.
 
ENG
 

.
Künib Taşkent Eğitim Fuarı Başarıyla Tamamlandı
.
KÜNİB Eş Başkanı Pourmuhammedi Tebriz Valisi Olarak Atandı
.
Başkan Korkmaz’a Aytmatov Madalyası

.
Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Özbekistan Orta ve Yükseköğretimden Sorumlu Eğitim Bakanı Inom Majidov ile Taşkent’teki Bakanlık Ofisi’nde Bir Araya Geldi
.
KÜNİB Başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Özbekistan Yüksek Tahsil Bakanı Birinci Yardımcısı Sayın Murodollo M. Kholmukhamedov ile Görüştü
.
Prof. Dr. Ramazan Korkmaz ile Taşkent Devlet Şarkşinaslık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mannonov Abdurraxim Mutaloviç İkili Görüşmede Bulundu

.
Özbekistan’dan KÜNİB’e Yeni Katılım
.
KÜNİB Fuarına Bakü’de Yoğun İlgi
.
KÜNİB’e 5 Ülkeden 29 Yeni Katılım

Sayfa : 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
Ana Sayfa Tüm Etkinlik ve Haberler

8 Mayıs 2013 

KÜNİB’TEN BİLİM ŞÖLENİ: TÜRKOLOJİ BÖLÜM BAŞKANLARI, “TÜRK DÜNYASI KÜLTÜR BAŞKENTİ”NDE BİR ARAYA GELDİ

Ardahan Üniversitesi öncülüğünde, 2009 yılında 7 üniversite ile kurulan ve üye sayısını kısa sürede 50’nin üzerine çıkaran Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB), bu yıl Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de yapacağı III. Olağan Kongresi’nin arifesinde ses getiren bir faaliyete daha imza attı. KÜNİB Türkoloji Bölüm Başkanları Toplantısı, 6 Mayıs 2013 tarihinden itibaren Eskişehir’de başladı. KÜNİB’in organize ettiği, Eskişehir Valiliği’nin desteklediği ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nin ev sahipliğini üstlendiği toplantı için yurt içinden ve yurt dışından 43 bilim adamı, bu yıl Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen Eskişehir’de bir araya geldi.

6-8 Mayıs 2013 tarihlerini kapsayan KÜNİB Türkoloji Bölüm Başkanları Toplantıları için Eskişehir’de buluşan Türkologlar, önce 6 Mayıs 2013 Pazartesi günü Roof Garden otelinde yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirdi. Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB) Başkanlığını yürüten Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz öncülüğünde yapılan ve saat 21.00’de başlayan toplantıya; KÜNİB Genel Sekreteri ve ARÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Söylemez, yurt içinde ve yurt dışından davet edilen Türkologlar katıldı.

7 Mayıs 2013 Salı günü  “Kafkasya ve Orta Asya Coğrafyasında Türkolojinin Sorunları-Çözüm Yolları ve İşbirliği İmkanları” konulu Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB) Türkoloji Bölüm Başkanları Toplantısı gerçekleştirildi. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Prof. Dr. Fazıl Tekin Konferans Salonu’nda saat 10.00’da başlayan toplantıya Eskişehir Valisi Dr. Kadir Koçdemir, KÜNİB Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen, Asya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Celil Nagiyev, Eskişehir Vali Yardımcısı Azmi Çelik, KÜNİB Genel Sekreteri ve ARÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Söylemez, Osmangazi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Bahattin Acat, yurt içinden ve yurt dışından olmak üzere 43 Türkolog, ARÜ ve Osmangazi Üniversitesi akademisyenleri ve öğrenciler katıldı.

Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gönen: KÜNİB’in organizasyonuna ev sahipliği yapmaktan kıvanç duyuyoruz

Açılış konuşmalarıyla başlayan toplantıda ilk sözü programa ev sahipliği yapan Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen aldı. Türkoloji’nin geçmişte,  “Başlangıçta batılı bilim adamlarının doğuyu değerlendirme çabası olan oryantalizm ile yani şarkiyatçılık bağlamında bir sistematik kazanmış ve batılı araştırmacıların söyledikleriyle şekillenen, Türk araştırmacıların söz sahibi olmadığı bir alan” olduğunu hatırlatarak sözlerine başlayan Rektör Prof. Dr. Gönen, günümüzde Türkoloji’yle ilgili Türkiye başta olmak üzere birçok ülkede yapılan çalışmalar ve yetişen bilim insanları sayesinde söz konusu alanın amacına uygun bir şekilde günden güne geliştiğini kaydetti. Bu sayede tüm dünyada Türk kültürünün ihmal edilen öğelerinin gün yüzüne çıkarıldığını vurgulayan Rektör Prof. Dr. Gönen, Osmangazi Üniversitesi’nin KÜNİB’in bu organizasyonuna ev sahipliği yapmaktan kıvanç duyduğunu belirterek sözlerini tamamladı.

