.
 
ENG
 

.
Künib Taşkent Eğitim Fuarı Başarıyla Tamamlandı
.
KÜNİB Eş Başkanı Pourmuhammedi Tebriz Valisi Olarak Atandı
.
Başkan Korkmaz’a Aytmatov Madalyası





.
Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Özbekistan Orta ve Yükseköğretimden Sorumlu Eğitim Bakanı Inom Majidov ile Taşkent’teki Bakanlık Ofisi’nde Bir Araya Geldi
.
KÜNİB Başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Özbekistan Yüksek Tahsil Bakanı Birinci Yardımcısı Sayın Murodollo M. Kholmukhamedov ile Görüştü
.
Prof. Dr. Ramazan Korkmaz ile Taşkent Devlet Şarkşinaslık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mannonov Abdurraxim Mutaloviç İkili Görüşmede Bulundu





.
Özbekistan’dan KÜNİB’e Yeni Katılım
.
KÜNİB Fuarına Bakü’de Yoğun İlgi
.
KÜNİB’e 5 Ülkeden 29 Yeni Katılım





Sayfa : 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
Ana Sayfa Tüm Etkinlik ve Haberler

7 MAYIS 2014 

REKTÖRLERDEN KÜNİB’E TAM DESTEK

Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB) Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, “1. KÜNİB Tanıtım Günleri”ne Türkiye’den 36 üniversitenin katıldığını ve bunun “uluslararasılaşma” bağlamında önemli bir adım olduğunu vurguladı.
Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de 3-4 Mayıs 2014 tarihleri arasında düzenlenen “1. KÜNİB Tanıtım Günleri”nin açış konuşmasını yapan KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, Türkiye ile Azerbaycan’ın iki kardeş ülke olduğuna vurgu yaptı. Türkiye ile Azerbaycan’ın pek çok ortak noktası olduğuna dikkat çeken KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, “Büyük lider Aliyev’in söylediği gibi, Azerbaycan’la Türkiye ‘İki devlet bir millet’ olan bir birliktir. Dolayısıyla tarihi kökleri, dilleri ve kültürel değerleri aynı olan iki ülkenin geleceğini birlikte düşünmesi ve tasarlaması çok doğaldır” diye konuştu.
“Kafkasya’nın Geleceği Konusunda Üniversitelere Büyük Görevler Düşüyor”
Kafkasya coğrafyasının stratejik anlamda dünyanın kilit noktalarından biri olduğunu ve bölgenin geleceği konusunda düşünce üretme adına üniversitelere büyük görevler düştüğünü belirten KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, “Yıllarca savaşlarla ve parçalanmışlıkla anılan Kafkasya coğrafyasının artık üniversitelerin stratejik planlamalarıyla şekillenmesini arzu etmekteyiz. Bu topraklardaki üniversitelerin stratejik anlamdaki yönlendirmesi, değerlendirmesi ve okunmasıyla geleceğe açılmayı arzu etmekteyiz. Bu nedenle dünyanın stratejik anlamda kilit noktası olan Kafkasya coğrafyasının geleceğini düşünmek en çok Kafkasya bölgesindeki üniversitelere ve ülkelere düşmektedir. Sonuçta biz geleceği düşünüyorsak, geleceği kuracak olan gençlerimizi muhakkak belli platformlarda birleştirmemiz ve buluşturmamız gerekiyor. Bu bakımdan bugün yapmakta olduğumuz faaliyet böyle bir geleceği birleştirme faaliyetidir.” diyerek, “Bir gelecek projeksiyonu” olarak KÜNİB faaliyetlerinin önemli olduğunu dile getirdi.
KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz’dan “Uluslararasılaşma” Tespiti
Türkiye’nin son yıllarda çok hızlı geliştiğini de belirten KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Kokmaz, Türkiye’nin dünya sıralamasında üniversitelere sahip olduğunu ve bu bilim kurumlarının tüm dünyaya tanıtılması gerektiğini bildirdi. 21. Yüzyılın en önemli özelliğinin “uluslararasılaşma” olduğunu da kaydeden KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, “Uluslararasılaşmayı başaran üniversiteler, ülkeler ve toplumlar geleceğin lider üniversiteleri ve toplumları olacaktır.” diyerek, KÜNİB’in toplumların geleceğine tarihi katkılar sunacağını ifade etti. 
Etkinlikte söz alan Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçisi İsmail Alper Coşkun, bu tür bir organizasyonun Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de yapılmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi. Azerbaycan’ın uluslararası arenada önemli ülkeler arasında yer almaya başladığına dikkat çeken Coşkun, “Azerbaycan, Tanrı’nın ona bahşettiği olağanüstü kaynakları insan kapitaline dönüştürme arayışında. Ekonomisini çeşitlendirme arayışında. Bölgelerini kalkındırma aşamasında. Kendini dünya sahnesinde önemli bir oyuncu haline getirme arayışında ve bu aşamanın da başında değil olgunlaşmaya başladığı bir aşamasında…” diyerek, Türkiye’yle ortak tarihsel, kültürel, sosyal ve coğrafi bağları sağlam olan Azerbaycan’ın etkili ve stratejik bir ülke olma noktasında ilerlediğini bildirdi. 
“Türkiye’nin Her Yerinde Başarıdan Başarıya Koşan Üniversitelerimiz Var”
Türkiye’de eğitim alanında büyük gelişmelerinolduğunu da belirten Büyükelçi Coşkun, “Bugün Türkiye’nin her yerinde başarıdan başarıya koşan, alt yapısı çok güçlü,imkanları çok kuvvetliüniversitelerimiz olduğunu gururla gözlemlemekteyim.” sözleriyle, Türkiye’deki üniversitelerin hem niteliksel hem de niceliksel olarak başarılı bir profile sahip olduğunu aktardı. 
Yurt dışında eğitim gören Azeri öğrenci sayılarına da değinen Coşkun, yurt dışında eğitim gören 15 bin Azeri öğrencinin 8 bininin Türkiye’de olduğunu açıkladı. Ayrıca Coşkun, Türkiye-Azerbaycan dostluğunun devam edebilmesi ve daha da güçlenmesi için genç neslin öneminden bahsetti. Coşkun, iki ülkenin kader birlikteliğinin sürmesi için eğitimin çok önemli bir araç olduğunu belirtti.
Törende konuşan Bakü Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. AbelMeherremovise, “KÜNİB Tanıtım Günleri”nin Bakü’de gerçekleştirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 

