.
 
ENG
 

.
KÜNİB Fuarına Bakü’de Yoğun İlgi
.
KÜNİB’e 5 Ülkeden 29 Yeni Katılım
.
Ulaştırma, Denizcilik Ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’a KÜNİB’den Fahri Doktora

.
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Kafkasya Üniversiteler Birliği’nin 7. Olağan Kongresine Katıldı
.
Kafkasya Üniversiteler Birliği 7. Olağan Kongresi Yapıldı
.
KÜNİB Kurucu Başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz AZ TV’ye Konuk Oldu

.
KÜNİB TRT AVAZ’a Konuk Oldu
.
KÜNİB Eğitim Fuarı Büyük Katılımla Gerçekleştirildi
.
KÜNİB Başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz Bakü’de Türkloji Kongresine Katıldı

Sayfa : 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
Ana Sayfa Tüm Etkinlik ve Haberler

27 KASIM 2013 

ARÜ, AB İLE ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI’NIN OPERASYON TEKLİF ÇAĞRISI’NA YANIT VERDİ

KÜNİB BAŞKANI REKTÖR KORKMAZ: BU TOPRAKLARIN SESİNİ DİNLEMEMİZ GEREKİYOR

Kafkasya Üniversiteler Birliği’nin (KÜNİB) öncülük ettiği “Kafkasya’dan Anadolu’ya Kültür Köprülerimiz - Uluslararası Seyyid Yahyâ Şirvânî ve Halvetîlik Sempozyumu”nun ikinci bölümü Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de yapıldı. 24 - 25 Kasım 2013 tarihleri arasında Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de düzenlenen sempozyumda Kafkasya’nın en büyük tasavvufçularından biri olan Seyyid Yahyâ Şirvânî ve Halvetîlik hakkında bilimsel oturumlar gerçekleştirildi. Qafqaz Üniversitesi konferans salonlarında düzenlenen panellerin ardından sempozyum değerlendirme oturumuna geçildi. 

“Dünyaya Karşı Söyleyecek Sözlerimizin Olması Çok Önemli”

Değerlendirme oturumunda konuşan Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB) Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Eskişehir ve Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de düzenlenen sempozyumun çok verimli geçtiğini belirterek, “Bugün Seyyid Yahyâ Şirvânî ikliminde toplandık. O’nu anlarken birazcık kendimizi, dünyamızı ve geleceğimizi anlamaya çaba gösterdik. Çok değerli akademisyenlerin özverileri ve çalışmalarıyla geleceğe daha da ümitle bakabilme şansını yakaladık. Öte yandan şunu gördük ki, bizim bir siyasi sınırlarımız var. Bir de gönül coğrafyası sınırlarımız var. Sınırların dar geldiği zamanlarda belki gönül coğrafyamızın sınırlarına sığınmak, bu gönül coğrafyamızın bayraklarını dalgalandırmak gerekiyor. Her şeyin maddeyle, parayla ve çıkarla ölçüldüğü bir zamanda dünyaya karşı bizim de söyleyecek sözlerimizin olması… Aynı zamanda sevgiden bahsetmek, her şeyin yok edici bir egemenlikle baskı altına alındığı bir zamanda empati yapmak çok önemlidir. Çünkü kimsenin duymadığı bir zamanda ahiretin ve vicdanın sesini duymak, herhalde en çok ihtiyaç duyduğumuz bir şeydir. Vicdanlarımızın sesini dinlememiz gerekiyor. Bu toprakların sesini dinlememiz gerekiyor. Ayrıca paylaştığımız ve ortaya koyduğumuz değerler sadece bizim için önemli değil, tüm insanlık için önemlidir.” sözleriyle söz konusu programın anlam ve önemini dile getirdi. Öte yandan KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, sempozyumun yankısının çok geniş kitlelere ulaşacak nitelikte olduğunu da ifade etti. 

Sempozyumun düzenlenmesinde Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı’nın çok büyük emekleri olduğunu ve bu nedenle kendisine teşekkür ettiğini belirten KÜNİB Başkanı Prof. Dr. Korkmaz, “Sempozyumun düzenlenmesinde Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı’nın çok büyük emekleri oldu. Huzurlarınızda O’na teşekkür etmek istiyorum. Azerbaycan Cumhuriyeti Tahsil Nazırı Mikail Cabbarov ve Din İşleri Kurulumuzun çok büyük çabaları oldu. Tabi ki Qafqaz Üniversitesi Rektörü, değerli dostum Ahmet Saniç’in çok büyük gayretleri oldu. Ayrıca değerli diğer rektörlerimizin çok büyük katkıları oldu. Eskişehir Valiliği’ne, Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı’na, Qafgaz Üniversitesi’ne, Kafkasya Üniversiteler Birliği Genel Sekreteri olan Ardahan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Söylemez’e ve ekibine, Ardahan Üniversitesi çalışanlarına, değerli basın mensuplarına ve burada isimsiz pek çok kahramana çok teşekkür ediyorum. Yurt içinden yurt dışından gelen değerli hocalarımıza saygılarımı sunuyorum…” diyerek sözlerini tamamladı. 


               
 
.
Adres: Maltepe Üniversitesi 34857 Maltepe / İstanbul    Telefon: 0 850 346 4967   Faks: +90 216 626 10 93:  E-Mail : info@kunib.com