.
 
ENG
 

.
Künib Taşkent Eğitim Fuarı Başarıyla Tamamlandı
.
KÜNİB Eş Başkanı Pourmuhammedi Tebriz Valisi Olarak Atandı
.
Başkan Korkmaz’a Aytmatov Madalyası

.
Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Özbekistan Orta ve Yükseköğretimden Sorumlu Eğitim Bakanı Inom Majidov ile Taşkent’teki Bakanlık Ofisi’nde Bir Araya Geldi
.
KÜNİB Başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Özbekistan Yüksek Tahsil Bakanı Birinci Yardımcısı Sayın Murodollo M. Kholmukhamedov ile Görüştü
.
Prof. Dr. Ramazan Korkmaz ile Taşkent Devlet Şarkşinaslık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mannonov Abdurraxim Mutaloviç İkili Görüşmede Bulundu

.
Özbekistan’dan KÜNİB’e Yeni Katılım
.
KÜNİB Fuarına Bakü’de Yoğun İlgi
.
KÜNİB’e 5 Ülkeden 29 Yeni Katılım

Sayfa : 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
Ana Sayfa Tüm Etkinlik ve Haberler

19 EYLÜL 2014

KÜNİB BAŞKANI REKTÖR KORKMAZ’DAN TEBRİZ’DE TARİHİ MESAJLAR

Türkiye Yardım Sevenler Derneği (TYSD) İstanbul Şubesi üyelerinden oluşan 44 kişilik ekip, 25 Haziran 2014 Çarşamba günü Ardahan Üniversitesi (ARÜ) Yenisey Yerleşkesi’ni ziyaret etti. TYSD İstanbul Şubesi Başkanı Yıldız Laçinel ve beraberindeki üyelerden oluşan ekibi, ARÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Söylemez, ARÜGEM Başkanı ve ARÜ Genel Sekreter Yardımcısı Canan Korkmaz ile ARÜ Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Şube Müdürü Havva Vanlı karşıladı. Ziyaret programı kapsamında ARÜ Yenisey Yerleşkesi’nde bulunan fakülte binaları, yurt binaları ile Ardahan Kongre Merkezi Müzesi gezildi. 
TYSD üyelerinin ilk durağı, ARÜ Yenisey Yerleşkesi’ne TYSD’nin katkıları ile Hayırsever Vasfiye Eriş tarafından yaptırılan ‘Türkiye Yardım Sevenler Derneği, Vasfiye Eriş Kız Bloğu’ oldu. Yurt binasını gezen üyeler çeşitli incelemelerde bulunarak, yetkililerden detaylı bilgiler aldı. Yurt binasının ardından ekip ARÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi’ni gezdi. Gezi süresince üyelere Prof. Dr. Söylemez, Korkmaz ile Vanlı tarafından üniversite ve yerleşke hakkında çeşitli bilgiler verildi. Gezinin tamamlanmasının ardından üyeler ARÜ tarafından organize edilen yemek ve müzik dinletisi programına katıldı. 
ARÜ İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi teras katında gerçekleştirilen programda üyelere yöresel yemekler ikram edildi. Program kapsamında Mevlana Değişim Programı ile ARÜ’de eğitim görmekte olan uluslar arası öğrenci Aynura Osmanova kopuz eşliğinde Kırgızca eserler seslendirdi. Osmanova’nın ardından Çıldırlı Aşık Faruk Erdoğan bağlaması ile katılımcılara müzik ziyafeti sundu. Programda konuşan Korkmaz kız yurdunun yapımında desteği bulunanlara teşekkür ederek, konuşmasına şöyle devam etti; “ sizden güç alarak, iki katlı olan yurdu ARÜGEM olarak bir katta biz yaptırarak üç kata çıkarttık. Şu an 140 öğrencimiz bu yurtta kalmaktadır.” dedi. Üniversite öğrencileri için Ardahan’daki en önemli sorunun barınma olduğuna dikkat çeken Korkmaz sözlerine şöyle devam etti; “Ailelerin yurt olmadığı için çocuklarını geri götürmek istedikleri bir dönemde, bu yurt kız çocuklarının Ardahan’da üniversite okuyabilme fırsatını sağlamıştır.” dedi.
TYSD Başkanı Laçinel; ‘ARÜ’ye Destek Olmaya Devam Edeceğiz’
Programda konuşan TYSD Başkanı Yıldız Laçinel ARÜ’nün yaptığı çalışmalardan duydukları mutluluğu dile getirdi. Laçinel sözlerine şöyle devam etti; “Gezi düzenledik geldik. Çünkü buradaki herkes yaptığı bağışların amacı doğrultusunda kullanıldığını görmek istedi ve şuan herkes çok mutlu. Hem de gördük ki bizim yaptıklarımızın üzerine eklemeler yapılmış. Bu bizi çok mutlu etti. ARÜ’ye her zaman destek olmaya devam edeceğiz.” dedi.
Programın ardından üyeler Ardahan Kongre Merkezi Müzesi’ni ziyaret etti. Müze ziyarete sırasında üyelere ARÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Levent Küçük tarafından müze hakkında detaylı bilgiler verildi. Müze gezisinin tamamlanmasının ardandan ziyaret programı sonlandırıldı. 