Asya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nagiyev: Türkolojiyle bağlantılı olarak çeşitli konularda ortak bilimsel toplantılar devam etmeli

Asya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Celil Nagiyev ise KÜNİB Türkoloji Bölüm Başkanları Toplantısı’nın Türkoloji alanıyla ilgili beyin fırtınası yaratacak ve alana katkı sağlayacak bir niteliğe sahip olduğunun altını çizerek, “Son yüzyılda Türkoloji sahasında dünyanın çeşitli üniversitelerinde ABD’den Rusya’ya kadar, Türk dünyasının öncüsü Türkiye’de Türkoloji bilimi gelişmektedir ve bu sahada büyük çalışmalar yapılmaktadır.” şeklinde Türkoloji’nin genel durumuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Ayrıca Rektör Prof. Dr. Nagiyev, toplantıda Türkoloji’yle bağlantılı olarak çeşitli konularda ortak bilimsel kurultaylar yapılmasını da dile getirdi.

KÜNİB Başkanı Prof. Dr. Korkmaz: KÜNİB, bu coğrafyanın yüzüne sinen anlamları, üniversiteler birliği bağlamında okuma serüveni için atılan bir adımdır.

KÜNİB Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz ise, toplantıda yaptığı açılış konuşmasında “İnsanların hayatında iki tane önemli sözcük vardır. Bunlardan bir tanesi ‘olmak’tır.  Her şeyi başlatan, cansız varlığa can veren, yürüten, yaşatan, içinde yaratıcı genişliği barındıran bir sözcüktür ‘olmak’. İkincisi de, belki de bu oluşa anlam kazandıran, ona boyut kazandıran ve onu yeniden doğuran, yeniden yaratan ‘okumak’ sözcüğüdür. İkra yani. Ama Doğu toplumları, bu okumak sözünü sürekli bir şeyi seslendirmek olarak algılamışlardır. Yani kitabı seslendirmek, okumak, harfleri seslendirerek sese dönüştürmek... Aslında okumak, evrenin yüzüne sinen gizli anlamları okumaktır. Yani kara taşın içindeki enerjiyi okumak, suyun içindeki şu ışığı okumak, bu toprakların ruhunu okumaktır. Kafkasya Üniversiteler Birliği de bu coğrafyanın yüzüne sinen anlamları, üniversiteler birliği bağlamında okuma serüveni için atılan bir adımdır” sözleriyle uzun yıllar savaşlar ve felaketlerle anılan Kafkasya coğrafyasını bu anlamda okuyarak bilgi sahibi olmanın önemine değindi.

KÜNİB vesilesiyle, Gürcistan, İran, Kırgızistan, Dağıstan, Rusya, Ukrayna gibi birçok Kafkasya ülkesinin daha doğru tanınması imkanın yakalandığını da söyleyen KÜNİB Başkanı Korkmaz, “Gördük ki Gürcüler bizim düşmanımız değil, Ruslar bizim düşmanımız değil, İranlılar bizim düşmanımız değil. Aynı yöne bakıyoruz, aynı coğrafyayı paylaşıyoruz. Aynı türküleri söylüyoruz. Bizim yemek kültürümüz, yaşama kültürümüz hepsi aynı. İnsanımızın tipolojisi de aynı aslında. Önemli olan bu coğrafyadaki zenginlikleri, bu coğrafyanın huzuruna, refahına, insanlığın huzuruna dönüştürebilecek bir bütünlüğü oluşturmaktır.” ifadelerini kullandı.

“KÜNİB Üye sayısını 56’ya ulaştırdı”

İlk 7 üniversite ile yola çıkan KÜNİB’in bugün Ukrayna, Moldovya, Rusya, Dağıstan ve Amerika’dan katılan üniversitelerle üye sayısını 56’ya ulaştırdığını bildiren KÜNİB Başkanı Rektör Korkmaz, birliğin, öğrenci değişimi, öğretim üyesi değişimi, ortak projeler geliştirme gibi çeşitli faaliyetler gerçekleştirdiğini belirtti.

