.
 
ENG
 

.
Künib Taşkent Eğitim Fuarı Başarıyla Tamamlandı
.
KÜNİB Eş Başkanı Pourmuhammedi Tebriz Valisi Olarak Atandı
.
Başkan Korkmaz’a Aytmatov Madalyası

.
Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Özbekistan Orta ve Yükseköğretimden Sorumlu Eğitim Bakanı Inom Majidov ile Taşkent’teki Bakanlık Ofisi’nde Bir Araya Geldi
.
KÜNİB Başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Özbekistan Yüksek Tahsil Bakanı Birinci Yardımcısı Sayın Murodollo M. Kholmukhamedov ile Görüştü
.
Prof. Dr. Ramazan Korkmaz ile Taşkent Devlet Şarkşinaslık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mannonov Abdurraxim Mutaloviç İkili Görüşmede Bulundu

.
Özbekistan’dan KÜNİB’e Yeni Katılım
.
KÜNİB Fuarına Bakü’de Yoğun İlgi
.
KÜNİB’e 5 Ülkeden 29 Yeni Katılım

Sayfa : 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
Ana Sayfa Tüm Etkinlik ve Haberler

25 Mayıs 2013 

ARÜ, AB İLE ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI’NIN OPERASYON TEKLİF ÇAĞRISI’NA YANIT VERDİ

AKADEMİSYENLER VE DEVLET ADAMLARI, "BİR GELECEK PROJEKSİYONU OLARAK’’ KÜNİB VİZYONUNU MASAYA YATIRDI

2009 yılında Ardahan Üniversitesi başkanlığında yedi üniversite ile kurulan ve bu yıl üye sayısını 58’e çıkaran Kafkasya Üniversiteler Birliği’nin (KÜNİB) III. Olağan Kongresi’nde bölgesel ve küresel konularla ilgili dikkat çeken açıklamalar yapıldı. Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de -Sheraton Oteli’nde- 20-21 Mayıs 2013 tarihleri arasında organize edilen kongrede, “KÜNİB’e ve Bölgeye Genel Bakış” ve “Globalleşen Dünyada Üniversitelerin Rolü: Kafkasya Örneği” adlı iki oturum gerçekleştirildi. Oturumlarda Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyük Elçisi Alper Coşkun, Türkiye Cumhuriyeti Ardahan Valisi Seyfettin Azizoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Dr. Serdar Çam, Azerbaycan Tıp Üniversitesi Rektörü Ehliman Emiraslanov, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkan Yardımcısı Mehmet Köse ve Hazar Strateji Enstitüsü Genel Sekreteri Haldun Yavaş, Prof. Dr. Filiz Kılıç, Prof. Dr. Kemal Abdulla, Prof. Dr. Perviz Ajideh, Yrd. Doç. Dr. Erdem Özlük söz aldı. Kongrenin kapanış konuşmalarını ise, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İrfan Aslan, KÜNİB Eş Başkanı ve Samtskhe Cavakheti Devlet Eğitim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Merap Beridze, Incarnate Word Üniversitesi Rektörü Dr. Louis Agnese, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sebahattin Balcı, Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Aynural yaptı. 

“Kafkasya Üniversiteler Birliği ve Bölgeye Genel Bakış” adlı oturumun başkanlığını yapan ve programda söz alan Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi Rektörü Abel Muharremov, Kafkasya Üniversiteler Birliği’nin genç kuşaklara çok faydalı olan bir yapılanma olduğunu söyleyerek, “Öğrenci ve öğretim üyesi değişimleri bu birliğin en önemli faaliyetlerinden olmalıdır” diye konuştu. 

Türkiye Cumhuriyeti Ardahan Valisi Seyfettin Azizoğlu, Kafkasya Üniversiteler Birliği’nin bölgesel gelişim ve değişimin en büyük aktörlerinden biri olduğunu belirterek, “Bu birliği kuran Sayın Ramazan Korkmaz’ a çok teşekkür ediyorum. 7 Üniversite ile yola başlayan bu birliğin üye sayısı 60’a ulaştı” dedi.

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ise, TİKA’nın KÜNİB’e elinden gelen desteği verdiğini belirterek, “Üniversite evrensel değerleri koruyan ve taşıyan bir mekanizmadır. Tarih, her zaman üniversite ve bilim adamlarına önem verdiği sürece gelişmiştir. TİKA bu anlamda çalışmalar yapmaktadır. Kafkasya Üniversiteler Birliği, bağımsızlığını ilan etmiş küçük ülkelere destek verilmesi amacıyla kurulmuş olmasına rağmen bu amacının çok üzerine çıkmıştır” açıklamasında bulundu. 

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sebahattin Balcı, KÜNİB’in faaliyetlerinin ve kongrelerinin geleceğe adım atmak açısından çok önemli ve verimli olduğuna değinirken; bu nedenle üniversitelerin KÜNİB gibi güçlü bir birliğin içinde yer alması gerektiğini vurguladı. 

“Globalleşen Dünyada Üniversitelerin Rolü: Kafkasya Örneği” adlı oturumun başkanlığını yapan Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İrfan Aslan ise gençlerin etkili olduğu bir geleceğin kurulmasında KÜNİB’in önemli bir rolü olduğunu hatırlatarak, Kafkasya Bölgesi’ndeki kültürel değerlere sahip çıkılması gerektiğini söyledi. 

KÜNİB Eş Başkanı ve Samtskhe Cavakheti Devlet Eğitim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Merap Beridze, üniversiteler arasındaki iş birliğinin önemine değinerek, bu konuda Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz’ın Başkanlığını yürüttüğü KÜNİB’in hayati çalışmalara imza atan önemli bir örnek olduğunu bildirdi.  

Kongrede konuşan Incarnate Word Üniversitesi Rektörü Dr. Louis Agnese, Bakü’de gerçekleştirilen KÜNİB III. Olağan Kongresi’nde bulunmaktan gurur duyduğunu ifade etti.

Oturumda konuşan Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Aynural, KÜNİB’in kurulmasının ve sürdürülmesinin önemli olduğunun altını çizerek, “Kafkasya Üniversiteler Birliği olarak projelerimizi gerçekleştirirsek bu birlik o kadar anlamlı hale gelir ki kolay kolay yıkılmaz” ifadelerini kullandı. 

Kongrede Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Y. Öztoprak tarafından “KÜNİB’in bir sonraki organizasyonun Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde yapılmasını buradan talep ediyoruz” teklifi geldi.  

 

KÜNİB III. Olağan Kongresi’nden oturum görüntüleri için TIKLAYINIZ...

KÜNİB III. Olağan Kongresi’ne ait genel görüntüler için TIKLAYINIZ...


                                                                  
 
.
Adres: Maltepe Üniversitesi 34857 Maltepe / İstanbul    Telefon: 0 850 346 4967   Faks: +90 216 626 10 93:  E-Mail : info@kunib.com