Kafkasya Coğrafyasının tarihi, kültürel ve edebi değerleriyle ilgili çok önemli proje ve faaliyetlere imza atmaya devam eden Kafkasya Üniversiteler Birliği’nin (KÜNİB) İran’ın köklü şehirlerinden Tebriz’de düzenlediği “Kafkasya’ya Genç Bakışlar II” adlı sempozyumda KÜNİB Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. 

15-17 Eylül 2014 tarihleri arasında, Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı’nın da desteğiyle, 108. Doğum Yılı dolayısıyla Muhammet Hüseyin (Behçet) Şehriyar anısına yapılan organizasyonun açış konuşmasını yapan KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, KÜNİB’in 14 ülkeden 81 üye üniversiteyle yoluna devam eden büyük bir birlik olduğunu belirtti. 

“Yeni Nesiller, Kafkasya’nın Kadim Kültürlerinin Sözlerini Dünyaya Birlikte Söylemelilerdir.”

“Kafkasya Üniversiteler Birliği’nin kuruluş amacı, bu toprakların rüyasını gören nesilleri gelecekte de birleştirmektir. Ortak bir gelecek duygusu etrafında gelecek nesilleri yetiştirmektir.” sözleriyle, KÜNİB’in kuruluş hedeflerini hatırlatan KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, “Çünkü coğrafya insanın kaderidir. Biz o kaderden kaçamayız. Nitekim Kafkasya coğrafyası, Tebriz Üniversitesi Rektörünün belirttiği gibi, çok kadim kültürler, devletler ve değerlerin oluştuğu bir yerdir. Kafkasya coğrafyası insanlığın hafızasıdır. Bu hafıza yaşamalıdır. Bu hafızaya dünyanın ihtiyacı vardır. Her şeyin parayla, maddeyle ve petrolle ölçüldüğü bir zamanda Kafkasya coğrafyasına ait kadim kültürlerin dünyaya söyleyecek sözleri vardır. Yeni nesiller bu sözleri birlikte söylemelidirler.” şeklinde konuştu. 

Sempozyumda İran Devlet Televizyonu temsilcilerinin sorularını da yanıtlayan KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, gelecek nesilleri Kafkasya coğrafyasının kadim kültür ve değerleri etrafında birleştirmenin, insanlık tarihi açısından önemli olduğunu dile getirdi. KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, “Kafkasya Üniversiteler Birliği gelecek nesilleri kadim kültürümüz etrafında birleştirerek, onların daha duyarlı olmalarını amaçlamaktadır. Bu kültürel birliktelik, gelecekte UNESCO ve Birleşmiş Milletler vb. uluslararası kuruluşlarda daha iyi kararlar alınmasını sağlayacaktır.” diyerek, gençlerin ve akademisyenlerin İran’daki tarihi buluşmasının insanlık geleceği açısından büyük bir öneme sahip olduğunu kaydetti. 


                                       
 
.
Adres: Maltepe Üniversitesi 34857 Maltepe / İstanbul    Telefon: 0 850 346 4967   Faks: +90 216 626 10 93:  E-Mail : info@kunib.com