.
 
ENG
 

.
Künib Taşkent Eğitim Fuarı Başarıyla Tamamlandı
.
KÜNİB Eş Başkanı Pourmuhammedi Tebriz Valisi Olarak Atandı
.
Başkan Korkmaz’a Aytmatov Madalyası

.
Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Özbekistan Orta ve Yükseköğretimden Sorumlu Eğitim Bakanı Inom Majidov ile Taşkent’teki Bakanlık Ofisi’nde Bir Araya Geldi
.
KÜNİB Başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Özbekistan Yüksek Tahsil Bakanı Birinci Yardımcısı Sayın Murodollo M. Kholmukhamedov ile Görüştü
.
Prof. Dr. Ramazan Korkmaz ile Taşkent Devlet Şarkşinaslık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mannonov Abdurraxim Mutaloviç İkili Görüşmede Bulundu

.
Özbekistan’dan KÜNİB’e Yeni Katılım
.
KÜNİB Fuarına Bakü’de Yoğun İlgi
.
KÜNİB’e 5 Ülkeden 29 Yeni Katılım

Sayfa : 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
Ana Sayfa Tüm Etkinlik ve Haberler

21 Kasım 2012

KAFKASYA ÜNİVERSİTELER BİRLİĞİ’NİN II. OLAĞAN KONGRESİ BATUM’DA GERÇEKLEŞTİRDİ
YÖK BAŞKANI’NDAN KUNİB’E DESTEK SÖZÜ
Kafkasya Üniversiteler Birliği’nin (KÜNİB) II. Olağan Kongresi, Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya ile beraberindeki YÖK üyeleri ve 8 ülkeden 42 üniversite rektörünün katılımlarıyla Batum’da gerçekleştirildi. KÜNİB’in II. Olağan Kongresi’ne Acara Özerk Bölgesi Hükümeti ve Batum Şota Rustaveli Üniversitesi ev sahipliği yaptı. Başarıyla geçen kongrede 42 üniversite rektörü Kafkasya Üniversiteler Birliği protokolünü törenle imzaladı. 
YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, kongrede Kafkasya Üniversiteler Birliği’ne her türlü desteğin verileceğini söyledi.
Kafkasya Üniversiteler Birliği’nin II. Olağan Kongresi dolayısıyla Acara Özerk Bölgesi Eğitim, Spor ve Kültür Bakanı Gia Abuladze, Batum Başkonsolosu Engin Arıkan, YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya ve beraberindeki YÖK üyeleri,  Ardahan Valisi Mustafa Tekmen, Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ali Fuat Bilkan, Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkan Yardımcısı Mehmet Köse, Başbakanlık TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Kafkasya Üniversiteler Birliği Başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz ve 8 ülkeden 42 üniversite rektörü Batum’da buluştu.
Kongrenin protokol konuşmalarını; Acara Özerk Bölgesi Eğitim, Spor ve Kültür Bakanı Gia Abuladze, Kafkasya Üniversiteler Birliği Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Batum Şota Rustaveli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alioşa Bakuridze, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ali Fuat Bilkan, Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkan Yardımcısı Mehmet Köse, Başbakanlık TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Ardahan Valisi Mustafa Tekmen, Batum Başkonsolosu Engin Arıkan ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya yaptı.
Açılış konuşmasını yapan Acara Özerk Bölgesi Eğitim, Spor ve Kültür Bakanı Gia Abuladze, Kafkasya Üniversiteler Birliği’ne Batum’da ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getirdi. Bakan Abuladze, Türkiye-Gürcistan arasında yapılacak her türlü işbirliğinin, bölgenin gelişimi açısından önemli olduğuna değindi. İşbirliklerin Kafkasya coğrafyasında yapılmış olmasının daha da büyük bir öneme sahip olduğunu vurgulayan Abuladze, Acara Hükümeti olarak bu ilişkilerin geliştirilmesi için destek vereceklerini de sözlerine ekledi.

