs’e Nahcivan Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saleh Meherremov tarafından şükran plaketi takdim edildi.

Ardahan Valisi Ahmet Deniz, Ardahan’ın tarihten beri birçok kültüre ev sahipliği yapmaya devam ettiğini hatırlattı. Kültürlerin birer zenginlik olduğunu vurgulayan Deniz, “Kaybolan dillerin panzehri sevgi ve hoşgörüdür.” dedi. Vali Deniz’e KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz tarafından şükran plaketi takdim edildi.


                                                                                       
 
.
Adres: Maltepe Üniversitesi 34857 Maltepe / İstanbul    Telefon: 0 850 346 4967   Faks: +90 216 626 10 93:  E-Mail : info@kunib.com