Başkanlığı ve sekretaryası Ardahan Üniversitesi tarafından yürütülen Kafkasya Üniversiteler Birliği’nin (KÜNİB) 3 - 4 Mayıs 2014 tarihleri arasında Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de organize ettiği “1. KÜNİB Tanıtım Günleri” programına katılan üye üniversitelerin rektörleri,  Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB) ile ilgili çeşitli değerlendirmelerde bulundu. 

“KÜNİB, Stratejik Bir Oluşumdur”

KÜNİB’i “stratejik bir oluşum” olarak niteleyen Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, “Kafkasya, Türklerin tarih içinde harmanlandığı bir nokta olmuştur. Bugünde Türk topluluklarının buluşma noktalarından birisi olma rolünü oynayacak bir bölge olarak karşımıza çıkıyor. Bu noktada Türk dünyasını birleştirme çabaları açısından Kafkasya Üniversiteler Birliği önemli roller oynuyor” diyerek, KÜNİB çatısı altında birleşen tüm üniversitelere teşekkür ettiğini dile getirdi. 

“KÜNİB Ortak Bir Gelecek Kuruyor”

KÜNİB’in Kafkasya’nın ortak geleceğini planlamada aktif görevler üstlendiğini belirten Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, “Ortak geleceğin planlanması ve bu bağlamda eğitim konusunda bilgi alışverişinde bulunulmasında KÜNİB önemli bir görev üstlenmektedir. Kafkasya coğrafyasında yer alan ülkelerdeki toplulukların birbiriyle kaynaşması, kardeşlik duygularının daha çok pekişmesi ve ortak bir geleceğin kurulması açısından KÜNİB’in önemli bir katkısı olacağını düşünüyorum.” diye konuştu. 