AHILKELEK DEVLET YÜKSEK EĞİTİM KURULU REKTÖRÜ

PROF. DR. ROİN KAVRELİŞVİLİ İLE RÖPORTAJ

Arş. Gör. Samet Azap: Öncelikle sizi tanıyalım. Prof. Dr. Roin Kavrelişvili kimdir?

Prof. Dr. Roin Kavrelişvili: Roin Kavrelişvili, Ahılkelek Devlet Yüksek Eğitim Kurulu Rektörü, aynı zamanda Ardahan ve Ahılkelek Üniversiteleri öğretim üyesidir. Ben şahsen tarihçiyim. Türk-Gürcü ilişkileri üzerine çalışıyorum. Ayrıca diğer diller üzerine (Rusça, Ermenice) de araştırmalarda bulunuyorum.

Arş. Gör. Fatih Ege: Ardahan Üniversitesi’nde bulunma amacınızdan bize bahsedebilir misiniz?

Prof. Dr. Roin Kavrelişvili: Benim Ardahan Üniversitesi’nde bulunma amacım Gürcü Dili ve Edebiyatı Bölümü’nün açılması, alt yapısının oluşturulması, bölüm programlarının hazırlanmasıdır. Bu durumla ilgili olarak YÖK’ten olumlu cevap almış bulunuyoruz.  Şimdi müfredatlarını Türkçeye çevireceğiz. İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi’nin değerli çalışanları ile yürüttüğümüz bu çalışmalar neticesinde seneye bölüme öğrenci almayı hedefliyoruz.

Arş. Gör. Samet Azap: KÜNİB çerçevesinde yapılan çalışmalar hakkından bilgi verir misiniz?

Prof. Dr. Roin Kavrelişvili: Ardahan Üniversitesi merkez olmak üzere Kafkasya Üniversiteler Birliği kuruldu. Bu birlikte şu an kırk iki üniversite mevcut. I. Kongresi Ardahan’da düzenlendi ve İstanbul’da devam etti. Daha sonra ise II. Kongre Batum’da (Gürcistan) düzenlendi. Benim kanaatim çok başarılı, faydalı kongreler oldu. Bizim amacımız üniversitelerin oluşturduğu bu birlik sayesinde bölgede huzurun, dostluğun pekiştirilmesidir. Oluşturulan bu birliğin amaçlarından birisi bölgede bilim üretme görevini üstlenmiş olan üniversitelerin hocalarının, öğrencilerinin karşılıklı değişimler vesilesiyle tanışması, kaynaşması ve eğitim öğretim faaliyetlerine katılmalarıdır. Bu doğrultuda Ardahan Üniversitesi’nden öğrencilerimizi Gürcistan’a, Ahıska Üniversitesi’ne gönderdik. Şu an Kutaisi ve Tiflis Devlet Üniversiteleri’ne de öğrenci göndermeyi düşünüyoruz. Bunların dışında Avrupa ve Orta Asya’ya da öğrenci göndermiş bulunmaktayız. Ayrıca Gürcistan Ahıska Devlet Üniversitesi’nden ve Kutaisi Devlet Üniversitesi’nden Ardahan Üniversitesi’ne bir dönem ders almak için dört öğrenci almış bulunmaktayız. Gelen öğrencilerimiz Türk Dili Edebiyatı Bölümü’nde aldıkları derslerden ve yaşantılarından gayet memnun olduklarını söylemekteler. Buradan giden öğrenciler Gürcistan’da Gürcü Dili öğrenirken, Ardahan’a gelen öğrenciler Türkçelerini ilerletmekteler. Bu eğitim birlikteliği Mevlana Programı sayesinde devam etmektedir. Biz bunun dışında üniversiteler arası hoca değişimini de düşünüyoruz. Yalnız lisans programı değil yüksek lisans programları için de bu değişimleri hedeflemekteyiz.

