.
 
ENG
 

.
Künib Taşkent Eğitim Fuarı Başarıyla Tamamlandı
.
KÜNİB Eş Başkanı Pourmuhammedi Tebriz Valisi Olarak Atandı
.
Başkan Korkmaz’a Aytmatov Madalyası

.
Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Özbekistan Orta ve Yükseköğretimden Sorumlu Eğitim Bakanı Inom Majidov ile Taşkent’teki Bakanlık Ofisi’nde Bir Araya Geldi
.
KÜNİB Başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Özbekistan Yüksek Tahsil Bakanı Birinci Yardımcısı Sayın Murodollo M. Kholmukhamedov ile Görüştü
.
Prof. Dr. Ramazan Korkmaz ile Taşkent Devlet Şarkşinaslık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mannonov Abdurraxim Mutaloviç İkili Görüşmede Bulundu

.
Özbekistan’dan KÜNİB’e Yeni Katılım
.
KÜNİB Fuarına Bakü’de Yoğun İlgi
.
KÜNİB’e 5 Ülkeden 29 Yeni Katılım

Sayfa : 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
Ana Sayfa Tüm Etkinlik ve Haberler

30 MAYIS 2014 

KÜNİB IV. OLAĞAN KONGRESİ ANKARA’DA YAPILDI

Başkanlığı ve Sekretaryası Ardahan Üniversitesi tarafından yürütülen Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB) IV. olağan Kongresi, 29 Mayıs 2014 tarihinde Ankara Bilkent Otel’de gerçekleştirildi. 1. Olağan Kongresi’ni Ardahan’da, II. Olağan Kongresi’ni Gürcistan’ın Batum şehrinde, III. Olağan Kongresi’ni ise Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de yapan KÜNİB’in Ankara’da düzenlediği IV. Olağan Kongresinin teması; “Kafkasya’nın Geleceğinde Enerjinin Rolü: Bölge Ülkeleri Dayanışması” oldu.

KÜNİB’in Başbakanlık TİKA Başkanlığı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Hazar Strateji Enstitüsü, Ankara Siyasal ve Ekonomik Araştırmalar Merkezi’nın katkılarıyla organize ettiği kongreye; T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, T.C. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen, KÜNİB Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Azerbaycan Yazarlar Birliği Başkanı Anar Rızayev, yurt içi ve yurt dışından çok sayıda devlet adamı, bürokrat ve üniversite rektörü, enstitü başkanı ile basın-yayın kuruluşu temsilcileri katıldı.

Kongrede KÜNİB’e Yeni Katılımlar Oldu

29 Mayıs Perşembe günü saat 09.30’dan itibaren açış konuşmalarıyla başlayan kongrede; KÜNİB’e yeni katılan üniversitelerin imza törenleri gerçekleştirildi. Plaket takdim töreninin de düzenlendiği kongrede ayrıca Azerbaycan, Gürcistan, İran, Nahçivan, Kırgızistan üniversiteleri ile KÜNİB’e üye bazı üniversiteler arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişim programını içeren Mevlana Protokolleri imzalandı.

Bakan Yıldız, Bölgenin Enerji Gücüne Dikkat Çekti

Kongrede, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından “Küreselleşen Dünyada Enerjinin Rolü: Kafkasya Örneği” konulu konferans verildi. Bakan Yıldız yaptığı konuşmada dünyada çok ciddi enerji adaletsizliği yaşandığını, 1,4 milyar insanın henüz elektrikle tanışmadığını, 2,8 milyar insanın da hala eski yöntemlerle yemeğini pişirdiğini anlattı. Enerji ihtiyacının karşılanması için 2035 yılına kadar dünyada yaklaşık 17,9 trilyon dolarlık bir yatırım yapılmasının öngörüldüğünü ifade eden Yıldız, Türkiye’nin doğusundaki enerji kaynaklarının dünyadaki bütün enerji kaynaklarının yüzde 65’ini, batısındaki tüketicilerin ise toplam tüketimin yüzde 65’ini oluşturduğuna kaydetti. Bakan Yıldız, Türkiye’nin coğrafyasının avantajlarını doğru projelerle kullanmak zorunda olduğunu vurguladı. 

Hazar çevresindeki petrol kaynaklarının çok büyük bir güç olduğunu da söyleyen Yıldız, “TANAP projesi gerçekleştiriyoruz. Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye üzerinden Avrupa’nın güneyi. Tabii ki bu boru hattına Türkmenistan doğalgazı da katılabilir. Gelecek 20 yılda yaklaşık yüzde 40 oranında artması beklenen dünya enerji tüketiminin en önemli noktalarından bir tanesi, Orta Doğu, Hazar Bölgesi ve Orta Asya bölgelerini kapsayan bir yapı olduğunu Uluslararası Enerji Ajansı araştırmalarında bize söylüyor. Enerji sektörü olarak tarihi ve kültürel birliğimize olumlu katkılar koymaya devam edeceğiz. Bununla alakalı çalışmalarımızı her geçen gün arttırıyoruz. Çok zengin yer altı kaynakları var. Bu kaynakları bütün bölgemize yaymak durumundayız.” diye konuştu. 

KÜNİB 2014 Edebiyat Ödülü Verildi

Kongrede, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar’ın gerekçe metnini okumasının ardından Azerbaycan Yazarlar Birliği Başkanı Yazar Anar Rızayev’e T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve KÜNİB Başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz tarafından “KÜNİB 2014 Edebiyat Ödülü” takdim edildi. 

Bakan Yıldız ve KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz Gazetecilerin Sorularını Yanıtladı

Enerji Bakanı Taner Yıldız ve KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, Kafkasya Üniversiteler Birliği 4. Olağan Kongresi’ndeki açış konuşmaları ve ödül törenlerinin ardından basın mensuplarıyla bir araya geldi. Kongreyle ilgili değerlendirmeler yapan Bakan Yıldız, ayrıca gazetecilerin gündemle alakalı sorularını da yanıtladı. Bu arada Bakan Yıldız, Haziran ayında da doğal gaza zam gelmeyeceğinin müjdesini verdi.

Kongrede Bölgenin Enerji Stratejileri Tartışıldı

Program sonunda Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu başkanlığında gerçekleştirilen değerlendirme oturumuna HASEN Genel Sekreteri Haldun Yavaş, İran Enerji Bakanlığı Genel Müdürü Hossein Bonakdari, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç, Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muammer Yaylalı, ASEM Başkanı Mehmet Akif Kireççi, Moheg Türkoloji Enstütüsi Müdürü Prof. Dr. Ghadir Golkarian, Ardahan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Roin Kavrelişvili konuşmacı olarak katıldı. Oturumda Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan, İran, Kazakistan, Rusya ve Türkmenistan gibi bölge ülkelerinden gelen rektörler bölgenin enerji stratejilerini tartıştı.


                                                      
 
.
Adres: Maltepe Üniversitesi 34857 Maltepe / İstanbul    Telefon: 0 850 346 4967   Faks: +90 216 626 10 93:  E-Mail : info@kunib.com