.
 
ENG
 

.
Künib Taşkent Eğitim Fuarı Başarıyla Tamamlandı
.
KÜNİB Eş Başkanı Pourmuhammedi Tebriz Valisi Olarak Atandı
.
Başkan Korkmaz’a Aytmatov Madalyası

.
Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Özbekistan Orta ve Yükseköğretimden Sorumlu Eğitim Bakanı Inom Majidov ile Taşkent’teki Bakanlık Ofisi’nde Bir Araya Geldi
.
KÜNİB Başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Özbekistan Yüksek Tahsil Bakanı Birinci Yardımcısı Sayın Murodollo M. Kholmukhamedov ile Görüştü
.
Prof. Dr. Ramazan Korkmaz ile Taşkent Devlet Şarkşinaslık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mannonov Abdurraxim Mutaloviç İkili Görüşmede Bulundu

.
Özbekistan’dan KÜNİB’e Yeni Katılım
.
KÜNİB Fuarına Bakü’de Yoğun İlgi
.
KÜNİB’e 5 Ülkeden 29 Yeni Katılım

Sayfa : 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
Ana Sayfa Tüm Etkinlik ve Haberler

19 EYLÜL 2014

“KAFKASYA’YA GENÇ BAKIŞLAR II” SEMPOZYUMUNDA BİRBİRİNDEN DEĞERLİ BİLDİRİLER SUNULDU

Türkiye Yardım Sevenler Derneği (TYSD) İstanbul Şubesi üyelerinden oluşan 44 kişilik ekip, 25 Haziran 2014 Çarşamba günü Ardahan Üniversitesi (ARÜ) Yenisey Yerleşkesi’ni ziyaret etti. TYSD İstanbul Şubesi Başkanı Yıldız Laçinel ve beraberindeki üyelerden oluşan ekibi, ARÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Söylemez, ARÜGEM Başkanı ve ARÜ Genel Sekreter Yardımcısı Canan Korkmaz ile ARÜ Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Şube Müdürü Havva Vanlı karşıladı. Ziyaret programı kapsamında ARÜ Yenisey Yerleşkesi’nde bulunan fakülte binaları, yurt binaları ile Ardahan Kongre Merkezi Müzesi gezildi. 
TYSD üyelerinin ilk durağı, ARÜ Yenisey Yerleşkesi’ne TYSD’nin katkıları ile Hayırsever Vasfiye Eriş tarafından yaptırılan ‘Türkiye Yardım Sevenler Derneği, Vasfiye Eriş Kız Bloğu’ oldu. Yurt binasını gezen üyeler çeşitli incelemelerde bulunarak, yetkililerden detaylı bilgiler aldı. Yurt binasının ardından ekip ARÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi’ni gezdi. Gezi süresince üyelere Prof. Dr. Söylemez, Korkmaz ile Vanlı tarafından üniversite ve yerleşke hakkında çeşitli bilgiler verildi. Gezinin tamamlanmasının ardından üyeler ARÜ tarafından organize edilen yemek ve müzik dinletisi programına katıldı. 
ARÜ İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi teras katında gerçekleştirilen programda üyelere yöresel yemekler ikram edildi. Program kapsamında Mevlana Değişim Programı ile ARÜ’de eğitim görmekte olan uluslar arası öğrenci Aynura Osmanova kopuz eşliğinde Kırgızca eserler seslendirdi. Osmanova’nın ardından Çıldırlı Aşık Faruk Erdoğan bağlaması ile katılımcılara müzik ziyafeti sundu. Programda konuşan Korkmaz kız yurdunun yapımında desteği bulunanlara teşekkür ederek, konuşmasına şöyle devam etti; “ sizden güç alarak, iki katlı olan yurdu ARÜGEM olarak bir katta biz yaptırarak üç kata çıkarttık. Şu an 140 öğrencimiz bu yurtta kalmaktadır.” dedi. Üniversite öğrencileri için Ardahan’daki en önemli sorunun barınma olduğuna dikkat çeken Korkmaz sözlerine şöyle devam etti; “Ailelerin yurt olmadığı için çocuklarını geri götürmek istedikleri bir dönemde, bu yurt kız çocuklarının Ardahan’da üniversite okuyabilme fırsatını sağlamıştır.” dedi.
TYSD Başkanı Laçinel; ‘ARÜ’ye Destek Olmaya Devam Edeceğiz’
Programda konuşan TYSD Başkanı Yıldız Laçinel ARÜ’nün yaptığı çalışmalardan duydukları mutluluğu dile getirdi. Laçinel sözlerine şöyle devam etti; “Gezi düzenledik geldik. Çünkü buradaki herkes yaptığı bağışların amacı doğrultusunda kullanıldığını görmek istedi ve şuan herkes çok mutlu. Hem de gördük ki bizim yaptıklarımızın üzerine eklemeler yapılmış. Bu bizi çok mutlu etti. ARÜ’ye her zaman destek olmaya devam edeceğiz.” dedi.
Programın ardından üyeler Ardahan Kongre Merkezi Müzesi’ni ziyaret etti. Müze ziyarete sırasında üyelere ARÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Levent Küçük tarafından müze hakkında detaylı bilgiler verildi. Müze gezisinin tamamlanmasının ardandan ziyaret programı sonlandırıldı. 

