.
 
ENG
 

.
Künib Taşkent Eğitim Fuarı Başarıyla Tamamlandı
.
KÜNİB Eş Başkanı Pourmuhammedi Tebriz Valisi Olarak Atandı
.
Başkan Korkmaz’a Aytmatov Madalyası

.
Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Özbekistan Orta ve Yükseköğretimden Sorumlu Eğitim Bakanı Inom Majidov ile Taşkent’teki Bakanlık Ofisi’nde Bir Araya Geldi
.
KÜNİB Başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Özbekistan Yüksek Tahsil Bakanı Birinci Yardımcısı Sayın Murodollo M. Kholmukhamedov ile Görüştü
.
Prof. Dr. Ramazan Korkmaz ile Taşkent Devlet Şarkşinaslık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mannonov Abdurraxim Mutaloviç İkili Görüşmede Bulundu

.
Özbekistan’dan KÜNİB’e Yeni Katılım
.
KÜNİB Fuarına Bakü’de Yoğun İlgi
.
KÜNİB’e 5 Ülkeden 29 Yeni Katılım

Sayfa : 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
Ana Sayfa Tüm Etkinlik ve Haberler

7 MAYIS 2014 

 BAKÜ BÜYÜKELÇİSİ COŞKUN VE REKTÖR KORKMAZ GAZETECİLERLE BİRARAYA GELDİ

Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB) Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, “1. KÜNİB Tanıtım Günleri”ne Türkiye’den 36 üniversitenin katıldığını ve bunun “uluslararasılaşma” bağlamında önemli bir adım olduğunu vurguladı.
Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de 3-4 Mayıs 2014 tarihleri arasında düzenlenen “1. KÜNİB Tanıtım Günleri”nin açış konuşmasını yapan KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, Türkiye ile Azerbaycan’ın iki kardeş ülke olduğuna vurgu yaptı. Türkiye ile Azerbaycan’ın pek çok ortak noktası olduğuna dikkat çeken KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, “Büyük lider Aliyev’in söylediği gibi, Azerbaycan’la Türkiye ‘İki devlet bir millet’ olan bir birliktir. Dolayısıyla tarihi kökleri, dilleri ve kültürel değerleri aynı olan iki ülkenin geleceğini birlikte düşünmesi ve tasarlaması çok doğaldır” diye konuştu.
“Kafkasya’nın Geleceği Konusunda Üniversitelere Büyük Görevler Düşüyor”
Kafkasya coğrafyasının stratejik anlamda dünyanın kilit noktalarından biri olduğunu ve bölgenin geleceği konusunda düşünce üretme adına üniversitelere büyük görevler düştüğünü belirten KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, “Yıllarca savaşlarla ve parçalanmışlıkla anılan Kafkasya coğrafyasının artık üniversitelerin stratejik planlamalarıyla şekillenmesini arzu etmekteyiz. Bu topraklardaki üniversitelerin stratejik anlamdaki yönlendirmesi, değerlendirmesi ve okunmasıyla geleceğe açılmayı arzu etmekteyiz. Bu nedenle dünyanın stratejik anlamda kilit noktası olan Kafkasya coğrafyasının geleceğini düşünmek en çok Kafkasya bölgesindeki üniversitelere ve ülkelere düşmektedir. Sonuçta biz geleceği düşünüyorsak, geleceği kuracak olan gençlerimizi muhakkak belli platformlarda birleştirmemiz ve buluşturmamız gerekiyor. Bu bakımdan bugün yapmakta olduğumuz faaliyet böyle bir geleceği birleştirme faaliyetidir.” diyerek, “Bir gelecek projeksiyonu” olarak KÜNİB faaliyetlerinin önemli olduğunu dile getirdi.
KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz’dan “Uluslararasılaşma” Tespiti
Türkiye’nin son yıllarda çok hızlı geliştiğini de belirten KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Kokmaz, Türkiye’nin dünya sıralamasında üniversitelere sahip olduğunu ve bu bilim kurumlarının tüm dünyaya tanıtılması gerektiğini bildirdi. 21. Yüzyılın en önemli özelliğinin “uluslararasılaşma” olduğunu da kaydeden KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, “Uluslararasılaşmayı başaran üniversiteler, ülkeler ve toplumlar geleceğin lider üniversiteleri ve toplumları olacaktır.” diyerek, KÜNİB’in toplumların geleceğine tarihi katkılar sunacağını ifade etti. 
Etkinlikte söz alan Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçisi İsmail Alper Coşkun, bu tür bir organizasyonun Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de yapılmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi. Azerbaycan’ın uluslararası arenada önemli ülkeler arasında yer almaya başladığına dikkat çeken Coşkun, “Azerbaycan, Tanrı’nın ona bahşettiği olağanüstü kaynakları insan kapitaline dönüştürme arayışında. Ekonomisini çeşitlendirme arayışında. Bölgelerini kalkındırma aşamasında. Kendini dünya sahnesinde önemli bir oyuncu haline getirme arayışında ve bu aşamanın da başında değil olgunlaşmaya başladığı bir aşamasında…” diyerek, Türkiye’yle ortak tarihsel, kültürel, sosyal ve coğrafi bağları sağlam olan Azerbaycan’ın etkili ve stratejik bir ülke olma noktasında ilerlediğini bildirdi. 
“Türkiye’nin Her Yerinde Başarıdan Başarıya Koşan Üniversitelerimiz Var”
Türkiye’de eğitim alanında büyük gelişmelerinolduğunu da belirten Büyükelçi Coşkun, “Bugün Türkiye’nin her yerinde başarıdan başarıya koşan, alt yapısı çok güçlü,imkanları çok kuvvetliüniversitelerimiz olduğunu gururla gözlemlemekteyim.” sözleriyle, Türkiye’deki üniversitelerin hem niteliksel hem de niceliksel olarak başarılı bir profile sahip olduğunu aktardı. 
Yurt dışında eğitim gören Azeri öğrenci sayılarına da değinen Coşkun, yurt dışında eğitim gören 15 bin Azeri öğrencinin 8 bininin Türkiye’de olduğunu açıkladı. Ayrıca Coşkun, Türkiye-Azerbaycan dostluğunun devam edebilmesi ve daha da güçlenmesi için genç neslin öneminden bahsetti. Coşkun, iki ülkenin kader birlikteliğinin sürmesi için eğitimin çok önemli bir araç olduğunu belirtti.
Törende konuşan Bakü Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. AbelMeherremovise, “KÜNİB Tanıtım Günleri”nin Bakü’de gerçekleştirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 

