.
 
ENG
 

.
Künib Taşkent Eğitim Fuarı Başarıyla Tamamlandı
.
KÜNİB Eş Başkanı Pourmuhammedi Tebriz Valisi Olarak Atandı
.
Başkan Korkmaz’a Aytmatov Madalyası

.
Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Özbekistan Orta ve Yükseköğretimden Sorumlu Eğitim Bakanı Inom Majidov ile Taşkent’teki Bakanlık Ofisi’nde Bir Araya Geldi
.
KÜNİB Başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Özbekistan Yüksek Tahsil Bakanı Birinci Yardımcısı Sayın Murodollo M. Kholmukhamedov ile Görüştü
.
Prof. Dr. Ramazan Korkmaz ile Taşkent Devlet Şarkşinaslık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mannonov Abdurraxim Mutaloviç İkili Görüşmede Bulundu

.
Özbekistan’dan KÜNİB’e Yeni Katılım
.
KÜNİB Fuarına Bakü’de Yoğun İlgi
.
KÜNİB’e 5 Ülkeden 29 Yeni Katılım

Sayfa : 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
Ana Sayfa Tüm Etkinlik ve Haberler

19 EYLÜL 2014

KÜNİB’İN “KAFKASYA’YA GENÇ BAKIŞLAR II” SEMPOZYUMU İRAN’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türkiye Yardım Sevenler Derneği (TYSD) İstanbul Şubesi üyelerinden oluşan 44 kişilik ekip, 25 Haziran 2014 Çarşamba günü Ardahan Üniversitesi (ARÜ) Yenisey Yerleşkesi’ni ziyaret etti. TYSD İstanbul Şubesi Başkanı Yıldız Laçinel ve beraberindeki üyelerden oluşan ekibi, ARÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Söylemez, ARÜGEM Başkanı ve ARÜ Genel Sekreter Yardımcısı Canan Korkmaz ile ARÜ Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Şube Müdürü Havva Vanlı karşıladı. Ziyaret programı kapsamında ARÜ Yenisey Yerleşkesi’nde bulunan fakülte binaları, yurt binaları ile Ardahan Kongre Merkezi Müzesi gezildi. 
TYSD üyelerinin ilk durağı, ARÜ Yenisey Yerleşkesi’ne TYSD’nin katkıları ile Hayırsever Vasfiye Eriş tarafından yaptırılan ‘Türkiye Yardım Sevenler Derneği, Vasfiye Eriş Kız Bloğu’ oldu. Yurt binasını gezen üyeler çeşitli incelemelerde bulunarak, yetkililerden detaylı bilgiler aldı. Yurt binasının ardından ekip ARÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi’ni gezdi. Gezi süresince üyelere Prof. Dr. Söylemez, Korkmaz ile Vanlı tarafından üniversite ve yerleşke hakkında çeşitli bilgiler verildi. Gezinin tamamlanmasının ardından üyeler ARÜ tarafından organize edilen yemek ve müzik dinletisi programına katıldı. 
ARÜ İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi teras katında gerçekleştirilen programda üyelere yöresel yemekler ikram edildi. Program kapsamında Mevlana Değişim Programı ile ARÜ’de eğitim görmekte olan uluslar arası öğrenci Aynura Osmanova kopuz eşliğinde Kırgızca eserler seslendirdi. Osmanova’nın ardından Çıldırlı Aşık Faruk Erdoğan bağlaması ile katılımcılara müzik ziyafeti sundu. Programda konuşan Korkmaz kız yurdunun yapımında desteği bulunanlara teşekkür ederek, konuşmasına şöyle devam etti; “ sizden güç alarak, iki katlı olan yurdu ARÜGEM olarak bir katta biz yaptırarak üç kata çıkarttık. Şu an 140 öğrencimiz bu yurtta kalmaktadır.” dedi. Üniversite öğrencileri için Ardahan’daki en önemli sorunun barınma olduğuna dikkat çeken Korkmaz sözlerine şöyle devam etti; “Ailelerin yurt olmadığı için çocuklarını geri götürmek istedikleri bir dönemde, bu yurt kız çocuklarının Ardahan’da üniversite okuyabilme fırsatını sağlamıştır.” dedi.
TYSD Başkanı Laçinel; ‘ARÜ’ye Destek Olmaya Devam Edeceğiz’
Programda konuşan TYSD Başkanı Yıldız Laçinel ARÜ’nün yaptığı çalışmalardan duydukları mutluluğu dile getirdi. Laçinel sözlerine şöyle devam etti; “Gezi düzenledik geldik. Çünkü buradaki herkes yaptığı bağışların amacı doğrultusunda kullanıldığını görmek istedi ve şuan herkes çok mutlu. Hem de gördük ki bizim yaptıklarımızın üzerine eklemeler yapılmış. Bu bizi çok mutlu etti. ARÜ’ye her zaman destek olmaya devam edeceğiz.” dedi.
Programın ardından üyeler Ardahan Kongre Merkezi Müzesi’ni ziyaret etti. Müze ziyarete sırasında üyelere ARÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Levent Küçük tarafından müze hakkında detaylı bilgiler verildi. Müze gezisinin tamamlanmasının ardandan ziyaret programı sonlandırıldı. 