“Üniversiteler Büyük Bir Sinerji Oluşturdu”

KÜNİB’in bölgesel entegrasyona önemli katkılar sağladığını ifade eden Türkiye-Kırgızistan Manas Türk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabahattin Balcı, “Biz üniversite olarak bu birlikte yer almayı oldukça yararlı bulduk. Çünkü birlik bölgesel entegrasyonun sağlanmasında faydalı oldu. Ayrıca üniversitelerin uluslararası alanda büyük işler başardığını görüyorum. Aynı zamanda üniversitelerin kendi içerisinde bir sinerji oluşturduğunu görüyorum.” dedi. Ayrıca Prof. Dr. Balcı, Türkiye-Kırgızistan Manas Üniversitesi olarak KÜNİB’e üye üniversitelere her zaman destek olacaklarını vurguladı. 

Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Uçar ise, “Birlik kapsamında da üniversitemiz ve Azerbaycan arasında önemli bilimsel değişimler olacaktır” dedi.

“Birlik, Türk Dünyasındaki Öğrencileri Bir Araya Getiriyor”

KÜNİB’in Türk dünyasındaki öğrencileri bir araya getirerek eğitim hayatlarına katkı sunacak nitelikte bir programa daha imza attığını belirten Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Faruk Kocacık, “1. KÜNİB Tanıtım Günleri’ne katılımın ve ilginin yoğun olması; aynı zamanda üniversiteler arasında işbirliğinin yüksek olması, bizi heyecanlandırıyor ve mutlu ediyor. Bu nedenle etkinlikte emeği geçen başta KÜNİB başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz’a ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Doğru, KÜNİB’in giderek büyüyen ve genişleyen bir birlik olduğunu vurgulayarak, “Kafkasya Üniversiteler Birliği’nin bu girişimi gerçekten çok güzel ve önemli” diye konuştu. 

Birlik, Hayal Edilemeyecek Derecede Güzel Faaliyetler Gerçekleştiriyor”

KÜNİB’in kısa içerisinde büyük işler başardığını ifade eden Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Hakkı Yılmaz, “Ardahan Üniversitesi ile birlikte KÜNİB’i kurduk. Bu derecede güzel faaliyetler olabileceğini bu kadar çok hayal edememiştik. Ama gerçekten geldiğimiz noktaya baktığımızda, KÜNİB çok güzel faaliyetler gerçekleştiriyor.” diyerek, birliğin faaliyetlerinin önümüzdeki yıllarda artarak devam edeceğini söyledi. 

“Uluslararasılaşma Projesi Olarak KÜNİB Büyük Bir Role Sahip”

“Bir uluslararasılaşma projesi” olarak dikkat çeken KÜNİB’in üye üniversitelerle birlikte Kafkasya bölgesinin gelişiminde büyük roller oynadığının altını çizen Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik, “Biz kadim kültürümüzü ve değerlerimizi üniversiteler yoluyla Türk Cumhuriyetlerine, Asya’ya ve dünyanın değişik ülkelerine taşıyoruz. KÜNİB’i de bu bağlamda kurulmuş en önemli projelerden biri olarak görüyorum” dedi. 

VİDEOLAR

KÜNİB TANITIM GÜNLERİ- PROF. DR. İSRAFİL KURTCEPHE

KÜNİB TANITIM GÜNLERİ- PROF.DR. KUTBEDDİN DEMİRDAĞ

KÜNİB TANITIM GÜNLERİ- PROF.DR. SABAHATTİN BALCI

KÜNİB TANITIM GÜNLERİ- PROF. DR. TAMER UÇAR

KÜNİB TANITIM GÜNLERİ-PROF. DR. FARUK KOCACIK

KÜNİB TANITIM GÜNLERİ-PROF. DR. MAHMUT DOĞRU

KÜNİB TANITIM GÜNLERİ-PROF. DR. İBRAHİM HAKKI YILMAZ

KÜNİB TANITIM GÜNLERİ-PROF. DR.SAİT ÇELİK


                                      



 
 
.
Adres: Maltepe Üniversitesi 34857 Maltepe / İstanbul    Telefon: 0 850 346 4967   Faks: +90 216 626 10 93:  E-Mail : info@kunib.com