.
 
ENG
 

.
Künib Taşkent Eğitim Fuarı Başarıyla Tamamlandı
.
KÜNİB Eş Başkanı Pourmuhammedi Tebriz Valisi Olarak Atandı
.
Başkan Korkmaz’a Aytmatov Madalyası

.
Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Özbekistan Orta ve Yükseköğretimden Sorumlu Eğitim Bakanı Inom Majidov ile Taşkent’teki Bakanlık Ofisi’nde Bir Araya Geldi
.
KÜNİB Başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Özbekistan Yüksek Tahsil Bakanı Birinci Yardımcısı Sayın Murodollo M. Kholmukhamedov ile Görüştü
.
Prof. Dr. Ramazan Korkmaz ile Taşkent Devlet Şarkşinaslık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mannonov Abdurraxim Mutaloviç İkili Görüşmede Bulundu

.
Özbekistan’dan KÜNİB’e Yeni Katılım
.
KÜNİB Fuarına Bakü’de Yoğun İlgi
.
KÜNİB’e 5 Ülkeden 29 Yeni Katılım

Sayfa : 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
Ana Sayfa Tüm Etkinlik ve Haberler

30 MAYIS 2014 

KÜNİB IV. OLAĞAN KONGRESİ’NDE ÜNİVERSİTELER İŞBİRLİĞİ İMKÂNLARINI MASAYA YATIRDI

Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB) Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, “1. KÜNİB Tanıtım Günleri”ne Türkiye’den 36 üniversitenin katıldığını ve bunun “uluslararasılaşma” bağlamında önemli bir adım olduğunu vurguladı.
Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de 3-4 Mayıs 2014 tarihleri arasında düzenlenen “1. KÜNİB Tanıtım Günleri”nin açış konuşmasını yapan KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, Türkiye ile Azerbaycan’ın iki kardeş ülke olduğuna vurgu yaptı. Türkiye ile Azerbaycan’ın pek çok ortak noktası olduğuna dikkat çeken KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, “Büyük lider Aliyev’in söylediği gibi, Azerbaycan’la Türkiye ‘İki devlet bir millet’ olan bir birliktir. Dolayısıyla tarihi kökleri, dilleri ve kültürel değerleri aynı olan iki ülkenin geleceğini birlikte düşünmesi ve tasarlaması çok doğaldır” diye konuştu.
“Kafkasya’nın Geleceği Konusunda Üniversitelere Büyük Görevler Düşüyor”
Kafkasya coğrafyasının stratejik anlamda dünyanın kilit noktalarından biri olduğunu ve bölgenin geleceği konusunda düşünce üretme adına üniversitelere büyük görevler düştüğünü belirten KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, “Yıllarca savaşlarla ve parçalanmışlıkla anılan Kafkasya coğrafyasının artık üniversitelerin stratejik planlamalarıyla şekillenmesini arzu etmekteyiz. Bu topraklardaki üniversitelerin stratejik anlamdaki yönlendirmesi, değerlendirmesi ve okunmasıyla geleceğe açılmayı arzu etmekteyiz. Bu nedenle dünyanın stratejik anlamda kilit noktası olan Kafkasya coğrafyasının geleceğini düşünmek en çok Kafkasya bölgesindeki üniversitelere ve ülkelere düşmektedir. Sonuçta biz geleceği düşünüyorsak, geleceği kuracak olan gençlerimizi muhakkak belli platformlarda birleştirmemiz ve buluşturmamız gerekiyor. Bu bakımdan bugün yapmakta olduğumuz faaliyet böyle bir geleceği birleştirme faaliyetidir.” diyerek, “Bir gelecek projeksiyonu” olarak KÜNİB faaliyetlerinin önemli olduğunu dile getirdi.
KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz’dan “Uluslararasılaşma” Tespiti
Türkiye’nin son yıllarda çok hızlı geliştiğini de belirten KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Kokmaz, Türkiye’nin dünya sıralamasında üniversitelere sahip olduğunu ve bu bilim kurumlarının tüm dünyaya tanıtılması gerektiğini bildirdi. 21. Yüzyılın en önemli özelliğinin “uluslararasılaşma” olduğunu da kaydeden KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, “Uluslararasılaşmayı başaran üniversiteler, ülkeler ve toplumlar geleceğin lider üniversiteleri ve toplumları olacaktır.” diyerek, KÜNİB’in toplumların geleceğine tarihi katkılar sunacağını ifade etti. 
Etkinlikte söz alan Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçisi İsmail Alper Coşkun, bu tür bir organizasyonun Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de yapılmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi. Azerbaycan’ın uluslararası arenada önemli ülkeler arasında yer almaya başladığına dikkat çeken Coşkun, “Azerbaycan, Tanrı’nın ona bahşettiği olağanüstü kaynakları insan kapitaline dönüştürme arayışında. Ekonomisini çeşitlendirme arayışında. Bölgelerini kalkındırma aşamasında. Kendini dünya sahnesinde önemli bir oyuncu haline getirme arayışında ve bu aşamanın da başında değil olgunlaşmaya başladığı bir aşamasında…” diyerek, Türkiye’yle ortak tarihsel, kültürel, sosyal ve coğrafi bağları sağlam olan Azerbaycan’ın etkili ve stratejik bir ülke olma noktasında ilerlediğini bildirdi. 
“Türkiye’nin Her Yerinde Başarıdan Başarıya Koşan Üniversitelerimiz Var”
Türkiye’de eğitim alanında büyük gelişmelerinolduğunu da belirten Büyükelçi Coşkun, “Bugün Türkiye’nin her yerinde başarıdan başarıya koşan, alt yapısı çok güçlü,imkanları çok kuvvetliüniversitelerimiz olduğunu gururla gözlemlemekteyim.” sözleriyle, Türkiye’deki üniversitelerin hem niteliksel hem de niceliksel olarak başarılı bir profile sahip olduğunu aktardı. 
Yurt dışında eğitim gören Azeri öğrenci sayılarına da değinen Coşkun, yurt dışında eğitim gören 15 bin Azeri öğrencinin 8 bininin Türkiye’de olduğunu açıkladı. Ayrıca Coşkun, Türkiye-Azerbaycan dostluğunun devam edebilmesi ve daha da güçlenmesi için genç neslin öneminden bahsetti. Coşkun, iki ülkenin kader birlikteliğinin sürmesi için eğitimin çok önemli bir araç olduğunu belirtti.
Törende konuşan Bakü Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. AbelMeherremovise, “KÜNİB Tanıtım Günleri”nin Bakü’de gerçekleştirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 