Kafkasya Üniversiteler Birliği’nin insanlığın çeşitli problemlerine çözüm arayışında olduğunu da kaydeden KÜNİB Başkanı Korkmaz, bu konuda insanlığın en büyük miraslarından birini oluşturan “yaşayan tehlike altındaki dilleri” de gündeme getirdi. KÜNİB Başkanı Rektör Korkmaz, “Dünya’da şu anda 7000 dil, lehçe ve şive konuşulmakta, yaşamaktadır. Ama 2100 yılında bu dil, şive ve lehçelerin yüzde 80’i yok olacaktır. Bizim bunların üstüne düşünmemiz gerekiyor. Zira her dil Tanrı’nın bir ayeti ve armağanıdır. O dilleri konuşan insanlar farkında olmasalar bile bizler o dillere sahip olmalı o dilleri korumalıyız. Şöyle ki, bazen o dili yaşatmak mümkün değildir. Ama bizler yaşayanlar olarak, üniversiteler olarak o dilleri derlemek, toparlamak ve insanlığın ortak hafızasına kaydetmekle yükümlüyüz.” diyerek, aynı zamanda KÜNİB’in Harvard Üniversitesi ile birlikte 2014 yılında “Tehlike Altındaki Diller Sempozyumu”nu gerçekleştireceğini bildirdi.

Eskişehir Valisi Dr. Kadir Koçdemir’e konukseverliği, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen’e ev sahipliği, yurt içi ve yurt dışından gelen bilim insanlarına ise özverisi nedeniyle ötürü teşekkür eden KÜNİB Başkanı Rektör Korkmaz, “İnşallah birliğimiz devam edecek. Birlikte kaderimiz üzerinde düşünmeye ve okumaya devam edeceğiz” sözleriyle konuşmasını sona erdirdi.

“Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım, sevelim sevilelim, dünya kimseye kalmaz”

“Türk Dünyası Kültür Başkenti Eskişehir’e hoş geldiniz.” sözleriyle toplantının son açılış konuşmasını başlatan Eskişehir Valisi Dr. Kadir Koçdemir ise, günümüzde dünyada birlikte yaşama kültürünün oluşturulması için çeşitli örgütlenmelere gidildiğini, gelişen ve hızlanan iletişim ve ulaşım olgusunun bu durumun en etkili faktörlerini teşkil ettiğini belirtti. KÜNİB Başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz’ın “Gürcü’nün, Rus’un bize düşman olmadığını yakından gördük, Coğrafya bizim kaderimizdir.” sözlerini de hatırlatan Eskişehir Valisi Koçdemir, ayrıca günümüzde toplumların kendi içindeki çeşitli farklılıkları çatışma unsuru değil, birleşme ve ortak yaşama kültürü olarak benimsemesin hayati olduğuna değindi.

KÜNİB’in bünyesinde yapılan Türkoloji Bölüm Başkanları Toplantısı gibi faaliyetlerin bu bağlamda değerli olduğunun altını çizen Vali Dr. Koçdemir, daha sonra Türk kültürünün dünyadaki en önemli ve tarihi değerlerinden biri olan Yunus Emre’nin güzel Türkçesi’yle dile getirdiği “Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım, sevelim sevilelim, dünya kimseye kalmaz diyor.” sözlerini hatırlattı.

Açılış konuşmalarının ardından plaket törenine geçildi. Eskişehir Valisi Dr. Kadir Koçdemir’e KÜNİB Başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz; Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Hasan Gönen’e Asya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Celil Nagiyev; Osmangazi Üniversitesi Rektör Yardımcı Prof. Dr. M. Bahattin Acat’a Batum Şota Rustaveli Devlet Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İrakli Baramidze tarafından plaket takdim edildi.

Daha sonra toplu hatıra fotoğrafının çekilmesiyle birlikte toplantının ilk bölümü sona erdi.


                                                               
 
.
Adres: Maltepe Üniversitesi 34857 Maltepe / İstanbul    Telefon: 0 850 346 4967   Faks: +90 216 626 10 93:  E-Mail : info@kunib.com