.
 
ENG
 

.
Künib Taşkent Eğitim Fuarı Başarıyla Tamamlandı
.
KÜNİB Eş Başkanı Pourmuhammedi Tebriz Valisi Olarak Atandı
.
Başkan Korkmaz’a Aytmatov Madalyası

.
Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Özbekistan Orta ve Yükseköğretimden Sorumlu Eğitim Bakanı Inom Majidov ile Taşkent’teki Bakanlık Ofisi’nde Bir Araya Geldi
.
KÜNİB Başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Özbekistan Yüksek Tahsil Bakanı Birinci Yardımcısı Sayın Murodollo M. Kholmukhamedov ile Görüştü
.
Prof. Dr. Ramazan Korkmaz ile Taşkent Devlet Şarkşinaslık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mannonov Abdurraxim Mutaloviç İkili Görüşmede Bulundu

.
Özbekistan’dan KÜNİB’e Yeni Katılım
.
KÜNİB Fuarına Bakü’de Yoğun İlgi
.
KÜNİB’e 5 Ülkeden 29 Yeni Katılım

Sayfa : 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
Ana Sayfa Tüm Etkinlik ve Haberler

25 EYLÜL 2013 

ARÜ, AB İLE ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI’NIN OPERASYON TEKLİF ÇAĞRISI’NA YANIT VERDİ

AĞRI’DA KÜNİB’TEN BİLİM ŞÖLENİ

Kurulduğu günden bu yana yaklaşık dört yıl geçmesine rağmen, kısa sürede 12 ülkeden 62 üniversiteyle küresel bir birlikteliğe dönüşen Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB), bölgesel ve küresel çapta ses getiren organizasyonlara imza atmaya devam ediyor.
Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB), Ağrı Valiliği ve Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’nin birlikte düzenlediği “Kavimler Göçünden Orta Asya-Kafkasya- Anadolu” temalı “KÜNİB Uluslararası Ağrı Sosyal Bilimler Kongresi”, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’nin ev sahipliğinde 25 Eylül 2013 Çarşamba günü başladı. Kongre tam üç gün sürecek.

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Nezehat Çeçen Konferans Salonu’nda başlayan kongreye Ağrı Vali Yardımcısı Ercan Ateş, KÜNİB Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İrfan Aslan, Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sami Özcan, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Telat Yanık, Ardahan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Hanefi Palabıyık, yurt içi ve yurt dışından birçok üniversite rektörü ve çok sayıda akademisyen katıldı. 

Kafkasya Bölgesinin Ortak Akıl Platformu: KÜNİB

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Nezehat Çeçen Konferans Salonunda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan programın açış konuşmalarında önemli mesajlar verildi. 

Programda ilk sözü alan Vali Yardımcısı Ercan Ateş, kongrede sunulacak bildirilerin bölgeye önemli katkılar sunacağını belirtti. 

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İrfan Aslan ise, üniversitelerin bulunduğu yerlerin ekonomik, sosyal, kültürel ve ekonomik yapısını değiştiren ve geliştiren kurumlar olduğunu hatırlatarak, Kafkasya Üniversiteler Birliği’nin bölgesel ve küresel rolüyle ilgili çeşitli tespitlerde bulundu. Kafkasya ile Türkiye’nin tarihten beri ortak bir kültür ve coğrafyayı paylaştığını dile getiren Rektör Prof. Dr. Aslan, “Bu bölgede yaşayan insanlar aynı kaderi yaşıyorlarsa kendi zenginliklerini ortaya çıkararak birlikte hareket etmek zorundadır. Bu bağlamda Kafkas Üniversiteler Birliği’yle beraber, bölgede ortak bir akıl platformu oluşturulmuştur. Ayrıca KÜNİB çatısı altında bölgedeki üniversiteler arasında bilgi ve deneyim paylaşımı somut olarak gerçekleştirilmektedir” diye konuştu.

KÜNİB Başkanı Rektör Korkmaz: Bölgenin Kaderi Üzerinde Birlikte Hareket Etmemiz Gerekiyor

Kongreye teşrif eden KÜNİB Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, üniversitelerin, insanın toprakla ve coğrafyayla olan kader birliğini çok iyi bir şekilde okuması gerektiğini vurguladı. Ayrıca Rektör Korkmaz, KÜNİB bünyesinde ortak faaliyetlerde bulunulmasının önemini, “Kafkasya ve Orta Asya coğrafyası dünya enerji ve petrol kaynakları için önemli bir merkez olmasına karşın, üniversitelerin bu alanda yaptığı çalışmalar çok azdır. Madem ki coğrafya bizim kaderimizdir, o halde üniversiteler olarak bu kaderi birlikte inşa etmemiz gerekiyor” sözleriyle özetledi. 

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’nin böyle bir kongreye ev sahipliği yapmasının ülkemiz açısından çok önemli olduğunu da belirten KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, “Üniversite demek sadece bina yapmak değil; çevrenizle ilgili endişeleri de tespit edip, bu alanda çalışmalar ortaya koymaktır. Kongrede, bilim insanları olarak bu endişeleri hep birlikte ele alacağız” sözleriyle, üniversitelerin düzenlediği bu tür bilimsel organizasyonların hayati olduğunu ifade etti.

Kongreye 137 Bilim İnsanı Katıldı

Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Vedat Dağdemir, üç gün sürecek kongreye yurt içi ve yurt dışından toplam 137 bilim insanının katıldığını bildirerek, toplantıda din, ekonomi, tarih, coğrafya, edebiyat, turizm ve sanat alanlarında 130 bilimsel bildirinin sunulacağını dile getirdi. Açış konuşmalarından sonra kongrede ilk bildiriyi Azerbaycan Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Tofiq Mustafazade, “18. Yüzyılın 20-40 Yıllarında Osmanlı İmparatorluğu ve Azerbaycan” konulu çalışmasıyla sundu. Ayrıca kongrenin ilk gününde Kırgızistan Cumhuriyeti Halk Sanatçısı Prof. Dr. Roza Amanova, mini bir müzik dinletisi gerçekleştirdi. 


                     
 
.
Adres: Maltepe Üniversitesi 34857 Maltepe / İstanbul    Telefon: 0 850 346 4967   Faks: +90 216 626 10 93:  E-Mail : info@kunib.com