Kafkasya Üniversiteler Birliği’nin (KÜNİB) 3-4 Mayıs 2014 tarihleri arasında Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de düzenlediği “1. KÜNİB Tanıtım Günleri”nde, Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçisi İsmail Alper Coşkun ve KÜNİB Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz gazetecilere önemli açıklamalar yaptı. 

Büyükelçi Coşkun: “1. KÜNİB Tanıtım Günleri”, Türkiye ve Azerbaycan’ın Birlikte Çok İyi İşler Yapabileceğinin Önemli Bir Örneğidir

Yerli ve yabancı basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakü Büyükelçisi İsmail Alper Coşkun, Türkiye’nin kaliteli eğitim veren çok sayıda üniversiteye sahip olduğunu ve söz konusu organizasyonunun bu gerçeği daha iyi anlatma açısından önemli bir adım olduğunu ifade etti. Türkiye ve Azerbaycan’ın stratejik kalkınma hamlelerine imza attığını da belirten Coşkun, “Türkiye’ye baktığımızda özellikle eğitim ve tıp alanında ülke geneline yayılacak şekilde olağan üstü bir kalkınma hamlesinden söz etmek mümkün… Türkiye bu alandaki potansiyelini çok güçlü bir şekilde geliştirmekte ve artırmaktadır. Azerbaycan da benzeri şekilde hem farklı sektörlerde imkânlarını geliştiriyor, hem de kendisini daha güçlü ve başarılı bir geleceğe yönlendirmek üzere eğitim alanında çok önemli çalışmalar yapıyor” diye konuştu. Türkiye ile Azerbaycan’ın birlikte çok iyi işler yapabileceğine de dikkat çeken Coşkun, bu bağlamda “1. KÜNİB Tanıtım Günleri etkinliğinin Bakü’de yapılıyor olmasının çok isabetli bir karar olduğunu belirtti. 