Kuruluşundan bu yana çok sayıda bilimsel, sosyal, sportif ve kültürel etkinliğe imza atan Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB), bölgesel ve küresel çapta ses getirecek bir organizasyon daha gerçekleştirdi. İlk olarak 14-15 Kasım 2011 tarihleri arasında Nahçıvan’da “Kafkasya’ya Genç Bakışlar” adlı programı düzenleyen KÜNİB, bu sefer de İran’ın köklü şehirlerinden Tebriz’de, Tebriz Üniversitesi işbirliğiyle “Kafkasya’ya Genç Bakışlar II” adlı sempozyum gerçekleştirdi. 15-17 Eylül 2014 tarihleri arasında, Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı’nın da desteğiyle, 108. Doğum Yılı dolayısıyla Muhammet Hüseyin (Behçet) Şehriyar anısına yapılan organizasyonda KÜNİB üyesi üniversitelerde lisansüstü eğitim almakta olan öğrenciler bir araya geldi. Çok sayıda medya mensubu tarafından takip edilen sempozyumda “Muhammet Hüseyin Şehriyar” ve “Kafkasya edebiyatları” alanları çerçevesinde dil, edebiyat, halkbilim, karşılaştırmalı edebiyat, edebiyat sosyolojisi, edebiyat felsefesi ve metinlerarasılık ana başlıklarında birbirinden zengin çeşitli bildiriler sunuldu. 

Tebriz Üniversitesi İktisat ve Coğrafya Fakültesi Konferans salonunda düzenlenen sempozyuma, Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB) ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Tebriz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Pour Mohammadi, Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Prof. Dr. Turan Karataş, Kilis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Güvenç, Marmara Üniversitesi Türkiyat Enstitüsü Müdürü Prof.Dr. Gülşen Seyhan Alışık ve Türkiye Tebriz Başkonsolosu Güven Begeç ile Türkiye, İran, Kırgızistan, Azerbaycan, Kıbrıs’tan birçok üniversite yöneticisi, akademisyen ve lisansüstü eğitim almakta olan öğrenciler katıldı. 

15 Eylül 2014 Pazartesi günü başlayan sempozyumun ilk açış konuşmasını yapan Tebriz üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Pour Mohammadi, Tebriz Üniversitesi’nin Türkiye ve dünyadaki birçok üniversiteyle yaptığı çeşitli işbirliklerine değindi.  KÜNİB’le birlikte organize ettikleri Kafkasya’ya Genç Bakışlar II Sempozyumu’nun anlam ve öneminden de bahseden Prof. Dr. Mohammadi  “Kafkasya Üniversiteler Birliği, Tebriz’de bu önemli sempozyumu yaparak, hem üstat Muhammed Hüseyin Şehriyar’ın anılmasına hem de Kafkasya coğrafyasında yaşayan halklar arasındaki bağların daha da güçlenmesine katkı sunmaktadır” dedi.

