.
 
ENG
 

.
Künib Taşkent Eğitim Fuarı Başarıyla Tamamlandı
.
KÜNİB Eş Başkanı Pourmuhammedi Tebriz Valisi Olarak Atandı
.
Başkan Korkmaz’a Aytmatov Madalyası

.
Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Özbekistan Orta ve Yükseköğretimden Sorumlu Eğitim Bakanı Inom Majidov ile Taşkent’teki Bakanlık Ofisi’nde Bir Araya Geldi
.
KÜNİB Başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Özbekistan Yüksek Tahsil Bakanı Birinci Yardımcısı Sayın Murodollo M. Kholmukhamedov ile Görüştü
.
Prof. Dr. Ramazan Korkmaz ile Taşkent Devlet Şarkşinaslık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mannonov Abdurraxim Mutaloviç İkili Görüşmede Bulundu

.
Özbekistan’dan KÜNİB’e Yeni Katılım
.
KÜNİB Fuarına Bakü’de Yoğun İlgi
.
KÜNİB’e 5 Ülkeden 29 Yeni Katılım

Sayfa : 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
Ana Sayfa Tüm Etkinlik ve Haberler

27 Mart 2013 

ARÜ, AB İLE ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI’NIN OPERASYON TEKLİF ÇAĞRISI’NA YANIT VERDİ

KÜNİB, “TEHLİKE ALTINDAKİ DİLLER”İ MERCEK ALTINA ALIYOR!

2009 yılında Ardahan Üniversitesi öncülüğünde yedi üniversite ile kurulan ve kısa sürede üye sayısını 42’ye çıkaran Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB), sadece Kafkasya Bölgesi ve çevresini değil, tüm dünyayı yakından ilgilendiren kritik konuları mercek altına alıyor. Birlik, şu an dünyada konuşulmakta olan ve 40-50 yıl içerisinde yok olma tehlikesi yaşayan 1000 dil için hummalı bir çalışma yapıyor. Birlik, Kafkasya ve Orta Asya coğrafyasındaki dilleri de yakından ilgilendiren 1. Tehdit Altındaki Diller Sempozyumu’nu 2014 yılında gerçekleştirmeyi planlıyor. 

Bilindiği üzere, KÜNİB Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, bu konuyla ilgili, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) Harvard ve Rice Üniversiteleri ile görüşmüştü. Rektör Korkmaz, bu doğrultudaki 5 yıllık bilimsel eylem planını oluşturmak amacıyla konuyu, Harvard Üniversitesi’nde düzenlenen toplantıda gündeme getirmişti. Harvard Üniversitesi’nde görev yapan Prof. Dr. Nur Yalman ve Prof. Dr. Cemal Kafadar ile bir araya gelen Rektör Korkmaz ve ARÜ heyeti, Ardahan’da yapılması öngörülen “1. Tehdit Altındaki Diller Sempozyumu” ile ilgili olarak bilimsel görüş alışverişinde bulunmuştu. Yapılan görüşmeler sonucunda, Prof. Dr. Ramazan Korkmaz’ın söz konusu projeyi Harvard Üniversitesi ile birlikte yapma önerisi kabul edilmişti. 

Toplantının ardından konuşan KÜNİB Başkanı Rektör Korkmaz, 1. Tehdit Altındaki Diller Sempozyumu’nun, Harvard Üniversitesi’nin Orta Doğu Araştırmaları Merkezi ile ortaklaşa düzenlenmesine ve bütün dünyadan, bu konuda söz sahibi yaklaşık 60 önemli bilim insanının davet edilmesine karar verildiğini açıklamıştı. Korkmaz, yapılacak olan sempozyumda hangi konuların, hangi kapsamda ve öncelikte ele alınacağının belirleneceğinin de altını çizerek, bu doğrultuda yürütülecek olan araştırmaların uluslararası saygın bir yayınevi tarafından kitaplaştırılacağını da bildirmişti. 

“Proje, insanlık ve kültür tarihi için çok önemli bir stratejik tavır”

Toplantı sonrası konuşan isimlerden biri olan Prof. Dr. Nur Yalman ise, bu projeyi “Türkiye’nin vizyonunu göstermesi bakımından, çok doğru bir yönde atılmış, insanlık ve kültür tarihi için çok önemli bir stratejik tavır” olarak değerlendirmiş ve “her türlü bilimsel desteği vermekten ve bu doğrultuda çalışmaktan büyük bir sevinç duyacağını” ifade etmişti.

"Türkiye adına da çok büyük bir onur ve bilimsel bir sorumluluk"

Tarih dalında 2010 yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’nü almış olan Prof. Dr. Cemal Kafadar da, “İnsanlığın kaybolma tehlikesi altında bulunan dilsel ve tarihsel mirasına sahip çıkıyor olmanın Türkiye adına da çok büyük bir onur ve bilimsel bir sorumluluk göstergesi olduğunu” dile getirmişti.

“Tehlike altındaki diller”, KÜNİB II. Olağan Kongresi’nin de gündemindeydi

KÜNİB, tüm dünyayı yakından ilgilendiren bu projesini geçtiğimiz yıl Mayıs ayında, Gürcistan’ın Batum şehrinde yapılan KÜNİB II. Olağan Kongresi’nde de gündeme getirmişti. Kongrede konuşan KÜNİB Başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, KÜNİB olarak “Tehlike Altındaki Diller” sempozyumunu yapma kararı aldıklarını belirtmişti. 

Şu an dünyada 6 bin dilin konuşulmakta olduğunu hatırlatan ve  bu dillerden yaklaşık bin kadarının tehlike sınırında yer aldığını vurgulayan Korkmaz, konuyla ilgili olarak şu ifadeleri dile getirmişti: “Bu dillerin yarısı 40-50 yıl içerisinde yok olacaktır. Bu yok olacak dillerin büyük bir kısmı da Kafkasya ve Orta Asya coğrafyası içerisindedir. Her dil kutsaldır ve her dil Tanrı’nın insanlığımıza armağanıdır. O dili konuşanlar çok az olsalar da, çok güçsüz olsalar da, o dillerinin farkında olmasalar da biz dünya üzerinde yaşayan insanlar olarak o dillere sahip çıkmalı ve söz konusu dilleri insanlığımızın ortak hafızasına armağan etmeliyiz. Bunun için Amerika’da Harvard ve Rice Üniversiteleri ile görüştük ve adı geçen üniversiteler bizimle bu sempozyumu ortak bir şekilde yapacaklarına, bize her bakımdan destek olacaklarına söz verdiler.”

UNESCO Milli Komitesi ve Türk Dil Kurumu’ndan sempozyuma destek

Öte yandan Rektör Korkmaz’ın daha önceki temasları neticesinde; UNESCO Milli Komitesi ve Türk Dil Kurumu da, söz konusu uluslararası sempozyuma destek olma kararlarını daha önce beyan etmişlerdi.


      
 
.
Adres: Maltepe Üniversitesi 34857 Maltepe / İstanbul    Telefon: 0 850 346 4967   Faks: +90 216 626 10 93:  E-Mail : info@kunib.com