“İki Ülkenin Kader Birliği Sağlam Temeller Üzerinden Geleceğe Taşınacaktır”

Azerbaycanlı 15 bin öğrencinin yurt dışında üniversite eğitimi gördüğünü ve bunlardan 8 bininin Türkiye’de okuduğunu da vurgulayan Coşkun, “Türkiye-Azerbaycan kardeşliğinin daim kılınması ve aramızdaki birlikteliğin ne kadar derin olduğunun genç nesillere daha da iyi anlatılması ve kader birliğimizin geleceğe taşınması için öğrencilerimiz ve insanlarımız birbirlerini çok iyi tanımalıdır. Kader birliğimizi sağlam temeller üzerinden geleceğe taşımalıyız. Bu temellerden biri de eğitimdir" diyerek, KÜNİB’in söz konusu organizasyonunun eğitim alanına yönelik tarihi katkılar sunacağını dile getirdi.

KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz: Dünyayı İyi Okuyan Toplumlar, 21. Yüzyılın En İyi Toplumu Olmaya Adaydır

Basın toplantısında konuşan KÜNİB Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, söz konusu etkinliğin uluslararası alanda çok önemli bir yere sahip olduğunu belirtti. “Uluslararasılaşmanın” önemine de değinen Prof. Dr. Korkmaz, “21. Asır uluslararası bağdaşma asrıdır. Uluslararası bağdaşma alanında çalışma yapan ve dünyayı iyi okuyan ülkeler ve toplumlar 21. Yüzyılın en iyi toplumu olmaya adaydır. Çünkü insanlar kendilerini ve değerlerini anlattıkça ve dünyaya açıldıkça daha büyük bir misyon ve vizyona sahip olacaktır.” diyerek, bu bağlamda KÜNİB’in Kafkasya coğrafyasını bütün değerleriyle okuma, anlama ve anlatma açısından insanlık tarihinde yer edinecek çalışmalar yaptığını vurguladı.

KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, Azerbaycanlı Öğrencileri Türkiye’ye Davet Etti

Türkiye’nin eğitim alanında çok büyük hamleler yaptığını da hatırlatan KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, “Azerbaycanlı kardeşlerimizi ve öğrencilerimizi Türkiye’ye davet ediyoruz. Onlara çok büyük kolaylıklar ve imkânlar sağlıyoruz.” diye konuştu. Ayrıca KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, Azerbaycan’dan 50 tane öğrencinin Türkiye’de ücretsiz okutulacağının müjdesini verdi. 

2015’te KÜNİB Tanıtım Günleri’nin İkincisi Düzenlenecek

1. KÜNİB Tanıtım Günleri’ne gösterilen yoğun ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getiren KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, etkinliğin ikincisinin Kafkasya ülkelerinden birisinde yapmak istediklerini belirterek, “KÜNİB Tanıtım Günleri etkinliğine önce Azerbaycan’dan başladık. Çünkü Kafkasya’nın kalbidir Azerbaycan… Bizim yüreğimizin şah damarıdır… Öte yandan etkinliğe geniş bir katılım var. Ayrıca etkinliğin önümüzdeki yıl ikincisini yapmayı düşünüyoruz.” şeklinde konuştu. 

VİDEOLAR

KÜNİB TANITIM GÜNLERİ T.C. BAKÜ BÜYÜKELÇİSİ ALPER ÇOŞKUN RÖPORTAJ

KUNİB TANITIM GÜNLERİ-PROF. DR. RAMAZAN KORKMAZ RÖPORTAJ


                           
 
.
Adres: Maltepe Üniversitesi 34857 Maltepe / İstanbul    Telefon: 0 850 346 4967   Faks: +90 216 626 10 93:  E-Mail : info@kunib.com