KÜNİB Başkanı Rektör Korkmaz: “KÜNİB, Bu Toprakların Rüyasını Gören Nesilleri Ortak Bir Gelecek Duygusu Etrafında Birleştirmeyi Amaçlamıştır.”

Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB) Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, KÜNİB’in 14 ülkeden 81 üye üniversiteyle yoluna devam eden büyük bir birlik olduğunu belirtti. “Kafkasya Üniversiteler Birliği’nin kuruluş amacı, bu toprakların rüyasını gören nesilleri gelecekte de birleştirmektir. Ortak bir gelecek duygusu etrafında gelecek nesilleri yetiştirmektir.” sözleriyle, KÜNİB’in kuruluş hedeflerini hatırlatan KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, “Çünkü coğrafya insanın kaderidir. Biz o kaderden kaçamayız. Nitekim Kafkasya coğrafyası, Tebriz Üniversitesi Rektörünün belirttiği gibi, çok kadim kültürler, devletler ve değerlerin oluştuğu bir yerdir. Kafkasya coğrafyası insanlığın hafızasıdır. Bu hafıza yaşamalıdır. Bu hafızaya dünyanın ihtiyacı vardır. Her şeyin parayla, maddeyle ve petrolle ölçüldüğü bir zamanda Kafkasya coğrafyasına ait kadim kültürlerin dünyaya söyleyecek sözleri vardır. Yeni nesiller bu sözleri birlikte söylemelidirler.” şeklinde konuştu. 

Gelecek nesilleri Kafkasya coğrafyasının kadim kültür ve değerleri etrafında birleştirmenin, insanlık tarihi açısından önemli olduğunu dile getiren KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, “Kafkasya Üniversiteler Birliği gelecek nesilleri kadim kültürümüz etrafında birleştirerek, onların daha duyarlı olmalarını amaçlamaktadır. Bu kültürel birliktelik, gelecekte UNESCO ve Birleşmiş Milletler vb. uluslararası kuruluşlarda daha iyi kararlar alınmasını sağlayacaktır.” diyerek, gençlerin ve akademisyenlerin İran’daki tarihi buluşmasının insanlık geleceği açısından büyük bir öneme sahip olduğunu kaydetti. 

“Sempozyum, Kafkasya’daki İnsan Hazinelerini Keşfetmede Önemli Bir Adımdır.”

Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Prof. Dr. Turan Karataş, Tebriz’in tarihi ve kültürel dokusuyla İran’ın en önemli şehirlerinden biri olduğunu söyleyerek, “Çünkü bu değerli şehir tarih boyunca İran Türklerinin önemli merkezlerinden biri olmuş ve zengin bir edebi kimliğiyle önemli isimlerin çıkmasını sağlamıştır. Özellikle Türk dünyası için bunlardan en önemlilerinden biri Muhammed Hüseyin Şehriyar’dır.” diye konuştu. Bu nedenle Tebriz’de düzenlenen sempozyuma değinen Prof. Dr. Karataş, “Bu tür toplantılar, Kafkasya coğrafyasında yaşayan insan hazinelerimizin uluslararası nitelikteki araştırma ve tanıtmalara mühim bir kaynak sağlayacaktır.” diyerek, sempozyumda bir araya gelen öğrencilerin birbirinden zengin tebligatlar sunacak olmasının önemli olduğunu aktardı. 

Açış konuşmalarının ardından Türkiye, Kıbrıs, İran gibi çeşitli ülkelerden gelen bilim insanları başkanlığında sempozyum oturumları başlatıldı. Açılış oturumunda “Muhammed Hüseyin Şehriyar” ve “Kafkasya edebiyatları” çerçevesinde hazırlanan bilimsel bildiriler tanıtıldı. 


                                                                           
 
.
Adres: Maltepe Üniversitesi 34857 Maltepe / İstanbul    Telefon: 0 850 346 4967   Faks: +90 216 626 10 93:  E-Mail : info@kunib.com