Kafkasya Üniversiteler Birliği’nin (KÜNİB) İran’ın köklü şehirlerinden Tebriz’de düzenlediği “Kafkasya’ya Genç Bakışlar II” adlı sempozyumda “Muhammet Hüseyin Şehriyar” ve “Kafkasya edebiyatları” alanları çerçevesinde dil, edebiyat, halkbilim, karşılaştırmalı edebiyat, edebiyat sosyolojisi, edebiyat felsefesi ve metinlerarasılık ana başlıklarında birbirinden zengin bildiriler sunuldu. İran’ın köklü şehirlerinden Tebriz’de, Tebriz Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen sempozyuma Türkiye, İran, Kırgızistan, Azerbaycan, Kıbrıs’tan birçok üniversite yöneticisi, akademisyen ve lisansüstü eğitim almakta olan öğrenciler katıldı.

15 Eylül 2014 Pazartesi gününden itibaren, Tebriz Üniversitesi İktisat ve Coğrafya Fakültesi Konferans salonunda sempozyum çerçevesinde üç gün boyunca 6 oturum düzenlendi. 

Ardahan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Söylemez ve Tebriz Üniversitesi Öğretim Ahmad Farshbafıan’ın oturum başkanlığını yürüttü birinci oturumda Ardahan Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Yüksek Lisans Öğrencisi Elif Köse ve Muş Alparslan Üniversitesi okutmanlarından Mehmet Abukan Muhammet Hüseyin Şehriyar’ın Şiirinde Milli Değerler, Şehriyar’ın Şiirlerinde Türk Şairlere Göndermeler konularında bildiriler sundu. 

Tebriz Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mohammad Mehdı Pour’un oturum başkanlığı yaptığı ikinci oturumda Kübra Cesur, Ardahan Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Yüksek Lisans Öğrencisi Duygu Beter ve Kafkas Üniversitesi akademisyenlerinden Muhammed Çitgez, Muhammed Şehriyar’da Aşk ve Sevginin Tipolojisi, Şehriyar’ın Şiirinde Anne Kavramı ve Şehriyar’ın Şiirlerinde Sözcük Sıklığı Bağlamında Dağ Kavramı konuları hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Tebriz Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Reza Farshbaf’ın başkanlığını yürüttüğü üçüncü oturumda Ardahan Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Arş. Gör. Nilüfer Aka, Kafkas Üniversitesi akademisyenlerinden Alper Bahtiyaroğlu ve Azer Yavuz edebiyatın önde gelen isimleriyle ilgili bildiriler sundu.

Tebriz Üniversitesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Ghadir Golkarian ve Doç. Dr. Ebrahim Eghbalı’nın üstlendiği diğer oturumda ise, Ardahan Üniversitesi Yüksek Lisans Öğrencisi Rasim Memmedov ve Gazi Üniversitesi Arş. Gör. Kayhan İnan Ahıska Türkleri, sözlü kültür ve dil konuları hakkında çeşitli sunumlar yaptı. 

Marmara Üniversitesi Türkiyat Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Gülşen Seyhan Alışık’ın başkanlığını yürüttüğü son oturumda Türkiye’de çeşitli akademisyen görev yapan Ferhat Çiftçi, Yavuz Sinan Ulu ve Adem Polat adlı öğrenciler Kafkasya’yla ilgili yazılan romanlar üzerine birbirinden çarpıcı sunumlar gerçekleştirdi. 

Oturumlarda bildiri sunan öğrencilere ve akademisyenlere sempozyum sonunda çeşitli ödüller verildi. 


                                                                                                   
 
.
Adres: Maltepe Üniversitesi 34857 Maltepe / İstanbul    Telefon: 0 850 346 4967   Faks: +90 216 626 10 93:  E-Mail : info@kunib.com