Başkanlığı ve Sekretaryası Ardahan Üniversitesi tarafından yürütülen Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB) IV. Olağan Kongresi’nde sağlık, sosyal ve fen bilimleri alanlarında düzenlenen çalıştay toplantılarında, bölgenin ve bölge üniversitelerinin işbirliği imkanları masaya yatılarak, çeşitli alanlarla ilgili önemli değerlendirmeler yapıldı. 

Kongre öncesinde 28 Mayıs 2014 tarihinde Ankara Bilkent Otel’de yapılan çalıştay toplantılarına Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen, Kafkasya Üniversiteler Birliği Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz ve 14 ülkeden 67 üniversite rektörü katıldı. 

Prof. Dr. İsen: Üniversiteler Bulundukları Bölgelerin Lokomotifidir

Toplantıda söz alan TC. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen, KÜNİB’in IV. Olağan kongresi başta olmak üzere önümüzdeki günlerde gerçekleştirmeye devam edeceği organizasyonların giderek etkisini bölgesel ve küresel çapta arttırmaya devam edeceğini belirtti. Öte yandan Prof. Dr. İsen, üniversitelerin bulundukları bölgeler açısından büyük rol oynadığını ifade ederek, “Üniversiteler bulundukları bölgelerin lokomotifidir.” diye konuştu. 

“KÜNİB Küresel Çapta Hizmet Veren Bir Kuruluştur”

Bakü Asiya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Celil Nagıyev, KÜNİB Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz’ın Başkanlığı’nda çeşitli faaliyetler gerçekleştiren KÜNİB’e Kafkasya ülkelerinin rektörleri olarak her zaman katkı sunmaya hazır olduklarını dile getirerek, “KÜNİB, Kafkasya ülkeleri başta olmak üzere küresel çapta hizmet eden bir kuruluştur” dedi. 

KÜNİB Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Kafkasya Bölgesi’nin Avrasya coğrafyasının kalbinde yer alan bir merkez olduğunu hatırlatarak, “KÜNİB, ümit ediyoruz ileride Avrasya Üniversiteler Birliği’ne dönüşecektir ve bu toplantıları da çok daha büyük toplantılarla, doğudan batıya köklü büyük üniversitelerin katılımıyla gerçekleştirmeyi arzuluyoruz.” diye konuştu. 

KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz: Ülkelerin Gerçek Servetleri, Yetiştirdikleri Büyük Sanatkârlardır

Edebiyatla ilgili çeşitli değerlendirmelerin de yapıldığı çalıştay toplantılarında KÜNİB Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, sanat, sanatçı ve sanatın toplum açısından önemiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. “Sanatçı, dünyadaki tükenişlerimize, varoluşlarımıza ve hak edişlerimize karşı ilgi duyar ve insanlara rehberlik eder.” tespiti yapan KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, “Ülkelerin gerçek servetleri, o ülkelerin konumunu şekillendiren ve insanlığa ışık tutan yetiştirdiği büyük sanatkârlardır. Gerçek sanatkârlar içimizdeki özgürlüğü inşa ederler. Özgürlük de bizim gelecekteki varlığımıza işaret eder. Özgür olmayan insanların gelecekteki varlıkları da olmaz. Dolayısıyla sanatın ontolojik olarak insanı çok derin ve kapsamlı bir gerçekliğe taşıdığını, özgürleştirdiğini ve gelecekte de var ettiğini görüyoruz.” şeklinde açıklamalarda bulundu. 


                           
 
.
Adres: Maltepe Üniversitesi 34857 Maltepe / İstanbul    Telefon: 0 850 346 4967   Faks: +90 216 626 10 93:  E-Mail : info@kunib.com