Arş. Gör. Fatih Ege: Kafkasya Üniversiteler Birliği kapsamında yapılması planlanan başka çalışmalar var mı?

Prof. Dr. Roin Kavrelişvili: Biz bunun dışında mayıs ayında İstanbul’da, Yunus Emre Enstitüsü’nün desteğiyle, Kafkasya Üniversiteler Birliği üniversitelerinin Türkoloji bölüm başkanlarının da bir toplantıda buluşmalarını planlamaktayız. Ayrıca Ardahan Üniversitesi’nde, Harvard Üniversitesi işbirliği ile “Kaybolan Diller Sempozyumu” yapmayı da planlamaktayız. Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz’ın da belirttiği gibi Ardahan, Türkiye’nin son noktası değil, Kafkasya’ya ve Orta Asya’ya açılan başlangıç noktası olacaktır. Bu konuda Ardahan Üniversitesi’nin başarılı olduğunu ve daha da başarılı olacağını düşünüyorum. Ardahan Üniversitesi’nde ilerleyen süreçte sadece Gürcü Dili ve Edebiyatı Bölümü değil, bütün Kafkas dilleri ve edebiyatları bölümlerinin açılacağını düşünüyoruz. Çünkü Kafkasya’da dünyada bulunan on dört alfabeden iki tanesi kullanılmaktadır. Bunlardan birisi Gürcü alfabesi, diğeri ise Ermeni alfabesidir. Ayrıca eski Azerbaycan topraklarında bildiğimiz kadarıyla Alban alfabesi örnekleri bulunmaktadır. Bu dillerin araştırılması ve incelenmesi oldukça önemlidir. Dil bilmeden bilim de gelişmeyeceği için Ardahan Üniversitesi’nin bu konudaki hedefleri önem taşımaktadır.

Arş. Gör. Samet Azap: Kafkasya Üniversiteler Birliği dâhilinde üniversiteler arası öğretim üyesi değişimi yapıldı mı?

Prof. Dr. Roin Kavrelişvili: Yunus Emre Programı sayesinde Ardahan Üniversitesi’nden Tiflis Devlet Üniversitesi’ne öğretim üyesi Doç. Dr. Erdoğan Altınkaynak misafir öğretim üyesi olarak gönderildi. Değerli hocamız Gürcistan Tiflis Devlet Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde ders vermektedir. Bunun dışında Ardahan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Söylemez ve Ardahan Üniversitesi İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı öğretim üyesi Prof. Dr. Ceval Kaya ile birlikte Tiflis Devlet Üniversitesi’ne ve Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’ne ziyarette bulunduk. Buradaki temaslarımız çok olumlu geçmiştir. Gelecekte diğer üniversiteler ile bu değişimlerin süreceğini umuyoruz.

Arş. Gör. Fatih Ege: Kafkasya Üniversiteler Birliği çerçevesinde yapılan öğretim üyesi ve öğrenci değişimleri dışında hedeflenen başka faaliyetler var mı?

Prof. Dr. Roin Kavrelişvili: Kafkasya Üniversiteler Birliği çerçevesinde yalnızca bilimsel amaçlı değil, sportif faaliyetlere yönelik çalışmalar da organize edilmektedir. Bunların dışında halk oyunları ekiplerimiz gösteriler yapmaktadır. Bu açıdan şunu belirtmekte fayda olacaktır. Kafkasya Üniversiteler Birliği farklı alanlarda da faaliyet göstermektedir. Bilim, eğitim, spor müsabakaları ve öğrenci değişimi bu birliğin içerisinde yürütülen farklı faaliyetlere örnek gösterilebilir.

Arş. Gör. Samet Azap: Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Prof. Dr. Roin Kavrelişvili: Ben teşekkür ederim.


                  
 
.
Adres: Maltepe Üniversitesi 34857 Maltepe / İstanbul    Telefon: 0 850 346 4967   Faks: +90 216 626 10 93:  E-Mail : info@kunib.com