.
 
ENG
 

.
Künib Taşkent Eğitim Fuarı Başarıyla Tamamlandı
.
KÜNİB Eş Başkanı Pourmuhammedi Tebriz Valisi Olarak Atandı
.
Başkan Korkmaz’a Aytmatov Madalyası

.
Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Özbekistan Orta ve Yükseköğretimden Sorumlu Eğitim Bakanı Inom Majidov ile Taşkent’teki Bakanlık Ofisi’nde Bir Araya Geldi
.
KÜNİB Başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Özbekistan Yüksek Tahsil Bakanı Birinci Yardımcısı Sayın Murodollo M. Kholmukhamedov ile Görüştü
.
Prof. Dr. Ramazan Korkmaz ile Taşkent Devlet Şarkşinaslık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mannonov Abdurraxim Mutaloviç İkili Görüşmede Bulundu

.
Özbekistan’dan KÜNİB’e Yeni Katılım
.
KÜNİB Fuarına Bakü’de Yoğun İlgi
.
KÜNİB’e 5 Ülkeden 29 Yeni Katılım

Sayfa : 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
Ana Sayfa Tüm Etkinlik ve Haberler

22 Kasım 2012

KÜNİB ÇERÇEVESİNDE ÖĞRENCİ VE AKADEMİSYEN DEĞİŞİMLERİ SÜRÜYOR

2009 yılında yedi kurucu üniversitenin ( Ardahan Üniversitesi, Artvin Çoruh Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi Kars Kafkas Üniversitesi, Iğdır Üniversitesi, Akhaltsikhe Devlet Üniversitesi, Nahçıvan Devlet Üniversitesi) katılımıyla kurulan Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB) gelişmeye devam ediyor. 

Kafkasya coğrafyasında bir gelecek projeksiyonu oluşturmak, üye üniversiteler arasında bilimsel, kültürel ve sosyal işbirliklerini geliştirmek amacıyla kurulan KÜNİB, bugün 42 üniversitenin üyeliğiyle hedeflerine emin adımlarla ilerliyor.
 
Kuruluşundan kısa bir süre sonra üye üniversitelerle imzalanan ikili protokoller hayata geçmeye başladı. KÜNİB üyesi üniversiteler arasında imzalanan protokoller neticesinde oluşturulan, Avrupa’da var olan Erasmus Değişim Programı’na alternatif bir değişim programı olan Mevlana Değişim Programı’nın ilk öğrenci değişimlerini Ardahan Üniversitesi gerçekleştirdi. Mevlana Değişim Programı kapsamında ARÜ’nün dört öğrencisi 2011-2012 eğitim-öğretim yılının bahar döneminde Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi ve Gürcistan Akhaltsikhe (Ahısa) Devlet Üniversitesi’nde eğitim görme şansına sahip oldular. Ardahan Üniversitesi İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü öğrencileri Ferhat Uzunkaya, Ayşegül Duran, Gözde Güner ile Tarih Bölümü öğrencisi Muhammet Doğan Mevlana Değişim Programı’nın ilk öğrencileri oldular. Bunun yanı sıra Gürcistan’dan üç yüksek lisans öğrencisi (Zaliko Tetvadze, Shota Vanidze, Levani Zazadze) ve bir doktora (Gela Guniava) öğrencisi de Ardahan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı’nda öğrenimine devam ediyor.

2011-2012 eğitim-öğretim döneminde hayata geçen Mevlana Değişim Programı kapsamında KÜNİB üyesi üniversiteler öğrenci ve öğretim elemanı değişimlerini sürdürüyor. 2012-2013 eğitim-öğretim döneminde de Ardahan Üniversitesi İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü öğrencilerinden Gülşah Korkmaz ve Selçuk Subaşı öğrenim görmek üzere Kırgızistan’a gittiler. Aynı zamanda Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Türkoloji Bölümü öğrencisi Aigerim Baktıbekkızı da Ardahan Üniversitesi’nde eğitim görmek için değişim programı kapsamında Ardahan Üniversitesi’ne geldi.

Öğrenci değişimleri ile sınırlı kalmayan KÜNİB, bilginin paylaşılması ve yayılması için üye üniversiteler arasında öğretim üyesi ve elemanı değişimlerini de desteklemektedir. Ardahan Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Erdoğan Altınkaynak, Yunus Emre Enstitüsü’nün katkılarıyla Gürcistan Tiflis Devlet Üniversitesi’nde bir yıl misafir öğretim üyesi olarak görev yapmak üzere Tiflis’e gitti. Türk Halk Edebiyatı uzmanı olan Doç. Dr. Erdoğan Altınkaynak, Türk kültürü ve Türkçe üzerine verdiği eğitimlerin yanı sıra Tiflis’te iki kültürün kaynaşması için gönüllü elçilik görevini üstlendi.

Kurulduğu günden beri hızla gelişmekte olan KÜNİB, ARÜ Rektörü ve KÜNİB Başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz’ın ifadesiyle; “Bir gelecek projeksiyonu oluşturmak ve üzerinde yaşanılan toprakların bilgisine sahip olmak” amacıyla sınırlarını genişletiyor, öğrenci ve öğretim elemanı değişimlerine devam ediyor. Bu konuda KÜNİB Başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz: “ KÜNİB gerçekleştirdiği projelerle geleceği inşa etmeye devam edecek” dedi.


            
 
.
Adres: Maltepe Üniversitesi 34857 Maltepe / İstanbul    Telefon: 0 850 346 4967   Faks: +90 216 626 10 93:  E-Mail : info@kunib.com